1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. 6 nejčastějších důvodů proč radiátory netopí
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

6 nejčastějších důvodů proč radiátory netopí

Venku pod nulou a v bytě chladno. Jak to ale ve skutečnosti je? Je radiátor skutečně studený, málo topí, nebo je nám i při plně puštěném radiátoru v bytě zima? Výsledek je pro nás stejný, ale příčiny mohou být odlišné.

1 Nefunguje ventil nebo je rozbitá termostatická hlavice

Důležité je nejprve zjistit, zda radiátor netopí pouze vám, případně pouze v jedné místnosti. V tomto případě bude závada na radiátoru přímo u vás.

Problémovým místem bude buď ventil, nebo termostatická hlavice. Oboje může být již opotřebované a může dojít k závadě, nebo zanesení nečistotami. Řešením je výměna dílů.

2 Nedostatečné odvzdušnění

Jestliže radiátory netopí, nebo topí málo v nejvyšší poschodí domu, případě i v předposledním patře, jedná se s největší pravděpodobností o nedostatečné odvzdušnění radiátoru. Problémem též může být vzduchová bublina v otopné soustavě. Řešením je důkladné odvzdušnění radiátorů v nejvyšším patře, třeba i opakovaně s odstupem jednoho, dvou dnů.

3 Zanesené radiátory a rozvody otopné soustavy

Naplno puštěný radiátor, který málo topí, může mít ještě další příčinu – zanesené rozvody tepla, včetně radiátorů v bytech. Po posouzení konkrétního stavu je v některých případech vhodné zvolit vyčištění rozvodů.

4 Nedostatečná nebo zcela chybějící regulace otopné soustavy

Budete-li mít nedostatečně teplé, případně chladné radiátory ve všech bytech pod sebou, tedy v bytech, napojených na jednu stoupačku, pak může být příčina ve špatném vyregulování otopné soustavy domu jako celku. Správně provedená regulace by měla zabraňovat i nedotápění v bytech v posledních patrech.

5 Neodborné zásahy

Obecně platí, že vnitřní otopná soustava domu by měla být vyprojektována v dostatečné kapacitě a v souladu s příslušnými stavebně technickými předpisy. Tudíž by za normálních okolností neměla nastat situace, že by vytápění z centrálního zdroje nebylo schopné byty vytopit na standardní teplotu.

Přesto i zde může vzniknout problém. Pocit chladu může nastat i při „horkých“ radiátorech, a to tehdy nebylo-li otopné těleso dostatečně nadimenzováno na daný prostor (například místnost v bytě). V takových případech většinou jde o neodborné zásahy na vnitřních otopných soustavách ve vlastnictví majitelů bytů. Obvykle se jedná o výměnu nebo odstranění radiátoru v bytě, kdy nedochází k řádnému vyprojektování změn na otopných tělesech a celkovému novému vyregulování otopné soustavy.

6 Porucha dodávky tepla

Při přerušení dodávky tepla je jednoznačným znakem studený radiátor ve všech místnostech a stejně tak jsou na tom i v ostatních bytech. Je-li dům vytápěn vlastním plynovým kotlem, je nutné hledat příčinu tam. Z provozních závad se případně může jednat například o poškozené teplotní čidlo, čerpadlo, ventilátor, hořák, řídící jednotka, špatný odvod kondenzátu, či zanesený výměník kotle.

Výhodou jsou kaskádové kotelny, kde v případě poruchy jednoho kotle vytápění automaticky přebírá jiný kotel soustavy a dodávka tepla do domu pokračuje.  Nicméně, jedná se o dočasné řešení a je nutné co nejdříve rozbitý kotel opravit nebo nahradit novým.

Studené radiátory při odběru tepla z centrálního zdroje mohou ve výjimečných případech znamenat poruchu přímo v teplárně. Tady nemůžete udělat nic, než počkat na její odstranění. Vzhledem k tomu, že je z jednoho místa teplem zásobován větší úsek bytových domů a výpadek tepla tak postihne stovky, někdy i tisíce obyvatel, můžete se spolehnout, že bude závada řešena v co nejkratším čase.

Teplo vám mohou sebrat vysoké tepelné ztráty domu

Chladno v bytě ale vůbec nemusí souviset s otopnou soustavou. Typickým příkladem může být nezateplený, nebo nedostatečně zateplený dům, případně dům, kde ještě nebyla vyměněna okna. Výsledkem jsou velké tepelné ztráty. Při hlubokých mrazech pak není otopná soustava schopna dodávat takové množství tepla, aby veškeré ztráty vyrovnala. U některých dosud nezateplených domech byla uvnitř v bytě na straně nezateplené štítové stěny pouhých 13 °C. Kromě problémů s vytopením bytu čekají majitele bytu i vysoké výdaje za vytápění. Při takto nízkých teplotách jsou reálným rizikem i plísně.

Řešením je profesionální zjištění stavu domu a naplánování rekonstrukce. Kromě jiných výhod bude bydlení v opraveném domě znamenat i nižší náklady na vytápění, které se mohou pohybovat až kolem 50 %.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...