60 let SBD Praha

Právě tento týden si připomíná Stavební bytové družstvo Praha významné šedesátileté výročí své existence. Přesně 2. června 1959 bylo družstvo založeno a 8. června téhož roku i zapsáno do podnikového rejstříku Obvodního soudu pro Prahu 1 v oddílu Db, vložce 22.

Není jistě bez zajímavosti, že za svou existenci družstvo vystřídalo celkem čtyři názvy, kdy se z původního Stavebního bytového družstva zaměstnanců n.p. ČKD Praha přes Stavební bytové družstvo ČKD Praha a Stavební bytové družstvo pro Prahu 9 dostalo až k současnému jménu. Kuriózní je skutečnost, že i v případě sídla družstva byly vystřídány celkem čtyři adresy. Od původního sídla v ulici U Kolbenky 159 v pražských Vysočanech se stěhovalo na zhruba rok a půl do Jablonecké ulice č.p. 421 na Proseku, odtud jen kousíček na Střížkovskou 1/29a a před čtyřmi lety zase o malý kousek na dnešní Střelničnou 1861/8a v pražských Kobylisích. Pravda, ve výčtu chybí ještě druhá, bývalá budova družstva v Satalicích, kde ještě nedávno sídlila část zaměstnanců.

Dnešní podoba družstva je úplně odlišná od původně zakládaného subjektu. Svou činností SBD Praha už dávno necílí jen na své členy nebo klienty, jejichž byty či garáže původně patřily do majetkového portfolia družstva. SBD Praha aktuálně spravuje více než 300 objektů, z nichž naprostá většina neměla s historií SBD Praha nic společného a přišla v posledních letech jako novostavby z developerských projektů, jako subjekty vzniklé z privatizace obecního či jiného bytového fondu nebo prostě od jiných správců. Většinu z nich přilákal dobrý standard a široké portfolio služeb, které dnešní SBD Praha nabízí bytovým korporacím (společenstvím vlastníků jednotek a bytovým družstvům).

A jen namátkou připomeňme, že je to právě SBD Praha, které stálo u zrodu obnovené družstevní bytové výstavby a dnes patří k jejím lídrům, rozšířilo významně svůj program o benefitní systém pro své členy a klienty nebo vybudovalo Bytové studio, jehož služby při opravách bytů či společných částí domů využívá stále více zákazníků.

Přeji si, abychom společně posunuli značku SBD Praha stejně úspěšně i do dalšího desetiletí. Svou roli chápu jako roli pokorného garanta, že se tak stane ku prospěchu členů a klientů družstva, ku prospěchu nových zájemců o jeho služby, ale i ku prospěchu družstvu samotnému. Za všechny své kolegy i za svou osobu děkuji touto cestou všem členům a klientům SBD Praha kromě jejich důvěry i za jejich tři „P“ – pochopení, pomoc a podporu!

Díky!

 

 

Martin Kroh

předseda představenstva SBD Praha

4. června 2019

Fotodokumentace oslav zde.

předchozí zpět další

upozornění

JSME VÁŠ PARTNER PRO KVALITNÍ SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU

Vážení klienti, rozhodně nepropásněte...


Právě se děje

Pojďte s námi na veletrh FOR ARCH

FOR ARCH je největší mezinárodní stavební veletrh v České republice a letos bude představení vystavovatelů, mezi kterými jsou výrobci, dodavatelé, správci,...


Oáza v centru – nová družstevní bytová výstavba v Liberci

Necelých sto kilometrů severně od hlavního města ČR Prahy leží Liberec, dnes páté největší město naší vlasti. Žije v něm více než 102 tisíc obyvatel. ...


Družstevní bydlení si můžete dovolit

Bydlení v Praze je téměř nedostupné díky cenám a komplikovanému získávání hypoték. Jedním z řešení může být družstevní bytová výstavba.


Starší příspěvky