Družstevní bydlení je znovu v módě

Kvůli drahým bytům a hůře dostupným hypotékám je pro stále více lidí cestou k vlastnímu bytu.

Bydlení s přírodou. Takto se jmenuje projekt nových bytových domů s družstevními byty v Milovicích ve Středočeském kraji.

autor: SBD Praha, Ateliér P.H.A.

Drtivá většina bytů se v Česku staví do osobního vlastnictví. V posledních měsících se ale zvedá zájem o družstevní výstavbu, a to jak ze strany soukromých firem, tak měst. Trendu nahrávají i zpřísňující se podmínky pro poskytování hypoték. Zájemci o nový družstevní byt potřebují složit většinou čtvrtinu jeho ceny a svůj příjem už prokazovat nemusí, protože o úvěr žádá v bance bytové družstvo.

Mezi nejnovější projekty družstevní výstavby patří Oáza v centru Liberce, která s plánovaným počtem 112 bytů zároveň představuje na toto město velký obytný dům. Jeho investorem je společný podnik Stavebního bytového družstva (SBD) Sever a pražského družstva Coop development. Na novostavbu je už vydané stavební povolení, a pokud vše půjde podle plánu, do konce příštího roku bude stát.

Nové byty na brownfieldu v centru Liberce

Bytový dům o třech věžích a s nebytovým parterem nahradí starší budovy využívané ke skladování. Pozemky jsou vzdálené přibližně 200 metrů od obchodního centra Forum a obě družstva se tento týden dohodla s vlastníky na jejich odkupu. HN to sdělila Anna Ježková, předsedkyně družstva Coop development.

Družstevní bydlení

  • Je na rozhraní mezi typem vlastnického a nájemního bydlení. 
  • Vlastníkem družstevního bytu je bytové družstvo, v němž má každý člen svůj členský podíl, který ho opravňuje k nájmu konkrétní bytové, případně garážové či nebytové jednotky. 
  • Družstva v nových bytových domech obvykle umožňují převedení bytu do osobního vlastnictví těm družstevníkům, kteří cenu splatí.

"Ladíme ceník, počítáme s tím, že byty v Oáze budou o něco levnější než jiné novostavby v Liberci," řekla Ježková a dodala, že to velmi závisí na cenách stavebních prací. Nové družstevní byty mají jít do prodeje v druhé polovině února.

Nové byty staví i další družstva. "SBD Rozvoj Opava plánuje přestavbu bývalého kulturního domu zhruba na 20 bytových jednotek," uvedl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Nový bytový dům by měl vyrůst koncem příštího roku v Družstevní ulici v opavské městské části Malé Hoštice. Novostavbu se 40 byty připravuje například i SBD Pelhřimov v Pacově na Vysočině. V minulých letech postavili družstevní byty i jiní členové svazu, například v Náchodě.

V družstevní výstavbě se výrazně angažuje SBD Praha, které od roku 2014 dokončilo nebo má ve výstavbě přes 870 bytů v Praze a středních Čechách. Družstvo momentálně staví dům o 34 bytech v Milovicích ve Středočeském kraji. Láká na cenově dostupné bydlení. Jeden byt − přičemž všechny jsou stejné kategorie 3+kk o velikosti 73 metrů čtverečních − vyjde na 3,1 milionu korun včetně DPH. "Polovina bytů je už rezervovaná," říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha. Kroh vypočítává, že pětiletý pronájem nejlevnějších třípokojových bytů na okraji Prahy 9 vyjde v porovnání se splátkou družstevního bytu v Milovicích za stejnou dobu o 750 tisíc korun dráž. O bydlení v Milovicích mají zájem mladé páry a podle Kroha je v lokalitě v plánu dalších 200 bytů, část z nich bude opět družstevních. Ceny bytů v dalších etapách však kvůli rostoucím cenám stavebních prací budou nejspíš vyšší než dnešních 42 tisíc korun za metr čtvereční.

"Vysoké ceny v Praze nás nutí hledat projekty ve Středočeském kraji," říká Kroh. Vedle Milovic SBD Praha připravuje projekt družstevního bydlení v Klíčanech na hranici hlavního města, kde vyjde metr čtvereční bytu přibližně na 62 tisíc korun. A v ceně je i parkovací stání.

V Praze SBD Praha spolupracuje na výstavbě družstevních bytů s developerem Finep a s dalšími jedná. Družstvo od developera koupí hotový bytový dům a sežene si do něj nájemníky. Oslovuje jiný segment klientů, třeba živnostníky nebo seniory, kterým banky hypotéky moc nechtějí dávat.

"Chceme, aby nás člen družstva chápal jako partnera, a ne někoho, kdo mu prodá byt a tím to pro něj skončí. My stavíme s vizí, že budeme dům dalších nejméně 25 let spravovat, a proto chceme spokojeného uživatele," říká Kroh.

Praha následuje Brno

Po soukromnících oprašují model výstavby družstevních bytů, který byl velmi oblíbený před rokem 1989, i nová vedení Brna i Prahy. V největších českých městech v posledních několika letech vzrostly ceny bytů natolik, že už jsou pro velkou část populace finančně nedostupné.

Brněnská radnice vytipovala tři lokality pro výstavbu zhruba 1200 bytů a část z nich bude družstevních. Město s lidmi založí družstvo, které si vezme úvěr na stavbu domu s byty na městském pozemku. Po splacení úvěru město z družstva vystoupí. Do projektu nazvaného Družstevní bydlení pro mladé se přihlásilo více než 700 zájemců. Brněnský magistrát nyní žadatele vyhodnocuje a následně sestaví pořadník na byty. První domy budou stát nejdříve za pět let.

"Družstevní bydlení se historicky v celém vyspělém světě osvědčilo jako finančně nejdostupnější forma bydlení kombinující pozitivní prvky bydlení vlastnického a nájemního," říká Hanák ze svazu. Družstevní výstavba ale nemá příliš velkou podporu v legislativě. "Představuje tak trochu šedou zónu pro spekulanty, kdy dojde k relativně levné výstavbě nových bytů družstvem, které jsou pak ale rychle převedeny do osobního vlastnictví a zpeněženy, z družstevních bytů tak příliš nezbývá," podotýká Hanák.

Pražský Institut plánování a rozvoje dostal v pondělí od radních za úkol, aby vytipoval městské pozemky vhodné pro novou bytovou výstavbu. Praha na nich chce podpořit výstavbu nájemních družstevních bytů. Město tím chce zvýšit dostupnost bydlení v hlavním městě. Podle radní Hany Kordové Marvanové (Spojené síly, STAN) by město mohlo družstvům své pozemky pronajmout nebo jim umožnit odložení splatnosti kupní ceny, pak by vyšla výstavba domů levněji.

Zdroj: Hospodářské noviny

předchozí zpět další

upozornění

JSME VÁŠ PARTNER PRO KVALITNÍ SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU

Vážení klienti, nepropásněte...


Právě se děje

II. ročník Semináře Inspirace se vydařil

V pondělí 18.listopadu 2019 se konal II. ročník Semináře Inspirace 2019. Velice nás potěšila hojná účast předsedů SVJ. Celkem se nás sešlo na 60 účastníků....


Setkání obchodních partnerů SBD Praha na Grand prix bytových družstev 2019

Ve čtvrtek 14. listopadu se uskutečnil 5. ročník Grand prix bytových družstev 2019, závod motokár, v Praga areně v Praze 9 v Horních Počernicích. Celkem...


Praha chce podpořit bydlení

Minulý týden se konala tisková konference za účasti JUDr. Jiřího Pospíšila a JUDr. Hany Marvanové, kteří společně představili dvě iniciativy k podpoře...


Starší příspěvky