Ke srovnání nájemního a družstevního bydlení

Když jsem připravoval na dotaz jednoho ze zájemců o družstevní byty doplňující informaci ke srovnání nákladů na bydlení v prvních pěti letech, dospěl jsem k zajímavým číslům:

Pro pořízení družstevního nájemního bytu potřebuje zájemce:

  1. buď cca 800.000 Kč, a pak platí měsíční náklady bydlení ve výši asi 15.200 Kč,
  2. nebo má vlastní zdroje ve výši alespoň 300.000 Kč, využije k doplnění svých zdrojů úvěru ze stavebního spoření, a pak platí měsíční náklady bydlení ve výši asi 18.300 Kč.

 

Oproti tomu k běžnému nájmu bytu 2+kk v Praze (pozor, vybral jsem úmyslně menší dispozici bytu, protože jinak by vyšlo nájemní bydlení ještě hůře) potřebuje zájemce asi 17 tisíc Kč měsíčně, v milovickém 3+kk zhruba 16 tisíc Kč měsíčně. V Praze jsem přitom srovnával jen vybraných deset nejnižších nabídek nájemních bytů.

Při srovnání nákladů na bydlení za pět let vychází, že za družstevní nájemní byt zaplatí člen družstva celkem 913 tisíc Kč, ale z toho je hned třetina zhodnocením jeho majetkové účasti v bytovém družstvu, které téměř jistě uvidí zpět. Čisté náklady bydlení tak v jeho případě činí jen asi 600 tisíc Kč. Bude-li mít na počátku vstupní vklad ve výši jen 300 tisíc korun, pak sice uhradí celkem o zhruba 150 tisíc korun více, ale také více zhodnotí svůj majetek a jeho čisté náklady bydlení budou činit 725 tisíc Kč.

Nájemce běžného nájemního bytu v Praze zaplatí za pět let celkem přes milion korun a zpět neuvidí nic, milovický nájemce zaplatí více než 950 tis. Kč a také bez zpětného efektu pro sebe. Rozdíl je tedy jasný. Družstevník fakticky zaplatí za své bydlení až o 400 tisíc korun za pět let méně než za to samé období běžný nájemce. To činí 80 tisíc korun ročně, tedy více než 6.500 Kč měsíčně! Tak co, ještě stále váháte nad dostupným bydlením?

Pospěšte si a zeptejte se našeho týmu na www.bydlenisprirodou.cz na další podrobnosti. Současné zvýhodněné úrokové podmínky pro úvěr ze stavebního spoření pro klienty SBD Praha totiž platí jen do konce tohoto roku! Pak lze bohužel čekat jejich zvýšení… Bydlete ve svém.

 

 

Martin Kroh

předseda představenstva

12. prosince 2018

předchozí zpět další

upozornění

JSME VÁŠ PARTNER PRO KVALITNÍ SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU

Vážení klienti, rozhodně nepropásněte...


Právě se děje

Kde sehnat dostupný byt v Praze a okolí? Přijďte se inspirovat

Sehnat byt za dostupnou cenu v Praze nebo v okolí je téměř nadlidský výkon. Bytů se staví málo a velký zájem o bydlení šroubuje nejen ceny bytů, ale i...


Ples SBD Praha se bude konat 25. ledna 2019

Dámy a pánové, dovoluji si Vás pozvat na XVII. reprezentační ples SBD Praha, který se bude konat v pátek 25. ledna 2019 od 19.oo hodin v kongresovém...


Družstevní bydlení je cestou k vlastnímu bytu

Dostupnost bydlení se za poslední roky výrazně zhoršila. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, růst cen nemovitostí i úrokových sazeb, snižující se...


Starší příspěvky