Komunální volby také o bydlení

Když jsem zpracovával texty pro eZpravodaj. Nedalo mi to a prošel jsem si volební programy některých subjektů kandidujících v podzimních komunálních volbách v Praze. Za nejdůležitější považuji skutečnost, že si téměř všechny politické strany a uskupení daly do vínku heslo „dostupnost bydlení“. V některých případech patří bydlení dokonce mezi priority volebního programu.

Největší shoda je na zjednodušení stavebních předpisů a řízení včetně sjednocení stavebních úřadů, na využívání městského bytového fondu výhradně pro ty, kteří pomoc potřebují, na podpoře nájemního bydlení, bydlení pro mladé rodiny a seniory a na komunikaci s developery ohledně jejich participace na městské infrastruktuře a nových bytech se sociálním charakterem. Právě v posledním bodě vidím určité riziko pro ty, kteří do budoucna o vlastnickém bydlení uvažují. Nezastávám se jich nekriticky všech, ale jako ten, kdo sleduje v rámci výstavby družstevních bytů v Praze dění v developmentu hodně zblízka, musím zpozornět.

Je totiž bláhové si myslet, že se developer „podělí“ s městem o zisk, ukrojí ze svého a postaví pro město tu pár sociálních bytů, tu školku či dokonce polikliniku(!). Tento tlak vyústí logicky v nepřímé „zdanění“ těch, kteří si v daném domě či lokalitě svůj byt koupí. Lze očekávat, že v jeho ceně budou promítnuty náklady spojené s takovými investicemi. Tedy, že školku či polikliniku zaplatí především ti, kteří se rozhodli, že budou své peníze investovat do svého bydlení na rozdíl od těch, kteří se spolehnou na podporu obce. Samozřejmě platí, že i investor do nemovitostí, které následně pronajme či podnajme, tyto náklady promítne do nájemného, takže se na nich bude podílet i nájemce soukromých bytů. To celé pak logicky vyvolá tlak na růst cen bytů i nájemného.

Byl bych v tom opatrný. Už dnes je běžnou praxí, že větší projekty bydlení zahrnují i příspěvky organizátorů výstavby na městskou infrastrukturu. A již dnes se takové chování promítá do cen bydlení. Stejně jako se do cen bydlení promítají neskutečně dlouhá martyria, která musí stavebník podstoupit, chce-li stavět. Však také riziko pořízení stavebního pozemku v Praze v představě realizace stavby bytového domu patří stále více jen do rukou těch, kteří jsou ochotni ho unést hlavně finančně a umějí si poradit s úředním šimlem. Bylo by prima, kdyby tomu tak do budoucna nebylo. Určitě by se rozšířil počet stavebníků, kteří by si více konkurovali i formou a pojetím výstavby nového bydlení.

 

Martin Kroh

předseda představenstva SBD Praha

27. září 2018

předchozí zpět další

upozornění

JSME VÁŠ PARTNER PRO KVALITNÍ SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU

Vážení klienti, rozhodně nepropásněte...


Právě se děje

Prodej volných garážových stání v ul. Lovosická 442

Stavební bytové družstvo Praha (dále jen družstvo) nabízí přidělení volných garážových stání v garážovém objektu v ul. Lovosická č. p. 442 v Praze 9.


Úspěšný veletrh FOR HABITAT

Ve dnech 21. až 24. března 2019 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech probíhal veletrh FOR HABITAT, BYDLENÍ, NOVÉ PROJEKTY. Byly zde představeny nové developerské...


Nový projekt družstevního bydlení „ Klíčanka“ zahajuje prodej bytů

V těchto dnech byl zahájen prodej 45 družstevních bytů v Klíčanech u Prahy. SBD Praha úspěšně realizuje další projekt nabídky družstevních bytů pro zájemce...


Starší příspěvky