Milovické byty se zaplňují

Milovické byty se zaplňují budoucími členy družstva. V současné době je rezervováno 17 bytů, což představuje polovinu jejich celkového počtu. Největší zájem budí projekt u mladých rodin, pro které je družstevní bydlení často jedinou dostupnou cestou k vlastnímu bytu.

Srovnání nákladů družstevního a vlastnického bydlení je totiž hodně těsné, ale získání družstevního bytu je o hodně jednodušší - není omezeno věkem, ani potřebou jednat s bankou či dokladováním majetkových poměrů. Vstupem je sice vyšší podíl vlastních prostředků, ale i s jejich doplněním umíme zájemci o vlastní bydlení poradit.

Naopak srovnání nákladů nájemního a družstevního nájemního bydlení vychází jasně ve prospěch bytových družstev. Ta totiž z principu netvoří zisk, naopak splátka jistiny úvěru bytového družstva vždy navyšuje hodnotu družstevního podílu. A s tím může člen bytového družstva nakládat podle svého uvážení bez souhlasu bytového družstva. V případě doplacení celého úvěru bytového družstva získává jeho člen právo užívat družstevní byt, jehož hodnota je často obdobná vlastnickému bytu. O její výši spíše rozhodne poloha, kvalita bytu či hodnocení jeho okolí, zkrátka faktory, které o ceně bytu rozhodují obecně, bez ohledu na formu jeho užívání.

V případě milovického projektu se navíc počítá do budoucna s možností převodů družstevních bytů do vlastnictví jejich členům. I o této věci rozhodují především sami členové bytového družstva. Podmínkou je totiž splacení jejich podílu na úvěru bytového družstva, za který jsou byty pořizovány. K tomu však mohou v budoucnu pokrýt vlastní úspory či nabytí majetku např. v dědictví anebo se může k doplacení úvěru využít standardní hypoteční úvěr, který banka ráda poskytne oproti budoucímu ručení převáděným bytem.

A je-li rozdíl v nákladech obou forem nájemního bydlení skoro třičtvrtě milionu korun za pouhých pět let, pak se nelze divit zájmu o družstevní bydlení! Milovice už dnes nabízí velmi slušnou občanskou vybavenost, školky a školy pro nejmenší i hodně volnočasových aktivit. To vše při hodně dynamickém růstu obce s nízkým věkovým průměrem jeho obyvatel a s výtečnou dopravní dostupností do Prahy. Pro začínající rodiny, ale i seniory je to výzva – než se tísnit v menším cizím bytě a platit vyšší náklady, mohou zvolit komfortní a cenově dostupnější bydlení, které může být jejich domovem a jednou i vlastnictvím.

Více na www.bydlenisprirodou.cz.

 

Martin Kroh

předseda představenstva

15. února 2019

předchozí zpět další

upozornění

JSME VÁŠ PARTNER PRO KVALITNÍ SPRÁVU BYTOVÉHO DOMU

Vážení klienti, rozhodně nepropásněte...


Právě se děje

Překvapení hned na úvod letošního plesu

Již 18. ročník reprezentačního plesu SBD Praha proběhl v pátek 24. ledna 2020 ve společenském sále hotelu Artemis na Invalidovně.


Družstevní bytová výstavba pokračuje i v Plzni

Dnes bylo založeno Bytové družstvo V Zahrádkách jako pokračování družstevní bytové výstavby, tentokrát v Plzni. Zakladatelem družstva je vedle osvědčených...


VELETRH STŘECH, DŘEVA A NÁŘADÍ V PRAZE

Přijďte na veletrh STŘECHY PRAHA, největší akci v oboru, a to ve dnech 6. – 8. 2. 2020 v PVA EXPO PRAHA Letňany, s Festivalem dřeva a nářadí. Čeká Vás...


Starší příspěvky