1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Co a kdy se mění v odečtech tepla a vody
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Co a kdy se mění v odečtech tepla a vody

Forma odečtů spotřeby tepla a vody prochází výraznými změnami. Některé z nich již mají i svou legislativní podobu, další jsou ve schvalovacím procesu. Společně se specialisty na monitoring, odečty a rozúčtování spotřeby tepla a vody ze společnosti ista ČR jsme pro vás připravili aktuální přehled nejdůležitějších termínů.

Od 1.1.2022 již není možní instalovat jiné než dálkově odečitatelná měřidla

Povinnost instalovat již pouze dálkově odečítatelná měřidla spotřeby tepla a vody stanoví Novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, která vstupuje v platnost 1.1.2022. V praxi to tedy znamená, že v domech, kde bude kdykoliv po termínu 1.1.2022 v rámci pětiletých cyklů docházet k povinné výměně vodoměrů a v rámci čtyřletých cyklů docházet k povinné výměně měřičů tepla bude již nutné instalovat pouze vodoměry a měřiče tepla s rádiovým modulem, umožňující dálkové odečty.

Bez ohledu na legislativní povinnost jsou v mnoha bytových domech dálkové odečty spotřeby vody již řadu let standardně využívány.

Pro odečty spotřeby tepla jsou dnes standardně využívány indikátory spotřeby tepla (poměrová měřidla) na radiátorech nebo měřiče tepla (u horizontálních rozvodů ÚT). Povinnost jejich osazení vyplývá z prováděcího předpisu vyhlášky č. 237/2014 Sb. V domech, kde jsou indikátory spotřeby tepla na radiátorech osazeny, se s termínem 1.1.2022 nic nemění.

Od 1.1.2027 již není možné používat přístroje, které nejsou vybaveny dálkovým odečtem, umožňující dálkový odečet minimálně 1x za měsíc

Doposud instalované přístroje (bez dálkového odečtu) je nutné vyměnit nejpozději do 1.1.2027. S ohledem na kapacitní možnosti realizačních firem je však nutné začít připravovat výměnu s dostatečným předstihem.

Od 1.1.2023 musí uživatelé dostávat měsíční reporty o spotřebách

 Dle návrhu změny zákona č. 6/2013 Sb. bude povinnost předávat měsíční spotřeby od 1.1.2023. Povinnost platí pro domy, které již k tomuto datu budou vybaveny dálkovými odečty.

„Pro domy, kde v době po 1.1.2023 ještě nebudou přístroje dálkově odečitatelné (s možností odečtu minimálně ke každému konci měsíce), není ani povinnost předávat od 1.1.2023 měsíční informace o spotřebě. Jakmile bude třeba přístroje vyměnit, tj. z důvodu jejich životnosti u RTN, nebo z důvodu prošlého cejchu (měřiče tepla, vodoměry TV), je již třeba je nahradit dálkově odečitatelnými. Pak od data jejich montáže platí povinnost předávat měsíční informace o spotřebě,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika.

Povinnost předávat měsíční informace o spotřebě tepla a vody je jednoznačně na straně poskytovatele služeb. Tím je myšleno SVJ. Není nutné je předávat v tištěné podobě, pokud o to příjemce služeb (konečný uživatel) výslovně nepožádá. Je možné je zpřístupnit elektronicky například přes webový portál a uživatele o tom informovat.

„Pro jistotu ještě uvádím, že vycházím z návrhu zákona, který dosud neprošel legislativním procesem, pouze připomínkovým řízením,“ upozorňuje Jarmila Trčková ze společnosti ista Česká republika. Podle rychlosti schvalovacího procesu lze odhadovat přijetí zákona v průběhu prvního pololetí roku 2022.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...