1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dálkové vytápění a úspory tepla. Jaké máme možnosti?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dálkové vytápění a úspory tepla. Jaké máme možnosti?

Dálkové vytápění se vyznačuje nulovými náklady na provoz ze strany uživatelů. I když je teplo do vašeho „jen“ dodáváno, přesto můžete výdaje za teplo ovlivnit. Také tady lze nalézt cesty k úsporám.

Co udělat pro to, abyste za dálkové vytápění mohli platit méně?

Ve srovnání s dalšími zdroji tepla, jako je plyn a alternativní zdroje, neprovází dálkové vytápění žádné související výdaje na servis, údržbu a podobně. Někteří lidé se domnívají, že při dálkovém vytápění, kdy je do vašeho domu dodáváno teplo z teplárny, není možné na výdajích za teplo ušetřit. „Především je potřeba nás kontaktovat, abychom si společně prošli možná řešení a aktualizovali odběrový diagram daného objektu,“ říká František Basl z klientského centra Pražské teplárenské ze skupiny Veolia, „Často lze najít úspory, a navíc zlepšit i tepelný komfort v domě,“ dodává Basl.

Kdy je vhodná aktualizace odběrového diagramu?

Pokud má váš dům například po zateplení nebo výměně oken nižší spotřebu, stačí mu odebírat méně tepla než před zateplením. V první řadě je potřeba vstoupit do jednání s teplárnou a upravit si odběrový diagram, který je pro teplárnu vodítkem kdy a kolik tepla má do vašeho domu dodat. Dodavatel dálkového vytápění samozřejmě reguluje teplotu topné vody a tím i dodávku tepla v závislosti na venkovní teplotě, ale jak už bylo zmíněno výše musí uspokojit všechny odběratele, a to i ty nezateplené, kteří potřebují teplotu topného média přesně dle původního projektového řešení celého sídliště. Po zateplení je tedy třeba snížit původně v projektu navrženou topnou křivku pro ty domy, které se svými stavebními zásahy dostaly mimo projektem stanovené hodnoty.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...