1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dobíjení elektromobilů v bytovém domě
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dobíjení elektromobilů v bytovém domě

Nařízení Evropské unie zavedlo od roku 2021 přísné normy na produkci oxidu uhličitého, které výrobci automobilů nebudou schopni plnit s benzínovými či dieslovými motory. Jsou tak nuceni postupně přecházet na výrobu nových modelů s elektrickým pohonem. Elektromobilita je tedy jak pro výrobce, tak majitele aut v budoucnu nevyhnutelná. Běžní uživatelé začínají logicky řešit dobíjení elektromobilů ve svém domě. Libor Hladík, vedoucí sekce Elektromobilita ve společnosti Pražská energetika, a. s., nás seznámil s tím, co vše obnáší instalace dobíjecích stanic v bytovém domě.

Pokud začínáme uvažovat o zajištění dobíjení elektromobilů pro uživatele bytů, čím začít?

Jsme schopni vybavit zákazníka počtem dobíjecích stanic dle jeho přání, ať již v garážích nebo na venkovním parkovišti. Jedná se o tzv. wallboxy, což jsou nástěnné dobíjecí stanice, případně umístěné na stojanech. Od začátku si uvědomujeme, že nejdůležitějším parametrem dobíjení je nutná komunikace s ostatními systémy budovy, protože dobíjení nesmí omezovat hlavní provoz domu.

Dříve, než vyšleme náš tým odborníků k zákazníkovi, potřebujeme zjistit pár zásadních informací, bez kterých se neobejdeme. V případě Společenství vlastníků jednotek musí vlastníci souhlasit v souladu se stanovami SVJ s umístěním dobíjecích stanic. Dále potřebujeme zejména výkresy půdorysu a elektroinstalace daných prostor, platné revize, zpracované požárně bezpečnostní řešení domu, a jednoduchý nákres s označeným plánovaným umístěním dobíjecích stanic a jejich počet. S těmito dokumenty následně provedeme prohlídku prostor a zpracujeme tzv. Studii proveditelnosti.

Co obsahuje Studie proveditelnosti?

Popíšeme současnou situaci a možnosti instalace dobíjecích stanic bez větších úprav. To znamená, že zhodnotíme, zda je elektroinstalace vyhovující především s ohledem na požadovaný příkon a dostupnost internetu. Nebo navrhneme řešení instalace stanic s variantním návrhem nutných úprav, v případě nevyhovující elektroinstalace doporučíme možná řešení nových rozvodů, elektroměrů, úprav stávající elektroinstalace, a také zajištění připojení k internetu. V některých případech je nutné zřídit nové odběrné místo, upravit přípojku a posílit přívodní vedení. Dále navrhneme typ stanic čili wallboxů podle požadavků zákazníka se zřetelem na souběžné dobíjení více elektromobilů, a to včetně odhadu investice a časového harmonogramu celé realizace od projektu po instalaci.

Jaký je další postup a jak dlouho trvá samotná instalace?

Po podpisu objednávky zadáme ke zpracování projektovou dokumentaci, která bývá obvykle hotová do čtyř měsíců. Dokumentace kromě všech technických a bezpečnostních náležitostí obsahuje také finální cenovou nabídku realizace. Po jejím odsouhlasení stanovíme harmonogram prací, který je závislý na jejich rozsahu. Poté převezmeme staveniště a realizujeme celou zakázku na základě projektové dokumentace. Zajistíme připojení odběrného místa a revizi elektroinstalace. Po oficiálním předání hotové zakázky můžou uživatelé začít dobíjet a společně s námi nastavit režim pro užívání dobíjení například i pro návštěvníky.

Z jakých dobíjecích stanic můžeme vybírat a kolik stojí jejich pořízení a provoz?

Pro potřeby rezidentního dobíjení v bytových domech obvykle stačí dobíjecí stanice s výkonem 11 kW z třífázové přípojky. Důležité je správně dimenzovat, nastavit celkový dobíjecí příkon tak, aby dobíjení odpovídalo potřebám vozidel, ale také je třeba zajistit nastavení tak, aby nezpůsobilo výpadky celého domu. Dobíjecí stanice v bytových domech mohou být přiděleny jednotlivým uživatelům, respektive jejich parkovacím místům, anebo nainstalovány v místě sdíleném více uživateli. Stanice jsou pak podle okolností a požadavků zabezpečeny zámkem, čipem, RFID kartou a podobně. Nejjednodušší wallboxy stojí například jen 15 tisíc, ty ale nenabízejí funkcionality řízení výkonu a sledování spotřeb, a proto pro potřeby bytových domů doporučujeme wallboxy, které nabízejí další smart funkce, kde se pohybujeme s cenou okolo 30 tisíc korun.

K ceně dobíjecí stanice je potřeba přičíst náklady na připojení, které závisí na rozsahu úprav. Pokud jsou stanice připojeny k samostatnému odběrnému místu, mohou využívat speciální tarif pro dobíjení C27d nebo D27d, tzv. elektromobilní tarif. Ten má výhodu, že od 18 hodin večer do 8 hodin ráno, tedy přes noc, dobíjíte svůj elektromobil levněji v nízkém tarifu.

Cenu za dobíjení výrazně ovlivňuje hodnota rezervovaného příkonu, která vychází z počtu vozidel a požadavku na výkon na jednotlivé dobíjecí místo.

Provoz stanic je bezúdržbový a klade minimální nároky na obsluhu. Jediné, za co zákazník při jejich provozu platí, objedná-li si dálkový dohled, což znamená správu stanic, rozúčtování nákladů na dobíjení mezi jednotlivé uživatele nebo systém pro optimalizaci příkonu.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...