Družstevní bydlení je výhodnou kombinací vlastnického a nájemního bydlení. Na pořízení bytu stačí 25-30% jeho celkové ceny a zbytek ceny se platí stejně vysokými měsíčními splátkami. Díky tomu se k novému bytu dostanete snadno i bez hypotéky.
Ano, u družstevní bytové výstavby si totiž úvěr bere družstvo a sami členové družstva se nezadlužují, ani se nemusí nijak bance prokazovat, pouze hradí družstvu měsíční splátky (ve formě anuity), kterými se splácí úvěr družstva u banky.
Stačí splatit 25-30% kupní ceny vybraného bytu a získáváte právo nájmu tohoto bytu. Zbývající část platíte formou měsíčních splátek (nájmu). Po splacení celé ceny bytu si ho můžete převést do svého vlastnictví.
Měsíční splátky jsou stejně vysoké po celou dobu splácení na rozdíl od tržního nájmu, který se bude zvyšovat. Měsíční splátky se vypočítávají z ceny bytu po odečtení základního členského vkladu – tj. ze 70-75% celkové ceny bytu - a rozpočítávají se na celé období splácení úvěru, které si vzalo družstvo, obvykle 20-25let.
K měsíčním splátkám úvěru, které si vzalo družstvo na výstavbu, je do měsíčních nákladů na bydlení třeba započítat také standardní výdaje za zálohy na energie, služby a poplatky v domě.
Ano, jednou za smluvené období s bankou lze předčasně bez jakýchkoliv sankcí částečně nebo úplně splatit zbývající část členského podílu.
Vlastníkem domu i pozemku je družstvo.
Vlastníkem bytu je až do převodu bytu do Vašeho vlastnictví družstvo. Člen družstva do té doby není vlastníkem bytu, ale jeho nájemcem.
Ano, po splacení celého členského podílu, a to buď při uplynutí doby, na kterou byly splátky rozpočítány, nebo předčasným splacením bez jakýchkoliv sankcí jednou za období smluvené s bankou.
Ano.
Ano, s tou výhodou, že při prodeji družstevního bytu se neplatí daň z nabytí nemovité věci. Prodej probíhá formou převodu členských práv a povinností (družstevního podílu) na nového nájemníka (nového člena družstva), který koupí získává právo k nájmu bytu.
Ano. Se souhlasem družstva v souladu s jeho stanovami.
Ano, stavební úpravy či rekonstrukce bytu je ale možno realizovat pouze se souhlasem družstva.
Při vstupu do družstva je třeba zaplatit základní členský vklad v minimální výši 25 - 30% ceny vybraného bytu. Po kolaudaci domu se začínají platit smluvené měsíční splátky, kterými se vyrovnává členský podíl až do 100% a zároveň splácí úvěr, který si na výstavbu vzalo družstvo.
Základní členský vklad je v minimální výši 25 - 30% ceny vybraného bytu. Je však možné splatit i libovolně vyšší částku. Výše základního členského vkladu se promítá do výše měsíčních splátek, které se sníží.
K úhradě základního členského vkladu je možné využít vlastní prostředky v hotovosti, stavební spoření, úvěr ze stavebního spoření i jiné finanční produkty.
Povinnosti člena družstva vyplývají ze stanov družstva. Hlavními povinnostmi člena družstva je dodržování stanov a pravidelné splácení měsíčních splátek.
Vystoupení z družstva je nejvýhodnější řešit prodejem bytu, tedy převodem členských práv a povinností (družstevního podílu) na nového člena družstva, který získává právo k nájmu bytu, který opouštíte, a přebírá povinnost splácet měsíční splátky až do splacení 100% členského podílu.
Pokud nebude člen družstva plnit své povinnosti, může být z družstva vyloučen. Účast člena v družstvu zaniká a vzniká mu nárok na vyplacení vypořádacího podílu.
Družstevní bydlení leží na rozhraní mezi typem vlastnického a nájemního bydlení. Vlastníkem družstevního bytu je bytové družstvo, v němž má každý člen svůj členský podíl, který ho opravňuje k nájmu konkrétní bytové, případně garážové či nebytové jednotky.
Zajištění bydlení formou členství v bytovém družstvu má proti koupi bytu do “osobního” vlastnictví několik výhod, které usnadňují cestu k jeho získání. Je to zejména způsob financování, obvykle nižší cena, snazší správa bytu jako části družstevního domu a také jednodušší prodej bytu převodem členských práv a povinností (družstevního podílu) včetně práva nájmu na nového člena družstva.
V minulém desetiletí byl jednoznačně podporován v České republice zájem o pořízení bytu do “osobního” vlastnictví. Nájemní a družstevní byty stály na okraji zájmu a nová družstevní a obecní výstavba tak bohužel téměř vymizela.Výstavba družstevních bytů ale nyní začíná být opět zajímavou cestou pro občany, jak si zajistit vlastní bydlení, a tím je zajímavá i pro současné developery, kteří hledají nové formy „prodeje“ ke zvýšení poptávky lidí po nových bytech. Jde o výhodnou alternativu vlastnického bydlení. Historie českého družstevnictví, které bylo rozmanité svými obory zájmu, sahá až do 19. století a družstevní bydlení jako takové je u nás tradiční formou bydlení, která však byla v posledních letech zbytečně přehlížena.
Bytové družstvo zajišťuje vhodný pozemek, zadává a vlastní projektovou dokumentaci, vyřizuje všechna úřední povolení a poté zadává stavební práce. Zdrojem financí pro výstavbu jsou částečně členské vklady a částečně úvěr, který si u banky bere družstvo. Kdo chce získat nový družstevní byt, musí se pouze přihlásit za člena družstva, a splatit členský vklad. Zbytek ceny bytu (garáže či nebytového prostoru) bude splácet měsíčními úhradami, jimiž se podílí také na splátkách úvěru, který si vzalo družstvo.
Družstevník je členem družstva, které příslušný byt vlastní. Žadatelem o úvěr je bytové družstvo, nikoliv družstevník. Ten se díky tomu nemusí sám zadlužovat a ani nikomu prokazovat svůj příjem, jako kdyby žádal o úvěr sám.
Družstevník složí pouze členský vklad, který v současnosti činí obvykle 25 - 30% kupní ceny bytu a zbytek ceny pak splácí formou stejně vysokých měsíčních splátek po dobu 20 až 25 let.Družstevní bydlení tedy kombinuje nájemní vztah s právem na budoucí vlastnictví bytu.
Oproti běžným hypotékám má družstevník jednou za období smluvené s bankou možnost zbývající cenu bytu částečně nebo úplně splatit, a to i bez jakýchkoliv sankcí. Po uhrazení celé ceny bytu ho pak lze také převést do vlastnictví družstevníka.
O družstevní bytové výstavbě a všech projektech můžete získávat podrobnější a aktuální informace zde.
PROVOZNÍ DOBA V PROSINCI 2019:
23. 12. 2019 - ZAVŘENO
24. 12. 2019 - ZAVŘENO
31. 12. 2019 - ZAVŘENO
20.12.2019 - do 17.00 h
27.12.2019 - do 17.00 h
30.12.2019 - do 17.00 h
Přejeme krásné a pohodové prožití vánočních svátků a šťastný vstup do roku 2020.
Pokračování článkuV pokročilém adventním čase, v předvečer nadcházejících vánočních svátků přeji všem členům a klientům SBD Praha jejich klidné a pohodové prožití a šťastné...
Pokračování článkuJestliže se v závěru minulého týdne zdálo, že se pražská radnice zasekla nad hledáním cesty k družstevnímu bydlení, včerejší jednání v rámci zasedání zastupitelstva...
Pokračování článkuNa svém dnešním jednání nedoporučil ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zařadit body pozměňovacího návrhu poslankyně Ing....
Pokračování článkuVšechny tři projekty v rámci programu družstevní bytové výstavby se blíží k termínu předávání bytů do užívání jejich členům. Stane se tak postupně v prvním...
Pokračování článkuPrávě jsme zahájili prodej vstupenek na, XVIII. Ples SBD Praha, který se bude konat v pátek 24. ledna 2020 od 19,00 hodin v hotelu Artemis Praha, U Sluncové...
Pokračování článku