1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Družstevní výstavba nových bytů úspěšně pokračuje
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Družstevní výstavba nových bytů úspěšně pokračuje

Výhody družstevního bydlení lákají stále větší počet zájemců o získání bytu. Již několik let nabídku realitního trhu se stávajícími družstevními byty doplňuje řada projektů nové družstevní výstavby.

Lokalit s družstevní výstavbou přibývá

Obce, kde již družstevní bytová výstavba započala, jsou například Dobruška, Liberec nebo Plzeň.

Projekt družstevní výstavby SBD Dobruška plánuje 4 vila domy určené pro rodinné bydlení. Průměrná cena bytu je 3,2 mil. Kč včetně DPH podle velikosti – buď 3+kk, nebo 4+kk. Financování je formou 25 % vlastních zdrojů a úvěr družstva tvoří 75 %. Splatnost je 27 let a úroková sazba je s fixací 2,3 % po celou dobu splatnosti. Průměrná cena nového bytu je 43 tis. Kč za m2 čisté podlahové plochy. Podpora města je v podobě práva stavby k pozemku po dobu výstavby s následným odprodejem zastavěných pozemků, úhrada nákladů na vybudování chodníků, komunikací a terénních úprav. Zahájení výstavby se předpokládá v roce 2021 a dokončení projektu o rok později.

Projekt Oáza v centru Liberce nabízí 144 bytů ve 3 devítipatrových propojených věžích. V současné době vychází cena nad 58 tis. Kč za m2 (cena je včetně DPH a parkovacího stání). Model řešení projektu je zajímavý – družstvo Sever Liberec vstoupilo do spolupráce s Coop Development a společně vlastní společnost Rybníček Development, která odpovídá za development celé akce. Družstvo Sever Liberec jako družstvo s dlouhodobou historií dohodu zaštiťuje svou značkou a postavením jednoho z největších správců bytových domů v libereckém regionu.

Družstevní výstavba je dnes vítaným řešením

Bez ohledu na covid se ceny nemovitostí drží stále vysoko. Například v Liberci se prodeje bytů zásadně nezastavily a průběžně se daří byty prodávat. Ceny nemovitostí rostly v roce 2019 v průměru mnohem víc než v celé Evropské unii. Např. v Paříži rostou průměrně ceny o 10–15 %, ale Praha rostla v cenách o 22 %.

Společnost Coop Development ve spolupráci s různými partnery, zejména s Finepem, SBD Praha a SBD Sever, již realizovala výstavbu celkem 1364 bytů, z toho ve výstavbě v Liberci je aktuálně 114 bytů, v Plzni je dokončen projekt s 54 byty a v Pardubicích se připravuje stavba 34 bytů. Zájem je pochopitelný, protože ceny družstevního bytu pro členy družstva jsou již od 65 000 Kč za m2.

Družstevní bydlení získalo podporu i hlavního města

Hledání optimálního modelu družstevního výstavby s účastní města již získalo konkrétní podobu i v Praze.

Zastupitelé hlavního města odsouhlasili projekt Dostupné družstevní bydlení s účastí města. Cílem je pomoci především středním příjmovým skupinám lidí a mladých rodin, pro které je bydlení v Praze kvůli vysokým cenám finančně nedostupné. Zástupci velkých bytových družstev již dříve avizovali, že pokud město projekt podpoří, budou schopni stavět byty za 60 až 65 tisíc za metr čtvereční, v hlavním městě je to v tuto chvíli přitom zhruba 100 tisíc. Navíc tu chybí desítky tisíc bytů.

Podle schválených podmínek se Praha zároveň může stát členem družstva a v každém projektu mít dispoziční právo k jedné třetině bytů, které může pronajímat například právě lidem z důležitých profesí pro město.

Financování družstevního podílu může být snadnější

Podpora ze strany státu může být legislativní nebo finanční formou dotací či zvýhodnění úvěrů. Úvěry mohou být poskytnuty jak družstvům, tak i družstevníkům. Novinkou je zvýhodněný úvěr pro mladé do 40 let, který rozšíří možnosti výhodného financování bydlení. Úvěr pro mladé do 40 let by měl být otevřen v průběhu prvního čtvrtletí 2021 a výbornou zprávou pro zájemce o družstevní bydlení je možnost tímto úvěrem financovat i koupi družstevního podílu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...