1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak fungují smart neboli dálkové odečty?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak fungují smart neboli dálkové odečty?

Montáž dálkově odečitatelných přístrojů je jedním z požadavků legislativy dle novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, která byla schválena v říjnu 2021 a je v platnosti od 1. ledna 2022. Do roku 2027 by v České republice měla být všechny instalovaná měřidla dálkově odečitatelná. Odpovědi na současné nejčastější otázky SVJ a družstev ohledně dálkových odečtů připravili specialisté společnosti ista Česká republika.

Jaké výhody má dálkový odečet přes sběrnici pro vlastníky?

Odečet se provádí bez vstupu do bytového domu, čímž je chráněno soukromí obyvatel. Automaticky jsou odečtené všechny měřiče v budově a není třeba určovat náhradní spotřeby pro neodčítané byty, které často navyšují náklady na energie. Všechna data se přenášejí a zpracují elektronicky, bez chyb způsobených lidským faktorem. Online přístup k denním datům o spotřebě prostřednictvím internetu umožňuje lepší kontrolu nad spotřebou tepla a vody. Funkčnost měřičů v bytě je monitorována a v případná porucha včas odstraněna.

Všechna data se přenášejí a zpracují elektronicky, bez chyb způsobených lidským faktorem.
Dálkové odečty jsou běžně využívány již 11 let.

Jak funguje dálkový odečet sběrnicemi dat?

Měřicí přístroje vybavené rádiovým modulem komunikují se sběrnicí jednou týdně přes rádiovou síť. Přenos údajů o spotřebě a stavu měřičů probíhá automaticky, prostřednictvím sítě mobilního operátora (integrovaná SIM karta).

Jaké měřiče energií sběrnice odečítají?

Sběrnicí je možné odečítat měřiče tepla, vodoměry a poměrové rozdělovače tepla, které jsou vybavené rádiovým modulem. Za určitých technických předpokladů a se souhlasem dodavatele energie lze přidáním rádiového modulu odečítat i plynoměry a elektroměry.

Kolik sběrnic je potřebných?

V jednotlivých značkách sběrnic jsou i výrazné rozdíly. U dálkových odečtů smart systémem ista postačuje na osmi až desetipodlažní budovu obvykle jediná sběrnice. Pokud si to vyžaduje konstrukce (půdorys) objektu, instalují se dvě sběrnice. Jedna sběrnice dokáže pokrýt 2 vchody.

Vyzařují vodoměry pro dálkový odečet nebo sběrnice elektromagnetické záření?

Opět hraje roli výběr přístroje. Rádiové moduly v přístrojích ista vysílají pouze na požadavek v naplánovaném intervalu, obvykle jednou týdně. Sběrnice vyšle pokyn směrem ke koncovým měřičům, které odešlou informace za uplynulé období. Po ukončení odpočtu se přístroje opět “uspí” a nevysílají. V případě, že by přístroje vysílaly neustále, intenzita záření je na úrovni záření běžného mobilního telefonu. Všechny produkty ista splňují přísné normy EU.

Jak probíhá instalace?

Sběrnice i měřící přístroje jsou napájeny baterií s životností minimálně 10 let. Zařízení je umístěné ve společných prostorách budovy (např. na schodišti) a na instalaci a provoz nejsou potřebné stavební úpravy, připojení na elektřinu nebo internet. Sběrnice se jednoduše uchytí na stěnu ve výšce cca 250 cm. Je zajištěna vícenásobnou plombou a její funkčnost je dálkově monitorována.

Jaké jsou náklady v porovnání s pochozími odečty?

Náklady na pořízení, provoz a odečítání údajů o spotřebě během celé životnosti systému (10 let) jsou srovnatelné s pochozím odečtem dat (při odečtu jedenkrát ročně). V případě, že bude povinnost poskytovat informace o spotřebě 12krát ročně (podle zatím nepřijatého návrhu legislativy již od roku 2023), pochůzkový způsob se stane ekonomicky neudržitelný, jelikož vyžaduje výjezd technika k budově a vyšší administrativní zátěž na manuální zpracování dat.

Splňuje odečet sběrnicí směrnici EED a připravovanou novelu zákona 67/2013 sb. zákona o poskytování častějších informací o spotřebě konečným spotřebitelům (jedenkrát měsíčně)?

ista řešení je na legislativní změny vyplývající z EED připraveno. Má dostatek kapacit, zkušeností a IT zázemí pro bezpečný odečet dat v souladu s GDPR, skladování a poskytování informací o spotřebě či zpracovávání informačního rozúčtování pro uživatele bytů tak často, jak bude vyžadovat legislativa.

Jakým způsobem jsou informace o spotřebě přístupné pro správce nebo uživatele bytů?

Informace o spotřebě a nestandardních spotřebách jsou archivovány na webovém portálu ista24.cz. Vlastníci nebo správce budovy se připojují přes unikátní uživatelský účet. Vlastníci bytů vidí svůj byt, správce má přístup ke všem bytům a nadzemním podlažím v budově. Služba je na objednávku a dá se aktivovat i dodatečně.

Již dnes mohou uživatelé bytů mohou svou denní spotřebu sledovat, porovnávat s referenčními spotřebami nebo předchozími obdobími, a tím lépe regulovat náklady na energie. Správce má přehled o energetickém hospodaření v budovách ve své zprávě a přístup k důležitým datům pro další zpracování nebo pro případ reklamace. Toto možnost uživatelům například nabízí portál ista24.cz.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...