1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak správně spočítat pojistnou částku u pojištění domácnosti
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak správně spočítat pojistnou částku u pojištění domácnosti

Pojistnou částkou domácnosti se rozumí skutečná hodnota veškerého vybavení vaší domácnosti. Udává se při sjednání pojistné smlouvy, případně když smlouvu potřebujete aktualizovat. Co všechno byste do ní měli zahrnout? A jak částku spočítat správně? S detaily poradil expert z internetového srovnávač Klik.cz.

Co zahrnuje pojištění domácnosti

Než se pustíme do vysvětlování, je si nejprve důležité udělat jasno v tom, co vlastně zahrnuje pojištění domácnosti. Průzkumy ukazují, že si toto pojištění lidé často pletou s pojištěním nemovitosti a neví, že je mezi nimi rozdíl. Zatímco pojištění nemovitosti se týká stavby jako takové včetně zdí, střechy a třeba i dalších staveb na pozemku jako kůlny či garáže, pojištění domácnosti zahrnuje vše uvnitř. Týká se tedy nábytku, cenností, elektrospotřebičů a dokonce i podlah nebo radiátorů. Všechno toto vybavení je tak třeba zahrnout při počítání pojistné částky.

Kalkulačky pojistné částky

Pojistnou částku lze vypočítat několika způsoby. Na internetu jsou například nejrůznější online kalkulačky, které dovedou spočítat orientační částku. Jsou však založené na jednoduchých výpočtech a nepočítají s žádnými vzácnostmi. „Online kalkulačky většinou počítají s obecně udávanou hodnotou 4500 Kč na metr čtvereční. Ty propracovanější pak dovolují zadat cennosti nebo jiné vybavení. Konečné číslo je však třeba brát s nadsázkou, většinou je podstatně nižší, než je reálná hodnota domácnosti. Může ale sloužit alespoň jako vodítko,“ upřesňuje Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Poctivě vše sepište

Daleko přesnější metodou je si vše poctivě sepsat a spočítat. To může být sice zdlouhavé, dostanete však o poznání přesnější výsledky. A jak je nejlepší postupovat? Dle Rothbartha je nejvhodnější vybavení počítat buď po místnostech nebo po kategoriích. „Pokud zvolíme výpočet po místnostech, je dobré si do každé místnosti stoupnout a na papír sepsat vše, co vidíme. Od podlahy přes kuchyňskou linku nebo v případě koupelny třeba sprchový kout až po věci ve skříňkách. Pokud zvolíme výpočet po kategoriích, navrhuji je nejprve napsat na papír. Jednou kategorií mohou být elektrospotřebiče, další cennosti, další oblečení, další knihy atd. Až poté si do jednotlivých sloupečků jmenovitě napište, jaké věci do jaké kategorie spadají a přidejte jejich hodnotu. Pozor však, nepočítejte s hodnotou, kterou věc měla, když jste jí pořizovali. Musíte brát v potaz její opotřebení, tak to bude dělat i pojišťovna v případě pojistné události,“ doplňuje Rothbarth. Výsledné číslo bude dost pravděpodobně vyšší, než jaké by vám vyšlo v případě online kalkulačky. Do vybavení nezapomeňte zahrnout položky jako koberec, obrazy, lustry apod. Jedná se o věci, které lidé často vnímají jakou součást domu natolik, že o nich už ani nepřemýšlí jako o vybavení.

Odhad částky nestačí

Pokud si chcete ušetřit čas a částku určit „od oka“, je si důležité uvědomit, že si moc nepomůžete. Pokud ji určíte moc vysokou, v případě pojistné události vám pojišťovna stejně vyplatí poměrnou část k reálné hodnotě vybavení a nebude brát v potaz, že jste původně uvedli vyšší číslo. Nakonec byste tak akorát zbytečně přepláceli každý měsíc na pojištění.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co...

číst více
Zvýšení nájemného má svá pravidla

Zvýšení nájemného má svá pravidla

Současná situace na realitním trhu zvedá ceny nájemného. Jeho výši však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu. Časté dotazy směřují k tomu, o kolik lze nájemné zdražovat. Zde je rozhodující zákonný limit zvýšení...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...