1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak správně větrat v zimě. Jde o zdraví i o peníze
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak správně větrat v zimě. Jde o zdraví i o peníze

Nikdo nechce platit za teplo víc, než je nutné. Snaha držet teplo doma a neplýtvat jím má ale často za následek nedostatečné větrání. Dostatečná výměna vzduch je ale nezbytná. Dobrou zprávou přitom je, že ani větrání v zimě nemusí znamenat žádné tepelné ztráty, které by se vám promítly ve vyúčtování.

Vydýchaný vzduch nevidíme, následky nás ale umí potrápit

Asi i vás napadlo ve velké zimě omezit větrání. Jedním důvodem je, že více topíme a nechceme tedy drahocenným teplem plýtvat, druhý důvod je spíše v naší hlavě. Venku je taková zima, že si svůj vyhřátý domov, naši oázu bezpečí, prostě a jednoduše chráníme.

Dodržovat pravidla správného větrání, a to platí i v zimě, má význam především ze zdravotního hlediska. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí.

Dýcháním také produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu zhoršuje okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Obvyklý je i méně kvalitní spánek.

Jak větrat v zimě

Pro udržení vhodného vnitřního prostředí je potřeba zajistit přívod venkovního čerstvého vzduchu v množství 25 m³/h na osobu. Tento vzduch se ale sám nevymění, a pokud nemáte automaticky řízenou regulaci výměny vzduchu, stále tento úkol zůstává na vás.

Ve srovnání s delšími časy v ostatních ročních obdobích, by větrání v zimě mělo trvat zhruba pět minut několikrát v průběhu dne. I v zimě bychom měli vyvětrat ráno, v odpoledních hodinách po příchodu domů a před spaním.

Hovoříme-li o správném větrání, rozhodně to není po delší dobu otevřené okno na ventilační polohu. Tak utíká zbytečně teplo a nedosáhnete požadovaného objemu výměny vzduchu. Místa v blízkosti pootevřeného okna by takto prochladla, a pokud by se jednalo o dlouhodobý stav, mohly by se v místě začít tvořit plísně. V zimě platí jednoduché pravidlo: větrat krátce, ale intenzivně naplno otevřeným oknem.

Bojíte se, že větráním budete mít zvýšené výdaje za teplo?

Správné větrání paradoxně náklady na vytápění naopak snižuje! Ten, kdo v zimě bude omezovat větrání, zaplatí za vytápění více. Důvodem je to, že při nedostatečném větrání bude v bytě stoupat vlhkost a vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá než suchý. Proto pravidelné větrání skutečně snižuje náklady na vytápění.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...