1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak správně větrat v zimě. Jde o zdraví i o peníze
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak správně větrat v zimě. Jde o zdraví i o peníze

Nikdo nechce platit za teplo víc, než je nutné. Snaha držet teplo doma a neplýtvat jím má ale často za následek nedostatečné větrání. Dostatečná výměna vzduch je ale nezbytná. Dobrou zprávou přitom je, že ani větrání v zimě nemusí znamenat žádné tepelné ztráty, které by se vám promítly ve vyúčtování.

Vydýchaný vzduch nevidíme, následky nás ale umí potrápit

Asi i vás napadlo ve velké zimě omezit větrání. Jedním důvodem je, že více topíme a nechceme tedy drahocenným teplem plýtvat, druhý důvod je spíše v naší hlavě. Venku je taková zima, že si svůj vyhřátý domov, naši oázu bezpečí, prostě a jednoduše chráníme.

Dodržovat pravidla správného větrání, a to platí i v zimě, má význam především ze zdravotního hlediska. Jen dýcháním každý z nás vyloučí až tři litry vody za den. V nevětraných místnostech se díky vyšší vlhkosti daří plísním a roztočům, což může mít neblahý vliv na vznik alergií, astmatu a jiných nemocí.

Dýcháním také produkujeme oxid uhličitý. Zvýšené množství oxidu uhličitého ve vydýchaném vzduchu zhoršuje okysličování krve. To vede k ospalosti, únavě, poruchám soustředění a bolestem hlavy. Obvyklý je i méně kvalitní spánek.

Jak větrat v zimě

Pro udržení vhodného vnitřního prostředí je potřeba zajistit přívod venkovního čerstvého vzduchu v množství 25 m³/h na osobu. Tento vzduch se ale sám nevymění, a pokud nemáte automaticky řízenou regulaci výměny vzduchu, stále tento úkol zůstává na vás.

Ve srovnání s delšími časy v ostatních ročních obdobích, by větrání v zimě mělo trvat zhruba pět minut několikrát v průběhu dne. I v zimě bychom měli vyvětrat ráno, v odpoledních hodinách po příchodu domů a před spaním.

Hovoříme-li o správném větrání, rozhodně to není po delší dobu otevřené okno na ventilační polohu. Tak utíká zbytečně teplo a nedosáhnete požadovaného objemu výměny vzduchu. Místa v blízkosti pootevřeného okna by takto prochladla, a pokud by se jednalo o dlouhodobý stav, mohly by se v místě začít tvořit plísně. V zimě platí jednoduché pravidlo: větrat krátce, ale intenzivně naplno otevřeným oknem.

Bojíte se, že větráním budete mít zvýšené výdaje za teplo?

Správné větrání paradoxně náklady na vytápění naopak snižuje! Ten, kdo v zimě bude omezovat větrání, zaplatí za vytápění více. Důvodem je to, že při nedostatečném větrání bude v bytě stoupat vlhkost a vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá než suchý. Proto pravidelné větrání skutečně snižuje náklady na vytápění.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co...

číst více
Zvýšení nájemného má svá pravidla

Zvýšení nájemného má svá pravidla

Současná situace na realitním trhu zvedá ceny nájemného. Jeho výši však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu. Časté dotazy směřují k tomu, o kolik lze nájemné zdražovat. Zde je rozhodující zákonný limit zvýšení...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...