1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak vyřešit netěsnící okna?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak vyřešit netěsnící okna?

Okny táhne, cítíme nepohodu a musíme také více topit. Teprve nyní, s klesajícími teplotami a silným větrem se dříve drobný problém stal nepříjemností, kterou potřebujeme vyřešit.

Materiál oken za to nemůže

Nedávejte automaticky vinu plastovým oknům. Nejčastěji se o nich hovoří proto, že jsou nejčastější. S netěsnícími okny se ale můžete setkat bez ohledu na materiál profilu (rámu) okna. U starých dřevěných oken jsou netěsnosti jednoznačně zaviněny stářím. Jednou z předností současných oken je právě vysoká těsnost. Proč nám tedy i jimi nyní proniká chlad? Nejspíš se nejedná o nic zásadního a vaše okna potřebují pouze seřídit.

Správná údržba oken prodlouží život i jejich těsnění

Základní údržba plastových oken spočívá v odmaštění okenních rámů a křídel nejlépe čisticím prostředkem s odmašťovacím účinkem. Není dobré používat jar na mytí nádobí, který obsahuje tenzidy. Doporučuje se nanesení ošetřovacího přípravku na rámy a těsnění, čímž je zamezeno pronikání vlhkosti. Těsnění je vhodné pravidelně ošetřovat silikonovou emulzí, která může výrazně prodloužit jeho životnost. Péči, věnovanou těsnění, oceníme právě v zimních měsících, kdy nebude okny foukat.

Seřízení oken můžete udělat i v zimě

Pokud okna drhnou či jdou ztěžka zavírat, je nutno seřídit kování. Na seřízení obvykle postačí imbusový klíč číslo 4. Nejprve sejměte plastovou krytku závěsů a v dolní a horní části dotáhněte či povolte kování. Nejdříve proveďte výškové seřízení křídla vůči rámu a poté seřiďte křídla vůči rámu po stranách v dolní i horní části. Při otevřeném okně seřídíte přítlak křídla k rámu na rámových nůžkách umístěných při horním závěsu. To však lze jen tehdy, je-li okno zároveň otevřené i vyklopené na ventilaci. K tomu je nutné vyklopit pákovou pojistku na hraně okenního křídla kousek pod kličkou.

Maximální těsnosti křídla dosáhnete zároveň seřízením uzavíracích bodů umístěných po obvodu křídla. Fungují jako excentrické šrouby. Jsou vyosené, takže pootočením se jejich poloha na hraně okna změní. Otáčejí se rukou, přičemž je musíte povytáhnout, lze použít i imbusový klíč. Také je nutné zkontrolovat upevnění vrutů kování a uvolněné vruty utáhnout nebo vyměnit.

Pohyblivé části celoobvodového kování byste měli jednou za rok promazat olejem, dobře poslouží olej určený na šicí stroje. U některých oken jsou na kování přímo vyznačena místa, kam je třeba olej kápnout. Rozhodně se vyvarujte kuchyňských olejů nebo olejů s přísadami pryskyřic a kyselin.

V případě nutnosti je samozřejmě možné seřízení oken provést kdykoliv podle potřeby. Pokud potřebujeme seřídit okna v zimě, zvolte dny s vyššími teplotami, aby bylo snazší dosáhnout optimálního nastavení přítlaku rámů a křídel.

Seřízení oken může provést firma

V mnoha bytových domech byla v průběhu posledních let okna vyměněna. Pokud se stížnosti na netěsnost oken ozývají z více bytů, neměl by být problém kontakt dohledat a objednat kontrolu a seřízení všech oken v domě. Jedinou komplikací může být nastavení harmonogramu návštěvy servisního technika firmy v jednotlivých bytech.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...