1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory.

Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?

Příjem z prodeje nemovitosti je osvobozen od daně z příjmu, jestliže je dodržen časový test nebo jsou peníze použity na řešení vlastní bytové situace. Sociální a zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti neplatí nikdy. Jestliže není splněna žádná ze zákonných podmínek pro osvobození od daně z příjmu, potom je základem daně dle § 10 příjem ponížený o související výdaje, tj. včetně pořizovací ceny nemovitosti. „Pro příjmy dle § 10 je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání a ani zaměstnanec v takových případech nemůže použít zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání, ale vyplňuje se vždy klasický čtyřstránkový daňový formulář,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars.

Měli jste trvalý pobyt v prodané nemovitosti alespoň po dobu dvou let?

„Pokud měl daňový poplatník bezprostředně před prodejem bydliště v této nemovitosti trvalý pobyt nejméně po dobu dvou let, tak je příjem od daně osvobozen. Jestliže však měl v nemovitosti bydliště kratší dobu, tak musí být pro daňové osvobození inkasovaný příjem použitý na řešení vlastní bytové potřeby,“ upozorňuje Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz. V případě nedodržení časového testu a řešení vlastní bytové situace, je nutné tuto skutečnost finančnímu úřadu oznámit například prostřednictvím formuláře, který je k dispozici na stránkách finanční správy, a to ve lhůtě pro podání daňového přiznání, dodávají daňoví poradci.

Jak se změní situace s placením daní v případě, že se jedná o pronajímanou nebo zděděnou nemovitost

U nemovitosti, u které není splněna podmínka bydliště, musí být aktuálně dodržen desetiletý časový test mezi nabytím a prodejem. Také v tomto případě platí možnost osvobodit příjem z prodeje i před uplynutím desetileté vlastnické lhůty, jestliže poplatník využije prostředky získané prodejem na obstarání vlastní bytové potřeby. Jestliže však byla nemovitosti nabyta před rokem 2021, tak pro ni ještě platí dřívější nižší pětiletý časový test. V případě prodeje zděděné nemovitosti se do lhůty započítává i doba vlastnictví dané nemovitosti zůstavitelem, pokud se jedná o dědictví po příbuzném v přímé linii nebo po manželovi či manželce.

Jak vysoká je daň z příjmu z prodeje nemovitosti?

Základem daně z příjmu z prodeje nemovitosti je příjem ponížený o související výdaje, tj. zejména pořizovací cenu.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Jak se rozúčtovávají služby v bytě?

Při ročním vyúčtování zálohových plateb za osvětlení společných prostor v domě a výtah postupuje SVJ standardně v souladu se zákonem o službách, proto rozúčtování provádí podle počtu osob. Časté dotazy se pak vztahují k situaci, kdy jsou některé byty celoročně...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...