1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Omezovat vytápění v bytě nemusí přinést takové úspory, jak byste očekávali
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Omezovat vytápění v bytě nemusí přinést takové úspory, jak byste očekávali

Vzhledem k ročnímu období nám stoupají náklady na teplo, které ještě zvedá citelné zdražení energií. Je na místě ekonomické zacházení s teplem a byty zbytečně nepřetápět.  Nic se ale nemá hnát do krajnosti. Určité náklady na vytápění budete hradit v každém případě.

Co spotřeba tepla zahrnuje?

Náklady na spotřebu tepla se rozúčtovávají podle Vyhlášky 269/2015 Sb. Zde se uvádí, že základní složka nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce činí 30 až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku. „Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m² započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u příjemců služeb, kde jsou instalována měřidla, v zúčtovací jednotce hodnotu o 20 % nižší a hodnotu o 100 % vyšší oproti průměru na m2 zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období,“ vysvětluje princip rozúčtování Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista Česká republika.

Zaplatíte za náklady na přípravu tepla

Mezi nezbytné platby za teplo patří náš podíl na celkových nákladech na přípravu a dopravu tepla k našemu bytu, včetně vytápění společných prostor. Tuto základní složku tepla zaplatíme v každém případě, tedy i tehdy, když doma netopíme. Základní složka činí 30 % až 50 % ceny tepla, zbylou část tvoří spotřební složka – tedy naše spotřeba.

“V rámci ročního vyúčtování celkovou částku základní složky rozdělí vlastník domu mezi konečné spotřebitele podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce,” vysvětluje Jarmila Trčková.

Zaplatíte za vlastní spotřebu

Minimální náklad ve výši 80% průměrné ceny za m2 domu zaplatíte v každém případě, i když jste dle odečtů bytových přístrojů spotřebovali tepla třeba méně. Tak to stanoví Vyhláška 269/2015 Sb. Cílem vyhlášky je odstranit extrémní nedotápění bytů, kvůli kterým byly sousedící byty nuceny pro svou tepelnou pohodu topit více a ty, kteří byty přetápí, motivovat k ekonomičtějšímu provozu.

Jak tedy s teplem správně zacházet?

Ideální je nastavení termostatické hlavice pro teplotu 23 °C. Ani při odchodu z domova radiátor zcela nevypínejte, pouze ztlumte na stupeň 2. Nenechávejte dlouhodobě otevřenou ventilaci okna, větrejte intenzivně několikrát denně.

Nejde o to, extrémně snižovat vytápění bytu, ale naučit se s teplem efektivně hospodařit. Nebudete v chladnu, a přitom nebudete teplo zbytečně přeplácet.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...