1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Plánujete dostavbu výtahu? Poradíme, co nepodcenit.
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Plánujete dostavbu výtahu? Poradíme, co nepodcenit.

Ať už jste ve vašem domě dostavěli páté patro a výtah se pro vás stal nezbytností, nebo zkrátka chcete usnadnit život obyvatelům, můžete si pořízení i provoz tohoto zařízení usnadnit vyladěním důležitých detailů a využitím moderních technologií.

Výtah v bytovém domě není luxus. Senioři, lidé se zdravotními problémy nebo rodiny s dětmi v kočárku se bez něj často neobejdou. Ostatním zpříjemní život třeba při nošení těžkých nákupů. Navíc přispívá k lepšímu zhodnocení celé nemovitosti.

Kam s ním?

Nejčastější otázkou, kterou obyvatelé bytových domů v souvislosti s výtahem řeší zpravidla hned po financích, je umístění. Také máte pocit, že ve vašem době zkrátka není na výtah místo? Poraďte se s odborníky a pravděpodobně budete mile překvapeni.

Co dům, to originál, a tak je v případě dostavby vždy třeba individuální přístup. Obecně však existují dvě základní možnosti.

Zrcadlo schodiště…

První z nich představuje takzvané zrcadlo schodiště, tedy prostor mezi schodišťovými rameny. Kromě šířky potřebné pro samotnou výtahovou šachtu, jsou u tohoto řešení důležité i další parametry. „Jde například o místo pro takzvaný dolní i horní přejezd a také o typ a šířku kabinových dveří. To je velmi důležité například kvůli pohodlnému vjezdu s invalidním vozíkem nebo dětským kočárkem,“ vysvětluje Ing. Martin Starý, obchodní manažer pro modernizace ze společnosti Schindler CZ, a.s. Ta představila nové výtahy, které vynikají flexibilitou. Dokážou se tak přizpůsobit možnostem budovy a dokonale je využít.

… nebo venkovní šachta

Druhou variantou je umístění výtahu do venkovní šachty „k fasádě“. Mezi faktory, které je třeba v tomto případě zvážit, patří například právní vztahu k pozemku, na němž hodláte přístavbu realizovat. Důležité je navíc upravit projekt tak, aby zajistil skutečně bezbariérový přístup k bytům. To leckdy zahrnuje další stavební práce, protože nástupiště bývají umístěna v mezipatrech.


Při plánování je dobré vyřešit i ryze praktické záležitosti spojené s každodenním provozem. „Pokud na jižní stranu domu umístíte atraktivní skleněnou šachtu, bude náročnější udržet ve výtahu příjemnou teplotu. I v tomto případě si však moderní výtahy umí poradit, protože je lze naprogramovat tak, aby po předem dané době nečinnosti automaticky sjely do přízemí, kde je nejchladněji,“ uvádí jeden z konkrétních příkladů Martin Starý.


Co nepodcenit při výběru dodavatele?


V případě dostavby je dobré poradit se s odborníky hned při zvažování záměru. Obrátit se můžete jak na specializované firmy, tak na nezávislého poradce, například soudního znalce. Jejich pomoc oceníte už při přípravě podkladů nezbytných pro schválení záměru vlastníky budovy a také při zpracování zadání výběrového řízení.


Do něho je dobré pozvat přibližně pět firem, přičemž zadání musí být shodné pro všechny oslovené firmy a v průběhu výběrového řízení je již neměnné. Máte-li v okolí domy s dostavěným výtahem, určitě se sousedů zeptejte na reference. Osobní zkušenost bývá velmi cenná.


Při hodnocení nabídek je pak třeba posoudit její výhodnost jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být vždy dobrou volbou. Rozhodně je nezbytné ověřit, co je v ceně zahrnuté, a dbát i na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly přesně a bez dalších výjimek zanesené do smlouvy. Ta by měla podrobně řešit také požadované záruční a platební podmínky a termín realizace.


Nezapomeňte:

  • Jednou ze základních součástí výběrového řízení by měl být i detailní rozpis prací. Jen tak je totiž možné udržet finanční a časový rámec akce.
  • Vyžádejte si také kvalifikační předpoklady a kopie pojistných smluv, které by měl mít dodavatel uzavřené a které pokryjí případné škody jím způsobené. Samozřejmostí by mělo být, že dodavatel splní všechny platné normy, předpisy, vyhlášky a nařízení. I toto je vhodné ověřit.
  • Zvažujete-li žádost o dotaci, nezapomeňte, že v podmínkách pro její získání mohou být uvedeny i nároky na výběr dodavatele, a že se jimi tedy musíte řídit již ve fázi zadání výběrového řízení.
  • Posuzujte celkový dojem z komunikace s potenciálním dodavatelem. Má-li být vybraná firma vaším skutečným partnerem, měla by nabídnout řešení, které je nejvýhodnější pro vás, ne pro ni. Zároveň by vás měli zástupci společnosti coby odborníci upozornit na případná úskalí dostavby ve vašem domě a podrobně vysvětlit, jaké řešení a proč vám doporučují.
  • Užitečné mohou být i další služby, které firma nabízí. V některých společnostech vám například budou nápomocni i při vyřízení potřebné administrativy. Ta souvisí například se stavebním povolením, které je v případě dostavby nezbytné.
  • Životnost výtahu překračuje 20 let, a tak je lepší vybírat stabilní firmu, která vám bude dobrým partnerem po celou tu dobu.

Už je čas?

Dostavbu výtahu je dobré plánovat s poměrně velkým časovým předstihem. Jak už bylo řečeno, jen vyřízení stavebního povolení trvá celé měsíce. Můžete jej získat za čtvrt roku, protáhnout se to ale může i na více než půl roku. Délka samotné realizace pak závisí na náročnosti a rozsahu potřebného stavebního zásahu. Obvykle si vyžádá minimálně jeden měsíc.

Odměnou za vynaložený čas, energii i finance pak je moderní výtah, který vám život v mnohém usnadní a zpříjemní. Umí toho opravdu hodně, a navíc jej můžete do nejmenšího detailu sladit s interiérem vašeho domu, jehož přirozenou součástí se pak nové zařízení stane.


Šetřete nejen místo, ale i peníze


Prioritou samozřejmě zůstává bezpečný a plynulý provoz, pro který nabízejí moderní výtahy řadu funkcí. „Stále důležitější je však i uživatelský komfort. Výtahy proto disponují moderními technologiemi, které vedou k úspoře místa. O to více ho pak zbývá pro pohodlí cestujících. Chcete-li kromě místa šetřit i přírodu a výdaje za energie, zvolte zařízení z energetické třídy A, vsaďte na využívání pohotovostního režimu Stand-By a použijte LED osvětlení,“ radí za Schindler CZ Martin Starý a přidává další tip: Výtahy z naší nové modulární platformy jsou vybaveny inovativní technologií regenerativního pohonu, která ve srovnání s konvenčním řešením umožňuje snížení spotřeby energie až o 30 %.“ V bytových domech hraje velkou roli i tichý chod zařízení. Proto výtahy Schindler využívají místo hlučnějších nosných lan tišší (STM) pásy.

Zjednodušte si plánování i správu zařízení


Plánování usnadní online plánovací nástroj Schindler Plan & Design. Již v rané fázi přípravy projektu poskytne nejen cenné informace o výtazích, ale i kompletní specifikace zvoleného produktu, přípravu vizualizace kabiny nebo podrobnou a srozumitelnou výkresovou dokumentaci. Je proto užitečným pomocníkem především pro architekty a projektanty. Pro základní představu ho ale může využít v podstatě každý.


Při správě výtahu jsou pak velmi užitečné služby založené na digitalizaci. „Patří k nim vzdálený monitoring, díky němuž je stav výtahu neustále pod kontrolou. Navíc umožňuje prediktivní údržbu, díky které lze odhalit, analyzovat i řešit technické problémy ještě před tím, než ovlivní plynulý provoz zařízení. To vede jak k minimalizaci neplánovaných odstávek, tak ke snížení celkových nákladů na provoz zařízení,“ vysvětluje Jiří Hoffman, portfolio manažer ze společnosti Schindler. Digitalizace přitom přináší stále další a další možnosti. K novinkám v nabídce značky Schindler patří možnost ovládat výtah prostřednictvím mobilního telefonu.


Značka Schindler, která kombinuje téměř 150 let dlouhou tradici, a s ní spojené zkušenosti, s nejmodernějšími technologiemi a postupy, může být vaším spolehlivým partnerem pro dostavbu výtahu. Zajímá vás více nebo potřebujete radu či konzultaci? Obraťte se na zástupce ve vaší oblasti. Kontakty najdete na www.schindler-cz.cz.

[Autor: Linda Mauerová]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...