1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Při nastavování termostatické hlavice na radiátorech často chybujeme
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Při nastavování termostatické hlavice na radiátorech často chybujeme

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Navíc je nutné termostatickou hlavici pro dosažení co největší úspory také dobře používat.

Co je to termostatická hlavice a jak funguje?

Termostatická hlavice je součástí ventilu radiátoru a slouží k regulaci teploty v místnosti. Termostatické hlavice se obvykle prodávají se standardní stupnicí od 1 do 5. Čím vyšší stupeň zvolíte, tím více topného média (teplé vody), do radiátoru proudí a radiátor více hřeje.

Množství tepla hlídá termostatický ventil

Kdybychom termostatickou hlavici, kterou nastavujeme požadovanou teplotu v místnosti demontovali, viděli bychom pod ní termostatický ventil, který je namontovaný na potrubí. Jeho základem je kuželka, která se podle teploty v místnosti buď vysouvá, nebo zasouvá do těla ventilu. Tím reguluje množství topného média, které do radiátoru proudí.

Existují situace, kdy při zahájení topné sezóny zjistíte, že vám ani při navolení vyššího stupně radiátor nehřeje. Kromě zavzdušnění radiátoru je nejčastějším důvodem právě zatuhnutí kuželky v termostatickém ventilu. Po sejmutí termostatické hlavice na ni zkuste špičkou šroubováku několikrát zatlačit. Mechanické procvičení je většinou dostačující k tomu, aby se opět rozpohybovala. Pokud problém přetrvává, nahlaste závadu vlastníkovi domu (bytové družstvo, výbor SVJ).

Jak správně termostatickou hlavici používat?

Každé číslo nastavení na termostatické hlavici odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.

Termostatickou hlavici slaďte se svým denním režimem. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.

V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že ji úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Vytopení místnosti bude trvat déle a nárazově spotřebujete více tepla, než kdybyste průběžně temperovali.

Pozor na závit a připojení k radiátoru

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...