1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Proč při zateplování zvolit šedý polystyren?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Proč při zateplování zvolit šedý polystyren?

Kromě obvyklého bílého polystyrenu se v posledních letech na trhu objevilo několik jeho dalších typů se speciálními vlastnostmi, rozšiřujícími možnosti využití polystyrenu v rámci zateplovacích systémů. Za pozornost stojí zejména šedivý polystyren.

Šedý polystyren – shodná tloušťka s 20% lepší izolací

Šedé fasádní desky se na našich stavbách vyskytují od roku 2005. Jejich vývojem se podařilo stávající výhody bílého polystyrenu vylepšit v oblasti izolační účinnosti, kdy šedé desky vykazují při shodné tloušťce o cca 20 % lepší izolaci. Konkrétně součinitel tepelné vodivosti se z hodnoty 0,039 W/(m.K) platné pro bílé desky podařilo vylepšit na hodnotu 0,031 W/(m.K) pro desky šedé. Těmito hodnotami se šedý polystyren řadí k polystyrenovým izolacím s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

Šedý fasádní polystyren se používá pro efektivnější zateplení domu při zachování stejné síly izolace jako u klasického bílého polystyrenu EPS 70F. Při zateplování starších domů bývá upřednostňován zejména v případech, kdy by pro požadované parametry zateplení bylo nutné standardní bílý polystyren použít v silnější tloušťce. Typickým místem je například zateplení vnitřního prostoru lodžie, kde by tloušťka bílého polystyrenu zbytečně ubírala centimetry využitelné plochy. Kromě místa se dále šetří náklady na kratší kotvy, menší parapety a do obytných místností pak přichází přes menší špalety i více slunce.

Žádané vlastnosti šedého polystyrenu dále zvyšuje lícová bílá strana

Přes řadu výhod se v některých případech u šedého polystyrenu projevoval negativní jev větší teplotní dilatace z většího ohřívání na slunci. K tomu logicky docházelo vlivem šedé barvy tj. nízkého procenta odrazu světla a tendencí plně pohlcovat sluneční záření. Řešením je stínění přímého slunění sítěmi. Po aplikací výztužné vrstvy již toto větší zahřívání zcela zmizí.

Vývojáři se na tento aspekt přehřívání šedého polystyrenu zaměřili. Rozhodli se využít výhody jak bílého, tak šedivého polystyrenu a vytvořit šedý polystyren, který je z lícové strany bílý. Desku tvoří izolační jádro šedého polystyrenu z nejvýkonnějších dostupných surovin, které je přímo ve výrobě opatřeno tenkou ochrannou vrstvou polystyrenu bílého. Desky tak odolávají slunečnímu svitu při aplikaci a současně dosahují nejlepších tepelně izolačních vlastností, konkrétně součinitel tepelné vodivosti lambda 0,030 W/m.K.  Setkáváme se s ním pod názvem ISOVER EPS GreyWall SP (Sun Protect). Tyto desky, s řadou dalších prémiových parametrů, jsou v současnosti nejvýkonnějšími fasádními EPS deskami pro vnější zateplovací systémy ETICS na trhu.

Podmínkou funkčnosti je komplexnost systému

Polystyren, jako základní tepelný izolant, je nedílnou součástí kompletního certifikovaného vnějšího zateplovacího systému. Jen při použití takového systému jsou na zateplení poskytovány záruky. Při dodržení podmínek přípravy a realizace lze ušetřit až 40 % nákladů na vytápění ročně. Účinné zateplení budovy reguluje i přehřívání interiérů během letních vysokých teplot.

Důležitým úkolem zateplovacího systému je též ochrana obvodového pláště proti změnám klimatu a prodloužení celkové životnosti budovy včetně související ochrany životního prostředí, protože energie na vytápění, kterou po kvalitním zateplení již nespotřebujeme, prostě žádné emise nevytváří.

Pro správnou funkci systému je zásadní jeho přesná specifikace v rámci projektové přípravy a především důsledné používání všech předepsaných systémových prvků  a detailů bez jakýchkoliv náhradních komponentů v rámci realizace.

Realizaci zateplovacího systému vždy musí provádět odborně proškolená firma, která by investorovi vždy měla doložit svou odbornou způsobilost.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...