Máte pocit, že vaše vyúčtování neodpovídá realitě? Podle zkušeností rozúčtovatelů a správců nejčastěji potřebujeme pouze dovysvětlení způsobu vyúčtování a rozúčtování. Když i po vysvětlení máte pocit, že mohlo dojít k chybě, máte možnost podat reklamaci. Ve kterých případech je reklamace na místě?
Jak se náklady na teplo, vodu a elektřinu počítají?
Pojďme si nejprve stručně připomenout některé základní informace. Rozúčtování nákladů a vyúčtování záloh se provádí za zúčtovací období, kterým je zpravidla kalendářní rok. S předstihem před termínem vyúčtování jsou prováděny odečty spotřeby tepla, vody a elektřiny. V domech, kde je individuální vytápění v jednotlivých bytech, se spotřeba tepla v rámci společného rozúčtování vztahuje pouze na společné prostory domu. Odečty elektřiny se v platbě SVJ také týkají pouze spotřeby ve společných částech domu.
Vyúčtování a splatnost přeplatků a nedoplatků upravuje zákon č. 67/2013 Sb. v platném znění (Zákon o službách).
Vlastní spotřebu elektřiny, případně plynu si každá domácnost hradí sama u svého dodavatele.
Vyúčtování nákladů na teplo
Zásadní změny v rozúčtování nákladů na teplo přinesla Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj, která vstoupila v platnost od ledna 2016 (vyhláška číslo 269/2015 Sb.).
Vyhláška nově stanovila procentní vyjádření základní a spotřební složky. Základní složka nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce nyní činí 30 až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku. „Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m² započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u příjemců služeb, kde jsou instalována měřidla, v zúčtovací jednotce hodnotu o 20 % nižší a hodnotu o 100 % vyšší oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí oddělení rozúčtování společnosti ista ČR. ,,Se stoupající oblibou sběrnic dat a dálkového odečtu energií mezi zákazníky, velmi klesá chybovost při odečtech, přesnost odečtů tímto způsobem dosahuje 99,4%,“ dodává obchodní ředitel ista ČR Jaroslav Plšek.
Vysoký nedoplatek může mít řadu příčin. Jaké jsou nejčastější?
- nesprávně nastavené zálohové platby, především náklad na vytápění a spotřebu studené či teplé vody;
- neočekávaně vysokou spotřebu vody může způsobit například dlouhodobější návštěva, nedostatečná teplota teplé vody, únik vody přes nekvalitní baterií nebo toaletou, nájemníci v bytě apod.;
- nesprávná regulace vytápění, kdy si vlastník vyřeší nadměrné teplo v byte větráním, a ne regulováním přes hlavici na radiátoru, anebo nesprávně používá regulační ventil;
- nesprávný odečet vodoměrů či měřičů tepla;
- nesrovnalost může případně nastat i při chybném započítání zálohových plateb či mohou být náklady na teplo nesprávně rozpočítané.
Jak a u koho vyúčtování reklamovat
Reklamaci je vždy nutné podávat písemně. Kontakty by vždy měly být uvedeny pod vyúčtováním. Důležitá je i konkrétnost – nestačí informace, že reklamujete vysokou spotřebu a podobně.
Jaké termíny jsou závazné?
- Lhůta na podání reklamace je 30 dnů, pokud není poskytovatelem služeb uvedeno jinak
- Lhůta pro vyřízení reklamace je 30 dnů