1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Riziko vysokého nedoplatku pomůže snížit zvýšení zálohových plateb
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Riziko vysokého nedoplatku pomůže snížit zvýšení zálohových plateb

Již za několik měsíců dostaneme obvyklé roční vyúčtování zálohových plateb. Vzhledem k současnému zdražení veškerých energií, které se nevyhne ani domům s centrálním vytápěním, bychom se měli připravit na vyšší nedoplatky. Zmírnit následky zdražení nám mohou pomoci vyšší zálohy. Můžete to udělat hned.

Problémy s neuhrazenými nedoplatky nejsou nic nového

Již nyní je bez diskuse, že vlivem současné situace budou za letošní rok výdaje za energie jistě vyšší. Optimistické scénáře se pohybují v rozmezí 15 – 25 % nárůstu stávajících výdajů.

Správci bytových domů se běžně v praxi setkávají s problémy, které se týkají včasné úhrady nedoplatku z vyúčtování.

Řešením může být zvýšení měsíčních záloh

Vzhledem k současné situaci se jeví jako rozumný scénář připravit se na zvýšené náklady bydlení již nyní.  Pro energie může být řešením zvýšení měsíčních záloh. Jak na to? Ideální model je, pokud se v rámci SVJ a družstva shodnou na hromadné úpravě výše záloh všichni členové a výbor nebo představenstvo pak tento požadavek sdělí správci. Ten následně připraví nové předpisy záloh a rozešle je na adresy jednotlivých členů.

Je poměrně časté, že se lidé dotazují, jak vysoké zálohy za teplo a vodu vlastně nyní platí. Tyto informace by jim měl umět poskytnout výbor, který má k dispozici kompletní předpisy aktuálních měsíčních záloh. V případě jakékoliv nejasnosti se může výbor s dotazem obrátit na svého správce.

Zpravidla se úprava zálohových plateb provádí v období po ročním vyúčtování, konkrétně tedy zhruba v průběhu čtvrtletí 2022, kdy je již známa skutečná spotřeba za rok 2021. Vzhledem k letošní výjimečné situaci doporučujeme s úpravou nečekat a vzrůstající ceny energií promítnout do zvýšení zálohových plateb již počátkem roku, kdy několikaměsíční zvýšené zálohové platby vám poskytnou náskok pro vyúčtování následujícího roku.

Od kdy mohou být zvýšené zálohy nastaveny?

Jak se oslovení správci shodují, pokud budou změny na úpravu záloh předány do 5. dne v měsíci, budou se snažit zpracovat nové předpisy od měsíce následujícího.

Samostatně by si pak domácnosti na základě svých individuálních smluv měly zvýšit i zálohy na elektřinu.

O kolik zvýšit zálohy?

Rozhodující je, zda jste v předchozích vyúčtováních položkách energií měli přeplatek či nedoplatek. Spotřebu tepla a výrazně i elektřiny může ovlivnit i změna režimu zaměstnání, kdy řada lidí vlivem covidové situace více pracuje z domova, což logicky zvyšuje spotřebu energií. Zvýšení záloh je tedy částečně individuální záležitostí. Podle rychlého průzkumu redakce Okolo bytu mezi SVJ a menšími družstvy bylo členům doporučováno zvýšení záloh o cca 20 – 30 %, tam, kde měli loňské vyúčtování zhruba vyrovnané.

Reálné náklady však ukáže až vývoj cen energií v průběhu roku 2022 a především jejich roční vyúčtování na jaře 2023. Jistě však každý z nás raději přivítá přeplatek než nedoplatek. Pro následující období pak lze pochopitelně zálohy opět upravit podle aktuálního vyúčtování.

Základem je komunikace a správný postup

Je potřeba, aby každé SVJ či družstvo mělo průběžné informace o stavu neplatičů a jejich situaci řešilo, nejprve formou upomínky a pak případně i soudně. Je nutné si uvědomit, že kromě cen energií výdaje na bydlení pro řadu rodin negativně ovlivní i zvyšování úroků na hypotékách.

Každé družstvo či SVJ by mělo mít rezervu na nenadálé situace, které samozřejmě může využít i na výkyv v platební morálce členů, ale pokud by se platební morálka zhoršila významně, může to samozřejmě ohrozit i provozuschopnost daného SVJ či družstva. Proto je potřeba pohledávky po splatnosti na měsíční bázi sledovat a řešit.

 

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...