1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Víte, jak správně vybavit byt na pronájem?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Víte, jak správně vybavit byt na pronájem?

Méně dostupné hypotéky a drahé nemovitosti mají za následek vyšší zájem o pronájmy. Na první pohled se tak může zdát, že do pronajímaného bytu není potřeba investovat. Pokud však chcete z pronájmu mít dlouhodobý a maximální možný zisk, některé úpravy se vám vyplatí.

Pronajímat byt vybavený, nebo zcela prázdný?

Realitní odborníci se shodují na tom, že je vhodné zvolit zlatou střední cestu a byt vybavit pouze základním vybavením. „Pokud si někdo pronajímá byt, lze předpokládat, že dotyčný v nájemním bytě bydlel i předtím. Takový člověk tedy nechce a kolikrát ani nemůže investovat do základního vybavení. Mezi to patří kuchyňská linka a velké kuchyňské spotřebiče. Vyplatí se také koupit pračku a zainvestujte do velkých vestavěných skříní, které budou například v chodbě nebo v ložnici. V obývacím pokoji nebo společenské místnosti může být pohovka a základní obývací sestava. Samozřejmostí jsou poté svítidla,“ vyjadřuje se k tématu David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Osobní věci do bytu nepatří

Byt k pronájmu by měl být zcela bez osobních věcí. Ať už vašich, vašich příbuzných nebo předešlých nájemníků. Tyto věci před tím, než začnete byt inzerovat, vykliďte. „Nejčastěji se jedná o kuchyňské náčiní, závěsy, ložní prádlo apod. Lepší je tyto věci vyklidit a případně je nabídnout zájemci o pronájem, pokud mu něco z toho chybí,“ doplňuje Novotný.

Sbírka starého nábytku

I když se jedná o nájemní byt, stále je potřeba respektovat, že to pro někoho bude nový domov. Nenechávejte tedy v bytě starý nebo rozbitý nábytek. Nájemní byt nemá sloužit jako skladiště věcí, které nikdo jiný nechce. Před pronájmem si dejte tu práci a vystěhujte, co tam nepatří.

Drobné opravy

Stěny bytu by měly být čerstvě vymalované na neutrální barvu. Také projděte drobnosti, jako jsou lišty, kliky, úchyty, vypínače apod. Tyto věci se vyplatí opravit, byt poté působí mnohem lépe. „Tyto maličkosti se mohou projevit v tom, za kolik byt pronajmete. Když budete pronajímat prostor, kde vám zůstane klika v ruce, když za ni vezmete, už na první pohled to může zájemce odradit nebo je ponouknout k tomu, aby smlouvali o ceně nájemného,“ říká David Novotný.

Adekvátní nájemné

A jak stanovit cenu nájemného? Podle Novotného je potřeba vzít v potaz více faktorů. „Na ceně nájemného se samozřejmě podepisují dispozice, lokalita a právě i to, v jakém stavu byt je. Také berte ohledy na cenové mapy a ideální je porovnat, za kolik se pronajímají podobné byty ve stejné lokalitě. Nájem bytu můžete svěřit do správy profesionálům, kteří nájemné stanoví tak, aby bylo co největší, přesto adekvátní a neodradilo mnoho zájemců. Stanovení ceny nájemného nabízíme v rámci služeb našim klientům zdarma,“ uzavírá Novotný za společnost Bohemian Estates.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...