1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Vyúčtování služeb nájemníkovi
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Vyúčtování služeb nájemníkovi

Vlastnictví bytu, stejně jako jeho užívání, se pojí s nemalými náklady, které musíte jako majitel hradit správci domu. Pokud byt pronajímáte, povinnost hradit některé náklady spojené s užíváním bytu přechází na nájemce a vy se tak jako pronajímatel stáváte prostředníkem mezi osobou, která byt obývá, a správcem domu. Právě vyúčtování služeb často bývá předmětem debat a nesrovnalostí.

Jakou částku bude hradit nájemce jako zálohu na služby?

Při pronajímání bytu se vyplatí promyslet nejen výši nájemného, ale také částku, kterou bude nájemce hradit jako zálohu na služby spojené s užíváním bytu. Tato částka musí být explicitně ošetřena ve smlouvě včetně detailního rozepsání všech položek. Zálohu je možné, na rozdíl od fixně sjednaného nájemného, měnit podle potřeby i jednostranně. Majitel nemovitosti má povinnost svým nájemníkům skutečné náklady na služby řádně vyúčtovat.

Co bude součástí předpisu záloh

„Do smlouvy o pronájmu nezapomeňte přesně uvést, co bude a nebude součástí předpisu záloh, které bude nájemník platit po celou dobu nájemního vztahu. Pamatujte, co je psáno, to je dáno, a v tomto případě to platí beze zbytku. Když nebudete mít ve smlouvě uvedené veškeré zálohované položky, vystavujete se do budoucna nepříjemnostem v podobě nejasností, dohadů a konfliktů při rozúčtování,“ vysvětluje Jan Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Služby, za které by měl nájemník platit zúčtovatelné zálohy, upravuje občanský zákoník. Jde o dodávky vody, odvádění odpadních vod, čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných domovních prostor, provoz a čištění komínů a provoz výtahu.

Naopak, služby, které nájemce nehradí, zahrnují fond oprav, pojištění domu nebo odměnu správci či statutárním orgánům. Tyto položky byste rozhodně po nájemci chtít neměli. Častou chybou v praxi jsou neúměrně vysoké či naopak nízké zálohy. Ideální je nastavit jejich optimální výši.

Pokud na správu nemovitosti využíváte služeb profesionálů, pak jste těchto starostí ušetřeni.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...