1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Vývoj cen realit mnozí považují za absurdní. Co nás čeká?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Vývoj cen realit mnozí považují za absurdní. Co nás čeká?

Aktuální vývoj realitního trhu, potažmo cen realit, zájemcům o nový byt rozhodně nepřeje. Meziročně totiž ceny nemovitostí vzrostly o necelých 12 % a největší poptávka je nadále po chatách a rekreačních objektech a také po bytech v novostavbách. A přestože se na celé situaci částečně podepsal koronavirus, není tím jediným faktorem ovlivňujícím nárůst cen.

Rychlý růst cen

V posledních letech se sešlo hned několik okolností, které zapříčinily horší dostupnost vlastního bydlení, a tím i rychlý nárůst cen. Nezanedbatelnou roli v celém procesu sehrálo například zvýšení sazby DPH na stavební práce, zvýšení cen stavebních materiálů, zvyšování minimální mzdy, problémy s územními plány měst a pomalé povolovací procesy. „Stavební řízení je v Čechách bolestně pomalé a dostupné statistiky hovoří o tom, že v průměru trvá 246 dní. To znamená, že jen než normální občan dostane potřebná povolení, uplyne od jeho žádosti třičtvrtě roku. Celý proces by měl urychlit nový stavební zákon, který byl v půlce července schválen. Ten však začne platit až v druhé polovině roku 2023,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ztráta jistot

Realitní situaci v Čechách mají na svědomí však i další události loňského roku, a to především zrušení daně z nabytí nemovitosti, prodloužení časového testu z pěti na deset let, zrušení DTI a DSTI parametrů u hypoték a nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. „Je si také potřeba uvědomit, že se za poslední rok mnoho lidí ocitlo bez práce nebo se dostalo do finančních potíží. A to i lidé, kteří jinak žili na velmi dobré úrovni, měli dobře placenou práci a třeba i nějaké úspory. Stručně řečeno, mnoho z nás přišlo o jistoty, a na přetřes tak znovu přišla otázka, jak je vlastně možné se do budoucna doopravdy zajistit. Logicky tak lidé začali více přemýšlet o nemovitostech, které již dlouhou dobu platí za jednu z nejbezpečnějších forem investic,“ říká Novotný.

Investice do nemovitostí

Investovat do nemovitosti se dle Novotného nadále vyplatí, co více, možná je právě nyní ta nejvhodnější doba. „Pokud někdo v následujícím roce čeká, že odezní koronavirus a vše se vrátí do normálu, tak se pravděpodobně nedočká. Realitní trh a vysoké ceny nemovitostí totiž ani zdaleka nejsou o pandemii, ale jedná se o komplexní problematiku, na které se podílí množství faktorů. V následujících letech se navíc očekává další zdražování, i když už nemusí být tak dramatické. Pokud tedy někdo plánuje nemovitost kupovat, pomalu bych celý proces začal rozbíhat již nyní,“ uzavírá Novotný.

Na současnou situaci reaguje nabídka nového družstevního bydlení

Osvědčené principy družstevního bydlení představují možnost, jak i dnes dosáhnout na vysněné bydlení. Ale i zde je možné nabídnout zájemcům ještě další benefity.

Zájemce o družstevní bydlení vstoupí do bytového družstva a složí členský vklad, pohybující se zhruba kolem třetiny tržní ceny bytu. Zbylou část splácí člen bytového družstva měsíčními nájmy. Na rozdíl od koupi bytu do vlastnictví je zde tedy o dost nižší počáteční finanční zátěž.

Novou družstevní výstavbu najdete jak v dojezdové blízkosti hlavního města, tak i v dalších lokalitách republiky.

[Autor: David Macháček]

inzerce

Další podobné články

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co...

číst více
Zvýšení nájemného má svá pravidla

Zvýšení nájemného má svá pravidla

Současná situace na realitním trhu zvedá ceny nájemného. Jeho výši však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu. Časté dotazy směřují k tomu, o kolik lze nájemné zdražovat. Zde je rozhodující zákonný limit zvýšení...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...