1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co nejefektivněji, nejrychleji a s co nejtrvalejším účinkem?

Úklid podle Marie Kondo: Efektivně a systematicky

Marie Kondo pochází z Japonska a sama o sobě říká, že je úklidová konzultantka. Proslavila se svým nekompromisním přístupem k úklidu a organizaci. Její metoda vychází z nauky Feng Shui a také z minimalismu. Základem principu je harmonické uspořádání věcí kolem nás a očistit prostor od nedůležitých věcí. Podle této metody bychom se měli obklopovat jen věcmi, které nám dělají radost.

Její metodu KonMari si u nás osvojují už i společnosti nabízející úklidové služby nebo interiéroví designéři. Využít ji ovšem může úplně každý a stejně tak bude úspěch zaručen.

Základem je úklid po kategoriích

Pozor však, neuklízejte po místnostech, ale po kategoriích. Kategorie jsou čtyři, a to oblečení, knihy, papíry a dokumenty, a nakonec nezařazené věci nazývané komono a vzpomínkové předměty. Do poslední kategorie se řadí například kancelářské potřeby, kosmetika, čisticí prostředky, potraviny, bižuterie nebo elektrické kabely.

Úklid po kategoriích v praxi znamená, že si nejprve do jedné místnosti přinesete všechno oblečení, které se doma nachází a následně ho vytřídíte. To samé uděláte s knihami, poté s papíry a dokumenty, a nakonec s věcmi komono.

Co když se nemůžete rozhodnout?

Metoda KonMari má dvě fáze. V první fázi je potřeba zbavit se všech věcí, které nepotřebujete a které pro vás nic neznamenají. „Projděte svůj dům či byt a každou věc si vezměte do ruky. Používáte ji? Máte z ní radost? Pokud je odpověď na obě otázky ne, jednoduše danou věc vyhoďte nebo darujte těm, kteří ji potřebují. Nemějte slitování. V druhé fázi poté přemýšlejte, jak budete věci, které jste si nechali, skladovat. Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že metoda KonMari dovede zázraky nejen s domovem jako takovým, ale i s naším duševním rozpoložením,“ vysvětluje interiérová designérka.

Už žádné komínky

Marie Kondo má vlastní systém organizace věcí, které si necháváte. Oblečení se skládá do úhledných kvádrů, které se ukládají vertikálně. V šuplících tedy nevznikají známé komínky, ale všechno oblečení vidíte na první pohled a snadněji najdete to, co hledáte. „Dobré je také oblečení roztřídit podle barev, to usnadní vybírání outfitu a orientaci,“ dodává interiérová designérka Anke Glut.

Také byste měli používat organizéry prostoru, nejrůznější boxy, pořadače, dózy. Tím si usnadníte i každý další běžný úklid jako například utírání prachu. Organizovat věci můžete i podle velikosti.

Refresh interiéru prospěje

Reorganizace a nový systém ve věcech kolikrát dovedou s interiérem zázraky. Podívejte se kolem sebe, na poličky, do skříní, do koutů, na parapety. Kolik věcí je všude kolem? Těm, kterých se nechceme zbavit, dejme řád.

„Změnit smýšlení nad věcmi, kterými se obklopujeme zní poměrně jednoduše. V praxi to ale znamená zbavit se věcí, ke kterým jsme si vytvořili nějaký vztah, a to i přesto, že nás vlastně moc šťastnými nedělají. Není to však tak, že bychom vyhazovali vše hlava nehlava. Vše je součástí promyšleného třídění,“ radí interiérová designérka.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...