1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Aktuální nabídka dotací a zvýhodněných úvěrů 2021
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Aktuální nabídka dotací a zvýhodněných úvěrů 2021

Na přelomu roku 2020 a 2021 mnohé vlastníky bytových domů zaskočilo vyčerpání finančních prostředků z evropského dotačního programu IROP. Po úvodním poměrně pomalém čerpání peněz z 78. výzvy dotačního programu IROP pro rekonstrukce bytových domů se zájem o dotace zvýšil natolik, že koncem listopadu 2020 došlo k vyčerpání alokované částky a ukončení této výzvy. Současně byly zveřejněny informace o nových nabídkách. Zájem o dotace stále trvá.

Dotace Nová zelená úsporám

Zájem o dotace z programu Nová zelená úsporám neutuchá ani v době koronavirové krize. V roce 2020 program dokonce zaznamenal meziroční nárůst o 33 % co do počtu přijatých žádostí. Příjem žádostí o dotace aktuálně běží bez přerušení, je možné žádat o podporu na renovace či novostavby rodinných domům na území celé ČR a bytových domů v Praze. 

Rok 2021 bude pro program Nová zelená úsporám do jisté míry přelomovým. Zhruba v polovině roku nás čeká kontinuální přechod do nového programového období a stavebníci se mohou těšit na řadu novinek. Zásadní změnou bude začlenění podpory energetických úspor u bytových domů mimo Prahu, které dosud spadaly pod program IROP. Nově tedy bude program dotačně pokrývat energetické úspory u stávajících i nových bytových domů po celé ČR.

Stávající nabídka dotací se dále rozroste o adaptační opatření na změnu klimatu, majitelé bytových domů tak budou moci v rámci jednoho projektu čerpat dotaci na zateplení, výměnu zdroje i akumulaci dešťové vody či využití šedé odpadní vody. Větší prostor dostane také oblast využívání obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaika, kterou chceme vhodně propojit s elektromobilitou.

Bezúročný úvěr z programu Zateplování

Tento program byl původně otevřen jako možnost pro dofinancování projektů v případech, kdy nešlo celou modernizaci pokrýt dotací. Program Zateplování je naplánován až do roku 2023 a o finanční prostředky mohou žádat vlastníci bytových domů mimo Prahu. Podmínkou pro získání úvěru je dosažení nejméně 20% úspory energie oproti stavu před modernizací. Úvěr má dvacetiletou splatnost. Lze jím pokrýt nejvýše 76 % celkových výdajů v rozpětí od půl milionu až do 90 milionů korun.

Co lze úvěrem z programu Zateplování hradit?

Úvěr lze využít na zateplení pláště domu a vnitřních konstrukcí, na pořízení a instalaci stínění v exteriéru, rekuperaci, na výměnu hlavního zdroje tepla na fosilní paliva za zdroj, který využívá zemní plyn nebo obnovitelné zdroje energie, na pořízení a instalaci solárních termických kolektorů, solárních soustav nebo akumulačních nádrží, na pořízení centrálního vytápění v bytovém domě. Penězi z programu Zateplování lze hradit připojení domu k soustavě zásobování tepelnou energií, regulaci otopné soustavy nebo její modernizaci včetně výměny rozvodů tepla a otopných těles, pořízení nebo výměnu předávací stanice podle energetického zákona a také samozřejmě výměnu oken a dveří a navíc i výměnu výtahu.

Program Panel 2013+ se zvýhodněnou úrokovou sazbou

Dalším programem určeným na revitalizaci bytových domů, tedy nejen na modernizaci energetickou, který nabízí Státní fond podpory investic, je Panel 2013+. Název programu je trochu zavádějící, protože úvěry z něj nejsou určeny jen pro domy panelové, ale pro všechny bytové domy bez rozdílu technologie výstavby, a to po celé republice včetně Prahy. Kromě vnějšího i vnitřního zateplení domu lze tímto úvěrem hradit například také odstranění poruch základů domů a opravy hydroizolace spodní stavby; odstranění statických poruch nosné konstrukce, opravy obvodového pláště a opravy lodžií nebo balkonů, výměnu původních balkónů za nové nebo přebudování balkónů na lodžie i s případným zvětšením užitné podlahové plochy, opravy nebo výměny hromosvodů, hlavních rozvodů elektřiny, zdravotně technických instalací a plynu včetně výměny měřičů spotřeby. Úvěrem z programu Panel 2013+ je možné financovat nový výtah, nebo opravu či výměnu toho stávajícího, opravy nebo výměny vstupních dveří do bytů, opravy nebo modernizace bytových jader i další opravy a modernizace v bytech a také náklady na projektové práce, nutné posudky, revize, průkazy a audity.

Program Panel 2013+ je aktuálně nabízen se zvýhodněnou úrokovou sazbou 0,5 % p.a., a to po celou dobu splácení. Splatnost může být až 30 let. S úvěrem nejsou spojeny žádné poplatky. Financovat lze až 90 % způsobilých výdajů na revitalizaci.

Informace o programu naleznete na www.sfpi.cz.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...