1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Balkón v novém pojetí: Z odkladiště a sušárny plnohodnotný prostor
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Balkón v novém pojetí: Z odkladiště a sušárny plnohodnotný prostor

Podle únorového průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen si třetina mladých lidí představuje své ideální bydlení v bytě či domě s balkónem nebo terasou. Význam těchto nebytových prostor přitom během posledního roku výrazně vzrostl. Urychlil se tak trend, kdy se balkóny ze „skladišť“ a sušáren mění v plnohodnotnou venkovní místnost.

Náš pohled na balkón se změnil

Na balkóny, lodžie a terasy se přesunul společenský život Čechů, kteří neměli možnost úniku do přírody před častými lockdowny. Proto se řada obyvatel pustila do zvelebení či rekonstrukce těchto prostor. Jejich úpravy se přitom pohybují v rozmezí od několika stovek až po několik desetitisíců korun.

„Více než třetina úvěrů, které stavební spořitelny loni poskytly, byla na rekonstrukci stávajících bytových či nebytových prostor. Právě stavebko je pro tyto úpravy ideální nástroj financování. Buď mohou zájemci použít peníze, které uspořili, nebo si za nízkou úrokovou sazbu bez nutnosti zajištění nemovitostí půjčit na rekonstrukci, ale třeba i pořízení balkónu či terasy,“ objasňuje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Hezčí podoba, ale i stavební úpravy

Na balkóny a lodžie si lidé nejčastěji pořizují nový nábytek, grily nebo jen květiny a dekorace. Stále více se také prosazuje – a nejen mezi mladými – trend „urban gardeningu“, kdy si lidé pro vlastní potřebu pěstují nejen květiny, ale i bylinky či zeleninu. Ze stavebních úprav vedou pokládky nových dlažeb nebo zasklívání, instalace stínění či, v rámci větší rekonstrukce, posuvných skleněných stěn mezi pokojem a lodžií, čímž dochází k rozšíření obytné plochy.

Líbila by se vám lodžie nebo balkón větší až o 60 cm?

Zvětšování stávajících lodžií a balkónů je technicky reálné a dnes již běžně využívané řešení, přinášející nesrovnatelně lepší možnosti využití prostoru. Lodžii v bytovém domě lze rozšířit pomocí montovaného systému, pro který není nutné budovat základy. Výhodou jsou také zcela bezúdržbové materiály. Podlaha lodžie se dá prodloužit podle přání objednatele o 20-60 cm. „Uvažujete-li o rozšíření lodžií a balkónů a nevíte, jestli by se daly právě na vašem bytovém domě realizovat, stačí kontaktovat naše specialisty přes formulář na stránkách www.dumplnyuspor.cz v sekci služby. V rámci bezplatné a nezávazné konzultace specialisté společnosti Dům plný úspor vlastníkovi domu navrhnou optimální řešení s odhadem nákladů, případně i model financování,“ přibližuje průběh příprav i realizace Martin Ištvánek ze společnosti Dům plný úspor, která má s modernizacemi bytových domů včetně rozšiřování balkónů a lodžií mnohaleté zkušenosti.

Balkóny lze dokonce zcela dostavět, a tak nabídnout tento komfort i u bytů, které je zatím vůbec neměly.

Dobrý tipem navíc je zasklení balkónů i lodžií. Tak budete moci prostor využívat bez ohledu na počasí.

Kdo úpravy lodžie zaplatí?

Odpověď hledejte v prohlášení vlastníka budovy, ve kterém by měly být přesně vymezeny jednotlivé jednotky i společné části, tedy současně i charakter lodžií, balkónů a teras.

„Je obvyklé, že rozsah oprav, které hradí například vlastník, je uveden ve stanovách. V případě rozšiřování lodžií a balkónů záleží forma úhrady na rozhodnutí členské základy. Obecně lze předpokládat, že zvětšení balkónů u všech bytů by bylo hrazeno ze společných peněz, individuální požadavky by hradili jednotliví vlastníci bytů,“ konstatuje Mgr. Vojtěch Opočenský, právník portálu svjpravnik.cz.

Jak zlepšit vzhled balkónu?

Nejčastější obměna provází květinovou výzdobu. Trendem je pěstování zeleniny, zejména rajčat, chilli papriček a dalších. Při výběru rostlin je nutné mít na paměti, že jsou na balkónech a lodžiích často vystaveny vysokým teplotám a výkyvům počasí. Ideálním řešením jsou samozavlažující květináče a truhlíky, které usnadňují práci se zaléváním. Dalším vybavením balkónu pro příjemné využívání je nábytek. Volíme subtilnější provedení, případně skládací varianty. Pokud nemáte zasklenou lodžii nebo nechcete sklízet nábytek na zimu, vybírejte materiál, který může zůstávat venku celoročně. Praktické je osvětlení lodžie. Proti slunci pomůže slunečník. Chcete-li markýzu, která se upevňuje do fasády, je nutný souhlas vlastníka domu – SVJ, družstva a podobně.

Na kolik vyjde rekonstrukce či zvelebení balkónu?

Závěsný balkón100 000 Kč
Zasklení balkónu15 000 – 20 000 Kč
Nová dlažba vč. pokládky (6 m2)10 000 Kč
Balkónový nábytek pro 4 osoby4 000 Kč
Bezkouřový gril3 000 Kč
Dekorace vč. osvětlení1 000 Kč
Rostliny vč. květináčů    1 000 Kč

Zdroj: AČSS

Všechny ceny jsou pouze orientační, vycházejí z cen volně dostupných na internetu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...