1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Co letos nově uvidí nájemci či vlastníci bytů v dokumentech o rozúčtování
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Co letos nově uvidí nájemci či vlastníci bytů v dokumentech o rozúčtování

Do konce dubna by mělo být všem vlastníkům i nájemníkům doručeno vyúčtování loňské spotřeby tepla a vody. V dokumentech na ně přitom oproti minulým rokům čeká řada nových informací. Co všechno tedy můžeme nově na vyúčtování nalézt a k čemu tyto poznatky využít?

Změny přináší novelizace Vyhlášky č. 376/2021 Sb

Hlavním důvodem rozšíření vyúčtování je nová legislativa. Konkrétně vyhláška č. 376/2021 Sb., která nabyla účinnosti koncem minulého roku a novelizuje stávající vyhlášku 269/2015 Sb. Vyhláška upravuje některá pravidla o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, jejím obecným cílem je přitom lepší informovanost uživatelů. Právě k lepšímu informování veřejnosti by v budoucnu měly směřovat i další plánované legislativní novinky.

Možnost porovnání spotřeby

Letošní změny umožňují spotřebitelům zasadit si svoji spotřebu energií do lepšího kontextu a také ji srovnat s předchozím obdobím. „Uživatel má nově k dispozici meziroční grafické srovnání spotřeby tepla na vytápění a spotřeby teplé vody. Může si tedy porovnat, jak se mu změnila spotřeba těchto zdrojů oproti předchozímu roku. Důležité přitom je, že graf spotřeby tepla předchozího období je upravený s ohledem na klimatický faktor, takže jsou v něm eliminovány případné odchylky způsobené počasím,“ uvedl Josef Haumer, vedoucí oddělení služeb společnosti Enbra s tím, že právě tato novinka bude pro řadu spotřebitelů nejvíce přínosná. Díky grafickému znázornění je totiž velmi přehledná.

Co znamená referenční příjemce služeb?

Pro lepší zasazení spotřeby do kontextu nově ve vyúčtování slouží srovnání s průměrnými hodnotami spotřeby. Přesněji s takzvaným referenčním příjemcem služeb, jehož náklady na vytápění a spotřeba teplé vody odpovídají průměru v zúčtovací jednotce. „Spotřebitel si může porovnat hned několik věcí. Jde o náklady na vytápění či spotřebu teplé vody. Jinými slovy, v rozúčtování má možnost porovnat svoji spotřebu nejen s předchozím rokem, ale také v rámci celého objektu a jeho předpokládanou průměrnou spotřebou,“ doplnil Josef Haumer.

Detailnější rozpis zdrojů energie a ceny tepla

Kromě těchto možností srovnání lze v letošním vyúčtování najít i řadu dalších doplňujících informací. Některé z nich ale podle vedoucího oddělení služeb společnosti Enbra nemusí být vždy dohledatelné. Rozúčtovací firma je v dokumentech uvádí pouze tehdy, pokud je má od daného objektu či jeho správcovské firmy k dispozici.

„Jde například o použitou skladbu zdrojů energie pro objekt a roční emise skleníkových plynů za zúčtovací jednotku za poslední kalendářní rok, za nějž jsou dostupné. Ve vyúčtování může být také uveden údaj o energetické náročnosti a o podílu energie z obnovitelných zdrojů v soustavě zásobování tepelnou energií,“ řekl Haumer. Kromě toho zde může uživatel najít rovněž popis jednotlivých daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění, které jsou zahrnuty v ceně tepelné energie, aby si o skladbě nákladů udělal lepší obrázek.

Kontaktní informace

Letošní vyúčtování se také výrazněji rozšiřuje o řadu kontaktních informací. Uživatelé tak v dokumentech nově najdou kontakt na energetické konzultační a informační středisko, jež v případě potřeby mohou využít. Ve vyúčtování by mělo být vždy uvedeno nejméně jedno. Kromě toho spotřebitel najde v dokumentech i odkazy na internetové stránky s informacemi o zvyšování energetické účinnosti, ale také informace o mediačních službách a mechanismech alternativního řešení sporů, a to pokud by například nesouhlasil s výší vyúčtované částky.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...