1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Co nejvíce ovlivňuje rostoucí ceny nájmů
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Co nejvíce ovlivňuje rostoucí ceny nájmů

Nemovitosti i hypotéky dále zdražují rekordním tempem, a jak vlivem toho klesá šance na vlastnické bydlení, prudce se zvedá zájem o nájmy. Jak to s nimi teď aktuálně vypadá, jsme se zeptali realitního odborníka Davida Novotného z Bohemian Estates.

Koupit byt je stále obtížnější

Razantní vzestup cen nemovitostí na českém trhu nezpomalil ani v posledním čtvrtletí uplynulého roku, spíše naopak, čísla opět lámala rekordy. Byty v posledních třech měsících roku 2021 zdražily o neuvěřitelných 18,8 % v meziročním srovnání. Ve srovnání s druhým a třetím čtvrtletím 2021 jde o pětiprocentní nárůst. „Nejvíce se na strmém růstu podílejí investiční nákupy a obavy z inflace. V poslední době se k tomu navíc přidaly obavy ze zpřísňování podmínek úvěrů ze strany České národní banky. Rekordně se zdražují i hypotéky, úroky aktuálně míří nad 5 % a banky hlásí opadající zájem ze strany žadatelů. A především – za aktuálními cenami stojí dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, která je stále ve vleku pomalého tempa výstavby zatíženého byrokratickou mašinérií,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Zájem o pronájem bytu roste

V důsledku této situace roste počet lidí, kteří se musí spokojit s nájemním bydlením. A to je pro Čechy hořké sousto, protože nejraději bydlí ve vlastním. „V delším časovém horizontu nájmy výrazně zdražily, protože se ve velkých městech v důsledku koronavirové pandemie dočasně zlevnily odlivem zahraničních turistů a krizí na trhu s krátkodobými pronájmy, které jejich majitelé nabídli za nižší cenu pro pronájem dlouhodobý. Tento efekt však pominul a nyní se ceny vracejí na přecovidovou úroveň – a míří ještě výš,“ doplňuje Novotný z Bohemian Estates.

Nejvýznamněji se to dotklo hlavního města Prahy. Kromě zvýšeného zájmu o nájemní byty, který pozorují realitní servery i jednotlivé realitní kanceláře, se také pomalu mění požadavky na bydlení. Lidé se často ohlížejí po větších bytech, protože častěji zůstávají pracovat z domova. Ze stejného důvodu se mezi častými požadavky na dispozice a prostor bytu objevuje pracovna.

Cena za nájem bytu bude pravděpodobně dále stoupat

Rychle rostoucí ceny bytů a domů v kombinaci s rychle rostoucími úroky dále zhoršují vidinu vlastního bydlení. To logicky zvyšuje zájem o nájemní bydlení, které bude podle expertů dále cenově růst. Obzvláště to platí pro velká města, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší, a i pro lidi z vyšších příjmových skupin je vlastní bydlení méně dosažitelné než pro lidi v regionech. Pro řadu domácností se tak nájem stane chtě nechtě novou normou. Cenový tlak se z limitované nabídky nemovitostí na trhu přesune na nájemní bydlení v momentě, kdy dosáhne svého stropu. Zdražovat by tak do budoucna mohly o desítky procent i nájmy.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co...

číst více
Zvýšení nájemného má svá pravidla

Zvýšení nájemného má svá pravidla

Současná situace na realitním trhu zvedá ceny nájemného. Jeho výši však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu. Časté dotazy směřují k tomu, o kolik lze nájemné zdražovat. Zde je rozhodující zákonný limit zvýšení...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...