1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Co vše ovlivňuje správné hydraulické vyvážení otopné soustavy? 
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Co vše ovlivňuje správné hydraulické vyvážení otopné soustavy? 

Jaké budete mít výdaje za vytápění můžete poměrně výrazně ovlivnit. Díky správnému hydraulickému vyvážení otopné soustavy můžete s nízkými náklady a bez stavebních zásahů ušetřit přes 20 % energie a zároveň vyřešit řadu problémů s otopnou soustavou.

Co bychom měli vědět o hydraulickém neboli hydronickém vyvážení

Při běžné komunikaci v rámci bytových domů hovoříme o hydraulickém vyvážení otopné soustavy, odborně správně se jedná o hydronické vyvážení. Výsledek je obdobný – nastavení projektovaných průtoků ve všech částech soustavy a ve všech otopných tělesech. Jen tak jsme schopni dosáhnout vnitřní tepelné pohody bez výkyvů teplot.

Jak poznat, že ve vašem domě není otopná soustava správně nastavena

Poznáte to hlavně na faktuře za vytápění, kdy při porovnání nákladů na vytápění na podobný dům jsou u vašeho domu vyšší náklady.

Po zateplení domu nedosahují úspory ve vytápění očekávání. S velkou pravděpodobností nemáte správně seřízenou otopnou soustavu. Zateplením objektu a výměnou oken se výrazně změní tepelné ztráty, a to nejen celého domu, ale i jednotlivých místností vzájemně.

V některých místnostech v domě nedosahujete požadované teploty a díky tomu musíte zvýšit teplotu přívodu (ekvitermní křivku). V jiných místnostech blíže zdroji tepla dochází naopak k přetápění.

Z otopné soustavy je slyšet šumění, pískání, klepání a další rušivé zvuky způsobené nadměrným tlakem od čerpadla.

Jaké kroky jsou nezbytné, abyste při vytápění dosáhli maximálních úspor

Základem pro úspory na vytápění je zateplení objektu a dále případná výměna zdroje tepla, pokud vychází po profesionálním vyhodnocení jako vhodné řešení.

Pro dosažení maximálních úspor je nutné udělat i další krok, na který se často zapomíná, a to je právě hydronické vyvážení otopné soustavy. „Jen u správně vyvážené soustavy můžete snížit teplotu popř. ekvitermní křivku na minimum a zajistit tak, že ve všech místnostech bude požadovaná teplota při minimální spotřebě energie,“ upozorňuje Josef Jáchim, technický ředitel společnosti IMI Hydronic Engineering Česká republika a Slovensko.

Hydronické vyvážení pomáhá i správné funkci termostatických ventilů a hlavic. Při správném nastavení průtoku a tlaku nedochází k přetápění prostor ani při nesprávném nastavení a manipulaci s termostatickými hlavicemi. Eliminovány jsou i rušivé zvuky otopné soustavy.

Kolik za hydronické vyvážení zaplatíme a jaká je návratnost

Důležitým podkladem pro správné vyvážení soustavy je dobrý projekt, který zohledňuje současný stav budovy např. po zateplení. Do ceny vyvážení je tedy nutné započítat také cenu tohoto projektu, bez kterého nelze správné vyvážení provést. Také případnou instalaci vyvažovacích ventilů a výměnu termostatických ventilů dle projektu. Cena vlastního vyvážení se stanovuje na základě individuální kalkulace a je závislá na kvalitě podkladů, přístupnosti vyvažovacích ventilů. Návratnost této investice je však v řádu několika málo let, takže se určitě vyplatí.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Topná sezóna 2023 byla zahájena

Topná sezóna oficiálně začíná již 1. září. K tomu, abychom měli doma teplé radiátory, ale musí být splněna ještě teplotní podmínka. Všechny podmínky příslušné vyhlášky byly naplněny a dne 9. 10. 2023 byla zahájena letošní topná sezóna. Vyhláška ale pamatuje i na...

číst více

Pozor na automatické prodlužování smlouvy na energii

Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních měsících řeší velké množství stížností na tzv. automatické prolongace smluv na dobu určitou, jejichž následkem spotřebitelům podstatně vzrostla cena elektřiny nebo plynu. Z těchto smluv se totiž lze jen velmi...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...