1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Další etapa programu Nová zelená úsporám již přijímá žádosti o dotace. Co je dobré vědět?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Další etapa programu Nová zelená úsporám již přijímá žádosti o dotace. Co je dobré vědět?

Od 12.10. lze podávat žádosti o dotace v rámci další etapy programu Nová zelená úsporám – nově se slučuje s programem Dešťovka, propojuje se také s kotlíkovými dotacemi a slibuje zjednodušení celého procesu žádostí. Pro koho je program vhodný, do jaké míry reflektuje současný stav na stavebním trhu a neustále vzrůstající ceny i nedostatek materiálů?

Dotace Nová zelená úsporám nyní ve zjednodušeném procesu

Co radí specialisté, kde mohou být úskalí a jak v rámci aktuální výzvy dotačního programu Nová zelená úsporám postupovat?

Zmiňováno je především slibované zjednodušení procesu, které ocení hlavně žadatelé o dotace. „Pokud je vše zjednodušené, jsme pak schopni vyřídit více žádostí našich klientů,“ říká Lukáš Tauchmann, projektant staveb. „Předpokládám, že vyřízení dotace bude jednodušší a dokládání podkladů nebude tak složité, ale to samozřejmě ukáže až praxe,“ doplňuje Marek Gracík za správu nemovitostí.

Dotaci zvyšují bonusy za využití udržitelných řešení a materiálů

Jak žadatelé dosáhnou na bonus za využití udržitelných řešení a materiálů pak uvedl Jakub Hrbek – ředitel Sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu SFŽP. „Ve spolupráci s ČVÚT jsme připravili kalkulačku, kam se zadávají určité specifické parametry. Budova se dle nich boduje a po vyhodnocení je možné získat extra finanční bonus právě na podporu udržitelného stavebnictví.“

Cena rekonstrukce a finanční rezerva

Tématem webináře bylo i současné zdražování stavebních materiálů. Více než kdy jindy je proto během rekonstrukcí důležité vždy počítat s finanční rezervou. Důležité je však mít vyřešené základní financování rekonstrukce. Také u této Nové zelená úsporám, stejně jako bylo dříve i u programu IROP, bude dotace vypláceny až v okamžiku, kdy je investice dokončena, zkolaudována a účetně vypořádána.

Častým řešením financování rekonstrukce je úvěr. Po skončení akce a vyplacení dotace na účet domu, jsou peníze zpravidla využity pro částečnou mimořádnou splátku úvěru. Tím se nesplacená jistina úvěru výrazně skokově sníží, a to umožní, při zachování původně nastavené výše měsíční splátky, výrazně zkrátit původně nastavenou dobu splatnosti úvěru. Tento postup má tedy dvě výhody – nejen, že se sníží výše úvěru, ze které jsou dále placeny úroky, ale zejména jsou pak úroky placeny po kratší dobu. „Ze zkušeností naší banky mohu říci, že původně propočítané úrokové náklady po celou dobu splácení, se díky mimořádné splátce, a hlavně zkrácení konečného termínu splatnosti úvěru, dostaly až na polovinu jejich původní výše,“ doplňuje praktickou informaci Ing. Ladislav Koucký, manažer pro BD a SVJ z ČSOB.

Informace získáte na webinářích

Informace k aktuálním dotacím Nová zelená úsporám naleznete i v webináři společnosti Weber. Webinář můžete shlédnout kdykoliv zpětně na následujícím odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=n2bQM4UKfso.

V listopadu se uskuteční webinář Akademie pro bytové domy – téma revitalizace bytových domů s dotací Nová zelená úsporám. Po přihlášení jsou účast na webináři i jeho záznam bezplatné.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...