1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dědictví nemovitosti má při ochraně osobních údajů trhlinu. Víte, kdo nahlíží do katastru?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dědictví nemovitosti má při ochraně osobních údajů trhlinu. Víte, kdo nahlíží do katastru?

Pokud je součástí dědictví nemovitost, jsou detailní informace o pozůstalosti obsažené v dědickém usnesení uloženy na katastru. Údaje se týkají nejen nemovitosti, ale všeho, co bylo předmětem dědického řízení – zůstatku na účtu, obrazů, aut, podílů ve firmách a podobně. Tyto informace jsou na běžné vyžádání dostupné každému a mohou být snadno zneužity.

Co všechno jste zdědili si kdokoliv snadno zjistí

Z dědického usnesení uloženého v katastru se tak může kdokoliv dovědět veškeré zásadní informace o dědicích majetku – kdo a co přesně zdědil včetně veškerých osobních údajů. Vzhledem k tomu, že je katastr veřejný, katastrální úřad informace zpřístupní každému, kdo o to požádá.

„Ochrana soukromí není zločin, vždyť právo na soukromí a ochranu vlastnictví je zakotveno v Listině základních práv a svobod pro každého bez výjimky. Není tedy důvod, proč by měla být osobní data a informace o soukromém majetku lidí – samozřejmě pokud nejsou zejména veřejnými činiteli – k dispozici každému ve veřejných registrech. Je pak snadné získat o majetku a poměrech nějaké osoby celou řadu informací a stát k tomu často až příliš přispívá,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Pro nahlédnutí do sbírky listin stačí občanský průkaz

Katastr je veřejný, takže katastrální úřad poskytuje informace každému, kdo o to požádá, aniž by zkoumal nějaký oprávněný zájem. Údaje ze sbírky listin, kde jsou i nabývací tituly včetně dědických usnesení, lze sice poskytnout pouze tomu, kdo prokáže svou totožnost, ale to případnému zneužití vůbec nebrání. I když se majitel nemovitosti nebo policie dozví, kdo do sbírky listin nahlížel, nemusí jim tato informace pomoci – jednak se samozřejmě může dotazovat větší množství lidí, ale snadno lze zneužít i ukradený doklad nebo nastrčeného bílého koně.

Zneužití informací je snadné. Kdo může mít zájem?

„Takto detailní informace veřejně dostupné v katastru, mezi kterými jsou nejen přesně specifikované nemovité i movité věci, které byly předmětem dědického řízení, ale i veškeré osobní údaje dědiců, může zneužít řada osob. Obecně se to týká veškeré podvodné činnosti. Jsou to skvělé tipy pro zloděje, vyděrače a podvodníky. I když půjdou s trochou nadsázky řečeno „dům od domu“, dříve nebo později někoho zajímavého objeví,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Dalším motivem možného zneužití je i klasická lidská závist, která se může týkat například širšího příbuzenstva, známých či obchodních partnerů. Celkově se však jedná o bezprecedentní zásah do ochrany soukromí. V katastru jsou tyto informace, které se ani netýkají nemovitostí, součástí veřejného dokumentu dostupného pro kohokoliv,“ uzavírá.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...