1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?

Nemovitosti jsou jedna z nejbezpečnějších forem zhodnocení peněz a díky poměrně nízkým úrokovým sazbám na hypotéku je po nich poslední rok větší hlad než dříve. A to i přesto, že ceny nadále strmě stoupají. Vysoká poptávka ovšem žene ceny ještě dál, cenový strop je zatím v nedohlednu a ukazuje se, že si vlastní bydlení podle dat z května tohoto roku může dovolit je 32 % lidí. Co ale ten zbytek?

Vlastní bydlení má v České republice vysoký kredit

Jen v málo zemích na světě je vlastní bydlení tak důležité jako u nás. V České republice je vlastní nemovitost známkou úspěchu a na nájemní bydlení se často pohlíží jako na nedostatek, projev toho, že se někomu dostatečně nedaří. V západních zemích přitom svými nemovitostmi disponuje menšina obyvatel a na úspěch jsou tam jiná měřítka.

Zvýšená poptávka po nemovitostech

To ovšem není jediný důvod, kvůli kterému se neustále zvyšuje poptávka po nemovitostech. Nemovitosti jsou výhodnou investicí a je o tom přesvědčena zhruba polovina Čechů. Zvyšuje se také trend kupování bytů za účelem jejich pronájmu, a to dohromady s faktem, že bytů prostě a jednoduše není dostatek, má za následek jediné. Logicky chceme to, co není. „Přestože v některých městech se staví dost, plošně to tak není a bytů je jednoznačně nedostatek. Svůj podíl viny na tom má zoufale pomalý schvalovací proces, který se kolikrát může táhnout měsíce až roky. Potřebovali bychom zrychlit a zjednodušit schvalování žádostí,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov.

Zlepšení nás nečeká

A přestože by aktuální dění napovídalo tomu, že jsou změny na realitním trhu v nedohlednu, realitní odborníci jsou zdrženlivější. Dle Jakuba Kindla je třeba se připravit, že nás výrazné zlepšení v následujících letech nečeká. Když hovoříme o zlepšení, máme na mysli zejména nižší ceny realit, a to se rozhodně jen tak nestane. Ne v nejbližší době. Co se může stát, je zastavení růstu cen nemovitostí, na to má ovšem vliv několik faktorů. Jednak čekáme na to, jak bude v praxi fungovat nový stavební zákon, jednak budou důležité úrokové sazby a také bude důležité, jak se k situaci postaví města a obce.

Nájemní bydlení

Mnohým lidem teď proto nezbývá nic jiného než se smířit s variantou nájemního bydlení. Dokonce můžeme očekávat, že se situace začne obracet a více lidí bude žít v nájmu než ve vlastním. „Z mého pohledu je teď vhodná doba k prodeji nemovitostí a vlastníci bytů i domů nyní mohou podstatně vydělat. Mladým rodinám, které žijí v nájmu a chtějí kupovat, bych však doporučil ještě vyčkat,“ uzavírá Jakub Kindl. 

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...