1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?

Nemovitosti jsou jedna z nejbezpečnějších forem zhodnocení peněz a díky poměrně nízkým úrokovým sazbám na hypotéku je po nich poslední rok větší hlad než dříve. A to i přesto, že ceny nadále strmě stoupají. Vysoká poptávka ovšem žene ceny ještě dál, cenový strop je zatím v nedohlednu a ukazuje se, že si vlastní bydlení podle dat z května tohoto roku může dovolit je 32 % lidí. Co ale ten zbytek?

Vlastní bydlení má v České republice vysoký kredit

Jen v málo zemích na světě je vlastní bydlení tak důležité jako u nás. V České republice je vlastní nemovitost známkou úspěchu a na nájemní bydlení se často pohlíží jako na nedostatek, projev toho, že se někomu dostatečně nedaří. V západních zemích přitom svými nemovitostmi disponuje menšina obyvatel a na úspěch jsou tam jiná měřítka.

Zvýšená poptávka po nemovitostech

To ovšem není jediný důvod, kvůli kterému se neustále zvyšuje poptávka po nemovitostech. Nemovitosti jsou výhodnou investicí a je o tom přesvědčena zhruba polovina Čechů. Zvyšuje se také trend kupování bytů za účelem jejich pronájmu, a to dohromady s faktem, že bytů prostě a jednoduše není dostatek, má za následek jediné. Logicky chceme to, co není. „Přestože v některých městech se staví dost, plošně to tak není a bytů je jednoznačně nedostatek. Svůj podíl viny na tom má zoufale pomalý schvalovací proces, který se kolikrát může táhnout měsíce až roky. Potřebovali bychom zrychlit a zjednodušit schvalování žádostí,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov.

Zlepšení nás nečeká

A přestože by aktuální dění napovídalo tomu, že jsou změny na realitním trhu v nedohlednu, realitní odborníci jsou zdrženlivější. Dle Jakuba Kindla je třeba se připravit, že nás výrazné zlepšení v následujících letech nečeká. Když hovoříme o zlepšení, máme na mysli zejména nižší ceny realit, a to se rozhodně jen tak nestane. Ne v nejbližší době. Co se může stát, je zastavení růstu cen nemovitostí, na to má ovšem vliv několik faktorů. Jednak čekáme na to, jak bude v praxi fungovat nový stavební zákon, jednak budou důležité úrokové sazby a také bude důležité, jak se k situaci postaví města a obce.

Nájemní bydlení

Mnohým lidem teď proto nezbývá nic jiného než se smířit s variantou nájemního bydlení. Dokonce můžeme očekávat, že se situace začne obracet a více lidí bude žít v nájmu než ve vlastním. „Z mého pohledu je teď vhodná doba k prodeji nemovitostí a vlastníci bytů i domů nyní mohou podstatně vydělat. Mladým rodinám, které žijí v nájmu a chtějí kupovat, bych však doporučil ještě vyčkat,“ uzavírá Jakub Kindl. 

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...