1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Dostupnost bydlení se mění. Komu zůstává šance koupit si byt a kdy je lepší nájem?

Nemovitosti jsou jedna z nejbezpečnějších forem zhodnocení peněz a díky poměrně nízkým úrokovým sazbám na hypotéku je po nich poslední rok větší hlad než dříve. A to i přesto, že ceny nadále strmě stoupají. Vysoká poptávka ovšem žene ceny ještě dál, cenový strop je zatím v nedohlednu a ukazuje se, že si vlastní bydlení podle dat z května tohoto roku může dovolit je 32 % lidí. Co ale ten zbytek?

Vlastní bydlení má v České republice vysoký kredit

Jen v málo zemích na světě je vlastní bydlení tak důležité jako u nás. V České republice je vlastní nemovitost známkou úspěchu a na nájemní bydlení se často pohlíží jako na nedostatek, projev toho, že se někomu dostatečně nedaří. V západních zemích přitom svými nemovitostmi disponuje menšina obyvatel a na úspěch jsou tam jiná měřítka.

Zvýšená poptávka po nemovitostech

To ovšem není jediný důvod, kvůli kterému se neustále zvyšuje poptávka po nemovitostech. Nemovitosti jsou výhodnou investicí a je o tom přesvědčena zhruba polovina Čechů. Zvyšuje se také trend kupování bytů za účelem jejich pronájmu, a to dohromady s faktem, že bytů prostě a jednoduše není dostatek, má za následek jediné. Logicky chceme to, co není. „Přestože v některých městech se staví dost, plošně to tak není a bytů je jednoznačně nedostatek. Svůj podíl viny na tom má zoufale pomalý schvalovací proces, který se kolikrát může táhnout měsíce až roky. Potřebovali bychom zrychlit a zjednodušit schvalování žádostí,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov.

Zlepšení nás nečeká

A přestože by aktuální dění napovídalo tomu, že jsou změny na realitním trhu v nedohlednu, realitní odborníci jsou zdrženlivější. Dle Jakuba Kindla je třeba se připravit, že nás výrazné zlepšení v následujících letech nečeká. Když hovoříme o zlepšení, máme na mysli zejména nižší ceny realit, a to se rozhodně jen tak nestane. Ne v nejbližší době. Co se může stát, je zastavení růstu cen nemovitostí, na to má ovšem vliv několik faktorů. Jednak čekáme na to, jak bude v praxi fungovat nový stavební zákon, jednak budou důležité úrokové sazby a také bude důležité, jak se k situaci postaví města a obce.

Nájemní bydlení

Mnohým lidem teď proto nezbývá nic jiného než se smířit s variantou nájemního bydlení. Dokonce můžeme očekávat, že se situace začne obracet a více lidí bude žít v nájmu než ve vlastním. „Z mého pohledu je teď vhodná doba k prodeji nemovitostí a vlastníci bytů i domů nyní mohou podstatně vydělat. Mladým rodinám, které žijí v nájmu a chtějí kupovat, bych však doporučil ještě vyčkat,“ uzavírá Jakub Kindl. 

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Vyzkoušejte úklid podle Marie Kondo. V čem je lepší?

Bez ohledu na to, zda se blíží nějaká významná událost hodna generálního úklidu, chceme mít v domácnosti pořádek. Kromě toho, že se nebudeme muset zříkat ani neohlášené návštěvy, je prokázáno, že se v takovém domově cítíme lépe. Jak provést úklid co...

číst více
Zvýšení nájemného má svá pravidla

Zvýšení nájemného má svá pravidla

Současná situace na realitním trhu zvedá ceny nájemného. Jeho výši však lze měnit pouze za splnění zákonných podmínek, a to dle zákonem stanoveného postupu. Časté dotazy směřují k tomu, o kolik lze nájemné zdražovat. Zde je rozhodující zákonný limit zvýšení...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...