1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Družstevní bydlení je trendy
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Družstevní bydlení je trendy

Na pondělním jednání vlády představila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová Koncepci bydlení České republiky 2021+. Schválený dokument kombinuje analýzu současné situace v oblasti bydlení s návrhy řešení nejpalčivějších problémů.

Dle slov předkladatelky jde o zásadní dokument, který určuje směřování politiky bydlení v dalších letech nejen z pohledu ministerstva, ale je určen také ostatním resortům, krajům, obcím, podnikatelům a odborné i laické veřejnosti. „Na přípravě spolupracovalo ministerstvo s mnoha partnery, ale také zájmovými sdruženími a akademickou sférou. Cílem je vytvářet podmínky pro to, aby bydlení bylo pro občany kvalitní, finančně dostupné, respektovalo celoživotní cyklus bydlení, a to i za pomocí nových technologií výstavby,“ uvedla ministryně Klára Dostálová na webových stránkách MMR ČR.

Z pohledu bytových družstev je jistě velmi pozitivním posunem pozitivní hodnocení přínosu bytového družstevnictví, a to jak ve směru renesance družstevní bytové výstavby jako jedné z důležitých cest k dostupnějšímu bydlení, tak i pokud jde o správu bytových domů, služby a podporu velkých bytových družstev členům společenství vlastníků jednotek a bytových družstev při jejich každodenní starostech v péči o jejich nemovitosti.

Jedním z opatření k dosažení kvalitního dostupného bydlení má být v příštích letech větší podpora družstevní bytové výstavby. Dosavadní zkušenosti totiž jasně ukazují, že to může být cesta pro velmi širokou skupinu zájemců o vlastní bydlení, pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku, a přitom může pomoci i těm, kteří si své bydlení nejsou schopni zajistit sami, zejména při úzké spolupráci s obcemi.

Teď jen nepropást příležitost a dotáhnout záměr do podoby konkrétních programů a příležitostí pro občany. Česká společnost pro rozvoj bydlení, Družstevní marketingové sdružení ČR a SBD Praha jsou k tomu určitě připraveni napomoci. Věřím, že nemusí zůstat jen u příslibů. Ve spolupráci s „naším“ ministerstvem i obcemi můžeme nastartovat novou podobu bytového družstevnictví.

Mgr. Martin Kroh
předseda České společnosti pro rozvoj bydlení,
předseda Družstevního marketingového sdružení Česká republika a
předseda SBD Praha

[Autor: Martin Kroh]

inzerce

Další podobné články

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům bytových družstev (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů jako je teplo, teplá a studená voda, úklid, či...

číst více
Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrhy prováděcích nařízení k novele energetického zákona. Ty vymezují pomoc s vysokými cenami energií formou úsporného tarifu. Již letos obdrží pomoc každá domácnost, která má...

číst více
Kdy se začne topit?

Kdy se začne topit?

Lokální topidla v bytě mají své výhody i nevýhody. Předností je možnost zatopit si kdykoliv to budete potřebovat. Domy s dálkovým vytápěním se řídí topnou sezónou. Její oficiální zahájen í je 1. září. K tomu, abychom měli doma teplé radiátory, ale musí být být splněna...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...