1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Energeticky nehospodárné domy stále častěji ovlivňují zisk z pronájmu bytu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Energeticky nehospodárné domy stále častěji ovlivňují zisk z pronájmu bytu

Energetický štítek se postupně stal při nákupu a prodeji nemovitosti standardem, při pronájmu ho ale nájemci často příliš neřeší. Pronajímatel má přitom ze zákona povinnost jej předložit, nebo jej v krajním případě nahradit alespoň vyúčtováním energií za uplynulé 3 roky. Velká část pronajímaných bytů je přitom stále v energetické třídě G, tedy mimořádně nehospodárná. Pronájem energeticky nehospodárné nemovitosti přitom může pro nájemce znamenat ročně i o desetitisíce vyšší náklady, což by měl zohlednit při rozhodování o akceptovatelné výši nájemného.

Z pohledu nájemníka může nižší nájem znamenat vyšší výdaje

„Nájemci by se při hledání bydlení měli mít na pozoru, jakou třídu energetické náročnosti má jejich případný nový domov. Často jdou za na první pohled nižším nájemným do méně hospodárných bytů. To pro ně však nemusí být výhodné, měli by si nejdříve udělat propočet. Nižší nájemné nemusí být dostatečně nízké na to, aby kompenzovalo vyšší poplatky za energie. Nájemné může být nižší třeba o tisíc korun, zatímco poplatky budou násobně vyšší než ve srovnatelné nemovitosti s nižší třídou energetické náročnosti. Navíc je dobré si u pronajímatele také ověřit, jaký má s dodavatelem energií sjednán tarif. I ten pak v konečném vyúčtování hraje velkou roli,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Rozdíl mezi cenou energií u středně velkého bytu s třídou energetické účinnosti B a stejně velkého bytu energetické třídy G může být až desetitisíce ročně. To může mnohé nájemce dostat do finančních problémů až k neschopnosti splácet, což ohrožuje také pronajímatele.

Nastavení měsíčních záloh na služby by mělo co nejvíce odpovídalo skutečným nákladům na energie

„Majitelé bytů by se měli mít na pozoru také, protože mimořádně nehospodárná budova může znamenat problém nejenom pro nájemce. Ten se totiž díky vysokým nákladům na energie může lehce dostat do platebních problémů, v krajním případě až k platební neschopnosti. A vystěhovat neplatícího nájemce může být velmi zdlouhavý a finančně náročný proces trvající i celé roky a pronajímatel během něj nebude mít z nemovitosti žádný příjem, zatímco výdaje musí platit dále. Pronajímatelům lze proto doporučit, aby nastavení měsíčních záloh na služby co nejvíce odpovídalo skutečným nákladům na energie, jinak mohou být při vyúčtování překvapeny obě smluvní strany, nájemce a následně i pronajímatel,“ uzavírá Pavel Strnad advokát z AK Polverini Strnad.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...