1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Energetický regulační úřad oznámil ceny elektřiny a plynu 2022
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Energetický regulační úřad oznámil ceny elektřiny a plynu 2022

Energetický regulační úřad zveřejnil informace o změnách regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2022. Stejně, jak již informovali dodavatelé elektřiny a plynu, také u regulované složky elektřiny a plynu dochází ke zvýšení ceny. O kolik si na regulované složce na ceně elektřiny a plynu v roce 2022 připlatíme?

Oficiální vyhlášení potvrzuje realitu: Cena plynu a elektřiny 2022 bude vyšší

Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Do zvýšení regulované složky elektřiny a plynu se promítá zvýšení cen za přenos a distribuci energií a také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Zdražení plynu a elektřiny již nahlásili i dodavatelé neregulované složky energií

Zdražení přichází i u neregulované složky energie, do které dodavatelé energií promítají aktuální nákupy drahých energií na burze. Nové ceníky na svých stránkách již zveřejnili, nebo v nejbližší době zveřejní. U nejběžnějších sazeb stoupla cena zhruba na dvojnásobek.

Růst ceny plynu a elektřiny jde napříč Evropou

Přestože regulovaná složka ceny bude narůstat jen mírně, výsledná koncová cena energie pro české spotřebitele naroste skokově. Cena elektřiny se zvýší v průměru o 21 %, cena plynu naroste o 25 %.

Česká republika není při skokovém zdražování energií výjimkou. Příčinou jsou klimatické podmínky, které nepřály alternativním zdrojům energie, nedostatečné zásoby plynu a vysoké ceny emisních povolenek. Tyto podmínky vyústily k mimořádnému nárůstu cen elektřiny i plynu na energetické burze.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Co nejvíce ovlivňuje rostoucí ceny nájmů

Co nejvíce ovlivňuje rostoucí ceny nájmů

Nemovitosti i hypotéky dále zdražují rekordním tempem, a jak vlivem toho klesá šance na vlastnické bydlení, prudce se zvedá zájem o nájmy. Jak to s nimi teď aktuálně vypadá, jsme se zeptali realitního odborníka Davida Novotného z Bohemian Estates. Koupit byt...

číst více
Reklamace vyúčtování tepla a vody má svá pravidla

Reklamace vyúčtování tepla a vody má svá pravidla

Máte pocit, že vaše vyúčtování neodpovídá realitě? Podle zkušeností rozúčtovatelů a správců nejčastěji potřebujeme pouze dovysvětlení způsobu vyúčtování a rozúčtování. Když i po vysvětlení máte pocit, že mohlo dojít k chybě, máte možnost podat reklamaci. Ve kterých...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...