1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Energetický regulační úřad oznámil ceny elektřiny a plynu 2022
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Energetický regulační úřad oznámil ceny elektřiny a plynu 2022

Energetický regulační úřad zveřejnil informace o změnách regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2022. Stejně, jak již informovali dodavatelé elektřiny a plynu, také u regulované složky elektřiny a plynu dochází ke zvýšení ceny. O kolik si na regulované složce na ceně elektřiny a plynu v roce 2022 připlatíme?

Oficiální vyhlášení potvrzuje realitu: Cena plynu a elektřiny 2022 bude vyšší

Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Do zvýšení regulované složky elektřiny a plynu se promítá zvýšení cen za přenos a distribuci energií a také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Zdražení plynu a elektřiny již nahlásili i dodavatelé neregulované složky energií

Zdražení přichází i u neregulované složky energie, do které dodavatelé energií promítají aktuální nákupy drahých energií na burze. Nové ceníky na svých stránkách již zveřejnili, nebo v nejbližší době zveřejní. U nejběžnějších sazeb stoupla cena zhruba na dvojnásobek.

Růst ceny plynu a elektřiny jde napříč Evropou

Přestože regulovaná složka ceny bude narůstat jen mírně, výsledná koncová cena energie pro české spotřebitele naroste skokově. Cena elektřiny se zvýší v průměru o 21 %, cena plynu naroste o 25 %.

Česká republika není při skokovém zdražování energií výjimkou. Příčinou jsou klimatické podmínky, které nepřály alternativním zdrojům energie, nedostatečné zásoby plynu a vysoké ceny emisních povolenek. Tyto podmínky vyústily k mimořádnému nárůstu cen elektřiny i plynu na energetické burze.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům bytových družstev (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů jako je teplo, teplá a studená voda, úklid, či...

číst více
Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrhy prováděcích nařízení k novele energetického zákona. Ty vymezují pomoc s vysokými cenami energií formou úsporného tarifu. Již letos obdrží pomoc každá domácnost, která má...

číst více
Kdy se začne topit?

Kdy se začne topit?

Lokální topidla v bytě mají své výhody i nevýhody. Předností je možnost zatopit si kdykoliv to budete potřebovat. Domy s dálkovým vytápěním se řídí topnou sezónou. Její oficiální zahájen í je 1. září. K tomu, abychom měli doma teplé radiátory, ale musí být být splněna...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...