1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Formy pronájmu bytů se mění. Co to znamená pro vlastníky bytů?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Formy pronájmu bytů se mění. Co to znamená pro vlastníky bytů?

Zájem  o nájemní bydlení stoupá. Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, horší dostupnost hypoték a stoupající úrokové sazby. Připočteme-li ceny bytů, je vlastní bydlení pro mnohé nedostupné. Řešením je nájemní smlouva.  

Krátkodobé pronájmy bytů se na původní hodnoty stále nevracejí

Cestovní ruch je v České republice stále na nízké úrovni a zatím jsme se nedočkali plného návratu zahraničních turistů. To je jeden z důvodů, proč je bytů k nájmu zatím poměrně dost. Do oběhu je totiž pouští i ti, kteří je původně pořizovali pouze za účelem jejich krátkodobého pronájmu. Úplná obnova zahraniční turistiky se navíc v následujících měsících kvůli pandemické situaci neočekává a vlastníci těchto nemovitostí nemají důvod vyčkávat.

Vlastníci investičních bytů vyčkávají na vývoj situace a nabízejí smlouvy na dobu určitou

„Byty, které byly původně určené ať už českým nebo zahraničním turistům, během posledních dvou let ztratily svůj původní investiční záměr a pro jejich majitele by bylo vyloženě nechytré spoléhat jen na krátkodobý pronájem. Mnoho z těchto bytů je tak nyní nabízeno například businessmanům nebo jednotlivcům a rodinám, kteří hledají nájem na předem určenou dobu, třeba na půl roku či na rok,“ vysvětluje David Novotný, majitel a zakladatel realitní společnosti Bohemian Estates.

U dlouhodobého pronájmu je pro vlastníka bytu zásadní platební morálka nájemníka

Není výjimkou, že se koncept krátkodobého bydlení v některých městských částech úplně proměnil a mnoho lidí si do svých nemovitostí nastěhovalo celé rodiny za podmínek, které obvykle odpovídají dlouhodobému bydlení. Ani v těchto případech se však vlastníci nemovitostí úplně nevyhnou možným problémům.

„Je třeba si uvědomit odlišnost krátkodobého a dlouhodobého pronájmu. S krátkodobým pronájmem mají vlastníci většinou více práce, i dlouhodobý pronájem ale má svá rizika. Výjimkou nejsou například nájemníci neplatiči, které je v mezích zákonech navíc velmi těžké z nemovitosti vystěhovat, a to i v případech, kdy opravdu záměrně neplatí. A pokud pak někdo na takovou nemovitost platí hypotéku a narazí na podobného problémového nájemníka, může se na několik měsíců ocitnout bez příjmu,“ dodává Novotný.

Trendem je předání hledání nájemníků a provozu investičního bytu správci

Především kvůli riziku neplatičů a často náročnému a zdlouhavému vymáhání dluhů volí řada investorů u pronájmu bytu jistotu a bezproblémovost. Uzavírají smlouvu s některou ze společností, které nabízejí službu garantovaného nájmu. Služba spočívá v tom, že se o hledání nájemníků a provoz bytu stará společnost sama a po ukončení smlouvy ji vrací vlastníkovi v původním zdokumentovaném stavu.

Za tyto služby si bere předem domluvenou provizi a vlastníkovi dále vyplácí smluvené nájemné, a to i v případech, kdy je nemovitost neobsazena nebo nájemník neplatí. Tím zůstává vlastníkovi bytu jistota příjmu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...