1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Formy pronájmu bytů se mění. Co to znamená pro vlastníky bytů?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Formy pronájmu bytů se mění. Co to znamená pro vlastníky bytů?

Zájem  o nájemní bydlení stoupá. Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, horší dostupnost hypoték a stoupající úrokové sazby. Připočteme-li ceny bytů, je vlastní bydlení pro mnohé nedostupné. Řešením je nájemní smlouva.  

Krátkodobé pronájmy bytů se na původní hodnoty stále nevracejí

Cestovní ruch je v České republice stále na nízké úrovni a zatím jsme se nedočkali plného návratu zahraničních turistů. To je jeden z důvodů, proč je bytů k nájmu zatím poměrně dost. Do oběhu je totiž pouští i ti, kteří je původně pořizovali pouze za účelem jejich krátkodobého pronájmu. Úplná obnova zahraniční turistiky se navíc v následujících měsících kvůli pandemické situaci neočekává a vlastníci těchto nemovitostí nemají důvod vyčkávat.

Vlastníci investičních bytů vyčkávají na vývoj situace a nabízejí smlouvy na dobu určitou

„Byty, které byly původně určené ať už českým nebo zahraničním turistům, během posledních dvou let ztratily svůj původní investiční záměr a pro jejich majitele by bylo vyloženě nechytré spoléhat jen na krátkodobý pronájem. Mnoho z těchto bytů je tak nyní nabízeno například businessmanům nebo jednotlivcům a rodinám, kteří hledají nájem na předem určenou dobu, třeba na půl roku či na rok,“ vysvětluje David Novotný, majitel a zakladatel realitní společnosti Bohemian Estates.

U dlouhodobého pronájmu je pro vlastníka bytu zásadní platební morálka nájemníka

Není výjimkou, že se koncept krátkodobého bydlení v některých městských částech úplně proměnil a mnoho lidí si do svých nemovitostí nastěhovalo celé rodiny za podmínek, které obvykle odpovídají dlouhodobému bydlení. Ani v těchto případech se však vlastníci nemovitostí úplně nevyhnou možným problémům.

„Je třeba si uvědomit odlišnost krátkodobého a dlouhodobého pronájmu. S krátkodobým pronájmem mají vlastníci většinou více práce, i dlouhodobý pronájem ale má svá rizika. Výjimkou nejsou například nájemníci neplatiči, které je v mezích zákonech navíc velmi těžké z nemovitosti vystěhovat, a to i v případech, kdy opravdu záměrně neplatí. A pokud pak někdo na takovou nemovitost platí hypotéku a narazí na podobného problémového nájemníka, může se na několik měsíců ocitnout bez příjmu,“ dodává Novotný.

Trendem je předání hledání nájemníků a provozu investičního bytu správci

Především kvůli riziku neplatičů a často náročnému a zdlouhavému vymáhání dluhů volí řada investorů u pronájmu bytu jistotu a bezproblémovost. Uzavírají smlouvu s některou ze společností, které nabízejí službu garantovaného nájmu. Služba spočívá v tom, že se o hledání nájemníků a provoz bytu stará společnost sama a po ukončení smlouvy ji vrací vlastníkovi v původním zdokumentovaném stavu.

Za tyto služby si bere předem domluvenou provizi a vlastníkovi dále vyplácí smluvené nájemné, a to i v případech, kdy je nemovitost neobsazena nebo nájemník neplatí. Tím zůstává vlastníkovi bytu jistota příjmu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...