Správně zacházet s termostatickou hlavicí na radiátorech nás nic nestojí, a přitom můžeme ušetřit peníze za zbytečně vyplýtvané teplo. Jak průzkumy ukazují, mnohdy lidé topí na zbytečně vysokou teplotu nebo v situacích, kdy topení naplno není potřeba.
Základem je správné nastavení
Každé číslo na termoregulační hlavici odpovídá určité teplotě. Například teplotě 21 °C bude odpovídat nastavení na stupni 3 na termostatické hlavici. Nastavení termostatických hlavic se ale může mírně lišit podle výrobce. Rychle se zorientujeme podle interiérového teploměru a dále už budeme vědět, který stupeň vaší termostatické hlavice přináší požadovanou teplotu. Mimochodem, podívat se občas na teploměr doma neškodí. Lidský organismus si zvykne na určitý standard a pak jsme překvapeni, jak byty opravdu zbytečně přetápíme.
Právě správnou intenzitou vytápění je možné významně ušetřit. Každý stupeň navíc znamená nárůst nákladů o přibližně 6 %. Pokud tedy topíte na 20 místo na 25 stupňů, vyjde vás topení o 30 % levněji.
Chyby, kterými plýtváme teplem i penězi
Chybou je, když na radiátoru máme stabilně nastavenou určitou teplotu. Chceme-li vyvětrat nebo pokud je v bytě příliš teplo, otevíráme ventilačku okna. Nejsou výjimečné dokonce ani domácnosti, které celou zimu topí na vyšší stupeň a současně mají stabilně otevřenou ventilaci. Tím zbytečně stoupají náklady na vytápění.
Je správné termostatickou hlavicí teplotu v místnosti regulovat. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.
Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim. Jejich nákup se vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.
Pozor na závit a připojení k radiátoru
Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.