1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak optimálně nastavit termostatickou hlavici na radiátoru?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak optimálně nastavit termostatickou hlavici na radiátoru?

Správně zacházet s termostatickou hlavicí na radiátorech nás nic nestojí, a přitom můžeme ušetřit peníze za zbytečně vyplýtvané teplo. Jak průzkumy ukazují, mnohdy lidé topí na zbytečně vysokou teplotu nebo v situacích, kdy topení naplno není potřeba.

Základem je správné nastavení

Každé číslo na termoregulační hlavici odpovídá určité teplotě. Například teplotě 21 °C bude odpovídat nastavení na stupni 3 na termostatické hlavici. Nastavení termostatických hlavic se ale může mírně lišit podle výrobce. Rychle se zorientujeme podle interiérového teploměru a dále už budeme vědět, který stupeň vaší termostatické hlavice přináší požadovanou teplotu. Mimochodem, podívat se občas na teploměr doma neškodí. Lidský organismus si zvykne na určitý standard a pak jsme překvapeni, jak byty opravdu zbytečně přetápíme.

Právě správnou intenzitou vytápění je možné významně ušetřit. Každý stupeň navíc znamená nárůst nákladů o přibližně 6 %. Pokud tedy topíte na 20 místo na 25 stupňů, vyjde vás topení o 30 % levněji.

Chyby, kterými plýtváme teplem i penězi

Chybou je, když na radiátoru máme stabilně nastavenou určitou teplotu. Chceme-li vyvětrat nebo pokud je v bytě příliš teplo, otevíráme ventilačku okna. Nejsou výjimečné dokonce ani domácnosti, které celou zimu topí na vyšší stupeň a současně mají stabilně otevřenou ventilaci. Tím zbytečně stoupají náklady na vytápění.

Je správné termostatickou hlavicí teplotu v místnosti regulovat. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.

Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim. Jejich nákup se vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.

Pozor na závit a připojení k radiátoru

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...