1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak to bude s výší nájemného v roce 2024?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak to bude s výší nájemného v roce 2024?

V letošním roce realitní experti očekávají další nárůst cen nájemného. To v posledních měsících uplynulého roku sice mírně klesalo, pokles se ale netýkal Prahy, kde nájemci v průměru zaplatili 395 Kč za metr čtvereční. Jaké ceny můžeme očekávat v letošním roce?

Co nejvíce ovlivňuje výši nájemného?

Podle odborníků mají nájmy v České republice největší prostor pro růst. Za celý loňský rok stouply ceny až o 8 %. Situace bude letos velmi podobná. Nahrává tomu jednak vyšší zájem Čechů o nájemní bydlení a jednak i zpomalená výstavba. Lví podíl na tomto trendu mají i hůře dostupné hypotéky.

„Hypoteční trh je nyní poměrně stabilní a pomohlo i zrušení limitu DTI. Na hypotéky tak teď dosáhne více lidí, pro někoho jsou měsíční splátky ale stále nepřijatelné. Není výjimkou, že výše měsíční splátky dělá kolem 25 tisíc. Navíc je to částka, kterou žadatel o hypotéku bude platit desítky let. Rozhodnutí o koupi tak mnozí odkládají a počet lidí, kteří vyhledávají nájemní bydlení, bude růst. Odhaduje se, že v roce 2030 bude v nájmu v Česku bydlet 25 % lidí,“ vysvětluje příčiny zdražování nájemného Jan Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na lokalitu Berounska a Prahy.

O kolik je možné zvyšit nájem?

Zdražování nájemného je řízeno zákonem, který říká, že nájemné lze zvýšit maximálně o 20 % za tři roky. To ale neplatí ve chvíli, kdy je podepsána smlouva na dobu určitou.

„Pokud se po uplynutí sjednané doby podepisuje nová smlouva, pronajímatel může nájemné automaticky zvýšit. Nájemci sice nemusí na novou výši nájemného přistoupit, často to ale udělají. Třeba z toho důvodu, že se jim nechce řešit stěhování a celý kolotoč s vyhledáním nového bytu. V praxi to znamená, že za měsíční nájemné jsou lidé schopni dát výrazně větší podíl z příjmů své domácnosti, než tomu bylo dříve,“ doplňuje Kindl.

Aktuálně se připravuje návrh zákona, které by měl smlouvy na dobu určitou omezit. Podle Kindla to ale nijak výraznou úlevu nájemcům nepřinese. Alespoň s ohledem na ceny nájmů.

Nechcete bydlet v nájmu?

Ačkoliv se sazby hypotečních úvěrů mírně snižují, stále ještě nejsou pro mnoho zájemců o bydlení dosažitelné. Přesto není pronájem bytu jediným řešením. V současnosti stále pokračuje nárůst zájmu o nové družstevní bydlení, které je finančně velmi zajímavou alternativou. Podívejte se na aktuální projekty, které nabízí Bydlení s přírodou.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...