1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jak vybrat kvalitního dodavatele fotovoltaiky
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jak vybrat kvalitního dodavatele fotovoltaiky

Na českém fotovoltaickém trhu je obrovský přetlak. Podle odhadů na něm aktuálně působí až 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti, jednáním i zkušenostmi v oboru. Přitom výběr dodavatele FVE je klíčový krok, který zásadně určí ráz celé investice.

Historie dodavatele

Není náhodou, že zrovna fotovoltaický trh je přesycen a nabídka dalece převyšuje poptávku. Loňský rok se nesl ve znamení obrovského zájmu o fotovoltaická řešení kvůli vysokým cenám energií. Zájem byl v porovnání s rokem 2021 téměř čtyřnásobný! Na trhu se objevily desítky až stovky nových subjektů, které využily zájmu i strachu obyvatel z překotného růstu nákladů na energie. Tyto subjekty měly velmi často s projektováním, instalacemi nebo servisem FVE minimální až nulové zkušenosti. Je proto důležité si dodavatele prověřit a sázet na ty, kteří mají s působením v oboru dlouhodobé zkušenosti. Případně ty, již jsou členy prestižních oborových asociací typu CAFT, Solární asociace nebo Česká fotovoltaická asociace.

Termíny instalace fotovoltaiky

Dodání FVE je úzce spjato se skladovými zásobami a počtem montážních čet i autorizačních techniků, které dodavatel využívá. Tyto skutečnosti se samozřejmě těžko ověřují, a tak vodítkem může být pro spotřebitele například smluvní doba dodání a také zprovoznění díla.

V roce 2022 nebyly výjimkou ani smluvní dodací lhůty jeden rok, letos by ovšem neměly přesáhnout šest měsíců. Proto je třeba v kontraktu dobře zkontrolovat termíny dodání jednotlivých komponentů nebo připojení k distribuční síti. „Rozhodně nenaleťte dodavatelům, kteří slibují dodání celého systému do měsíce. Je totiž evidentní, že z nevědomosti (nebo záměrně) ignorují například lhůty distributorů elektřiny, kteří na připojení FVE do sítě mají zákonnou lhůtu až devět týdnů,” varuje Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger.

Kvalita komponentů

Rozhodně je třeba dát pozor a nesrovnávat nesrovnatelné. Je jasné, že fotovoltaické panely s účinností 13 % budou levnější než ty s 21% účinností. Ale je třeba pak počítat s tím, že levnější varianta vyrobí téměř o 40 % méně elektřiny a zabere více místa na střeše. Na obdobné disproporce můžete narazit také u baterií pro fotovoltaiku.

Je rozdíl, jestli vám dodavatel do cenové nabídky zakalkuluje baterii s nízkonapěťovými články, levnější, než je ta s vysokonapěťovými články, ale nevhodnou do každodenního provozu.

Servis fotovoltaiky

Nižší ceny často nabízejí začínající společnosti. Ale budou tu pro vás tyto nové podniky i za pár let, až budete potřebovat záruční či pozáruční servis? Tato otázka je o to důležitější, že většina tradičních dodavatelů FVE servisuje výhradně své systémy. Kdo se postará o vaši fotovoltaiku, když váš dodavatelský začátečník ukončí činnost?

„Rozdílný přístup k servisu ale můžete vysledovat také u zavedených dodavatelů. Zkuste si třeba zjistit, jestli vám firma zajistí vzdálený monitoring FVE, nebo dokonce nabízí nonstop dohled, díky kterému se skutečně nemusíte starat vůbec o nic,“ dodává Matějovič.

Energetické úspory a návratnost fotovoltaiky

Slibuje vám dodavatel, že budete za energie platit o 90 % méně, nebo že je dokonce budete mít úplně zadarmo? Neříkáme, že to je zcela nemožné. Jen je dobré vědět, jestli se tato čísla zakládají na datech z vaší nemovitosti, anebo jde jen o kalkulaci založenou na ojedinělé anomálii z praxe. Ptejte se také na to, zda má dodavatel na mysli celoroční úspory.

Ruku v ruce s úsporami jde logicky i návratnost. Možná vám dodavatel neslibuje obří úspory za elektřinu, ale láká vás na téměř okamžitou návratnost. Jenže v praxi jde v podstatě o to stejné jako v předchozím bodě – žádné dvě nemovitosti nemají podmínky zcela totožné.

„Vždy je potřeba zjistit, zda společnost v nabídce zohledňuje spotřebu vaší domácnosti, sklon a orientaci střechy a rovněž odlišný výkon v různých ročních obdobích,“ shrnuje Matějovič.

Zvažujete pořízení fotovoltaiky?

Cech akumulace ve fotovoltaice (CAFT) v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...