V domácnosti běžně používáme řadu výrobků, které v sobě obsahují rozpouštědla a těkavé organické sloučeniny. Připočteme-li ještě prach, roztoče, kouř, je to už dostatečný důvod pro to, abychom kvalitě vzduchu domě věnovali potřebnou pozornost. Často přitom stačí naslouchat svému tělu a nepřehlížet příznaky.
Bolí vás často hlava
Pyl, výpary z čistících prostředků, roztoči, bakterie, formaldehyd i plísně způsobují nepříjemné bolesti hlavy. Potíže mohou být o to horší, pokud trpíte alergií. Tupé bolesti mohou trvat pár hodin i celé dny, velmi záleží na intenzitě působení alergenů.
Jste unavení
Jestliže dlouhodobě vdechujete vzduch plný nebezpečných látek, častá únava se vám dříve či později nevyhne. Únavu může navíc brzy následovat i oslabená imunita a větší náchylnost k různým onemocněním. Viníky jsou opět pyly, prach, roztoči a také formaldehyd, který se běžně uvolňuje z nábytku, koberců, parketových laků, čisticích prostředků, záclon, kosmetických výrobků i dětských hraček.
Pálí vás oči
Každého druhého alergika trápí oční problémy spojené se svěděním, pálením, otoky a zvýšenou tvorbou slz. Častý je i pocit cizího tělesa v oku, řezání nebo zarudnutí očí. Tyto reakce způsobují především pyly, roztoči, zvířecí chlupy a poletující částečky prachu.
Máte dýchací potíže
Nejčastějším projevem je dušnost, nepříjemné pálení v krku a kašel. Příznaky se výrazně zhoršují ve chvíli, kdy se snažíte příliš nevětrat, abyste domů nevpouštěli další nečistoty a udrželi si v domácnosti čistý vzduch. To je veliká chyba, protože ovzduší v interiéru je mnohonásobně znečištěnější než venkovní vzduch.
Trpíte vyrážkami a kožními problémy
Jestliže vás trápí dlouhodobá kožní vyrážka, možná trpíte alergií na roztoče. Vyvolávačem vyrážky jsou sliny a exkrementy roztočů, tedy organismů žijících především v lidské posteli, kde jim je teplo a mají neustálý přísun potravy. Roztoči se živí zbytky lidské kůže a částečkami prachu. Kromě kožních potíží se přecitlivělost na roztoče může projevovat také chronickou rýmou, dušností, astmatem a záněty spojivek.
Co s tím?
Není to nic obtížného. Stačí dbát na správné větrání – několikrát denně zcela otevřeným oknem po dobu několika minut. Větrání otevřenou ventilací nestačí a v průběhu topné sezóny není ani ekonomické.
Obáváte-li se obsahu formaldehydu ve vzduchu, s orientačním změřením koncentrace formaldehydu vám pomůže speciální tester, který koupíte za pár set korun ve specializovaných obchodech.
Budete-li doma malovat, vybírejte barvy bez těžkých kovů, bez přídavku biocidů a formaldehydu, bez parfemace. Taková barva nepůsobí nepříznivě na zdravé klima v interiéru a díky svému složení je sníženo riziko nepříznivých reakcí při výmalbě u alergiků a lidí přecitlivělých na přítomnost chemických látek. Zásaditá minerální povaha nátěru eliminuje riziko brzkého napadení plísní. Existují i barvy, které přímo odbourávají formaldehyd, pachy po kouři, tuku a smažení.