1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Jaké signály mohou avizovat zhoršenou kvalitu vzduchu v bytě
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Jaké signály mohou avizovat zhoršenou kvalitu vzduchu v bytě

V domácnosti běžně používáme řadu výrobků, které v sobě obsahují rozpouštědla a těkavé organické sloučeniny. Připočteme-li ještě prach, roztoče, kouř, je to už dostatečný důvod pro to, abychom kvalitě vzduchu domě věnovali potřebnou pozornost. Často přitom stačí naslouchat svému tělu a nepřehlížet příznaky.

Bolí vás často hlava

Pyl, výpary z čistících prostředků, roztoči, bakterie, formaldehyd i plísně způsobují nepříjemné bolesti hlavy. Potíže mohou být o to horší, pokud trpíte alergií. Tupé bolesti mohou trvat pár hodin i celé dny, velmi záleží na intenzitě působení alergenů. 

Jste unavení

Jestliže dlouhodobě vdechujete vzduch plný nebezpečných látek, častá únava se vám dříve či později nevyhne. Únavu může navíc brzy následovat i oslabená imunita a větší náchylnost k různým onemocněním. Viníky jsou opět pyly, prach, roztoči a také formaldehyd, který se běžně uvolňuje z nábytku, koberců, parketových laků, čisticích prostředků, záclon, kosmetických výrobků i dětských hraček.

Pálí vás oči

Každého druhého alergika trápí oční problémy spojené se svěděním, pálením, otoky a zvýšenou tvorbou slz. Častý je i pocit cizího tělesa v oku, řezání nebo zarudnutí očí. Tyto reakce způsobují především pyly, roztoči, zvířecí chlupy a poletující částečky prachu.

Máte dýchací potíže

Nejčastějším projevem je dušnost, nepříjemné pálení v krku a kašel. Příznaky se výrazně zhoršují ve chvíli, kdy se snažíte příliš nevětrat, abyste domů nevpouštěli další nečistoty a udrželi si v domácnosti čistý vzduch. To je veliká chyba, protože ovzduší v interiéru je mnohonásobně znečištěnější než venkovní vzduch.

Trpíte vyrážkami a kožními problémy

Jestliže vás trápí dlouhodobá kožní vyrážka, možná trpíte alergií na roztoče. Vyvolávačem vyrážky jsou sliny a exkrementy roztočů, tedy organismů žijících především v lidské posteli, kde jim je teplo a mají neustálý přísun potravy. Roztoči se živí zbytky lidské kůže a částečkami prachu. Kromě kožních potíží se přecitlivělost na roztoče může projevovat také chronickou rýmou, dušností, astmatem a záněty spojivek.

Co s tím?

Není to nic obtížného. Stačí dbát na správné větrání – několikrát denně zcela otevřeným oknem po dobu několika minut. Větrání otevřenou ventilací nestačí a v průběhu topné sezóny není ani ekonomické.

Obáváte-li se obsahu formaldehydu ve vzduchu, s orientačním změřením koncentrace formaldehydu vám pomůže speciální tester, který koupíte za pár set korun ve specializovaných obchodech.

Budete-li doma malovat, vybírejte barvy bez těžkých kovů, bez přídavku biocidů a formaldehydu, bez parfemace. Taková barva nepůsobí nepříznivě na zdravé klima v interiéru a díky svému složení je sníženo riziko nepříznivých reakcí při výmalbě u alergiků a lidí přecitlivělých na přítomnost chemických látek. Zásaditá minerální povaha nátěru eliminuje riziko brzkého napadení plísní. Existují i barvy, které přímo odbourávají formaldehyd, pachy po kouři, tuku a smažení.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...