1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Kdy bychom měli uvažovat o dozateplení domu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Kdy bychom měli uvažovat o dozateplení domu?

Mnoho domů je již zatepleno. Jejich vlastníci tak považují tuto kapitolu za uzavřenou. Zejména u domů, které byly zatepleny před deseti a více lety se však nabízí otázka, zda jejich zateplení splňuje současné požadavky na snižování energetické náročnosti bydlení a bydlící neplatí za teplo více, než je nutné.

Jak poznat, zda zateplení dostatečně neplní svou funkci?

Znovu se věnovat zateplení domu je námětem pro vlastníky domů, zateplených v 90. letech a dříve. U těchto domů lze obecně předpokládat, že jejich zateplení již nevyhovuje současným požadavkům.

Aby bylo dosaženo maximální efektivity ochrany konstrukcí domu, komfortu pro bydlící a úspor na vytápění, pohybují se dnešní standardy zateplení u běžného bytového domu v rozmezí 140 – 200 mm. Dalším důvodem pro nové řešení jsou i některé poruchy funkčnosti stávajícího zateplovacího systému. Základem vždy musí být podrobná revize stávajícího zateplovacího systému. Tato činnost přísluší výhradně projektantovi nebo odborné firmě, jelikož toto řešení tzv. zateplení na zateplení má své úskalí a zákonitosti. Z výsledků vyplyne, zda bude možné dům pouze zateplit, nebo bude nezbytné zcela nové zateplení. Pro obě řešení existují komplexní certifikované zateplovací systémy.

Dozateplení

Principem zateplení na zateplení je ponechání stávajícího zateplovacího systému a aplikace nové vrstvy izolantu tak, aby celkový součet zateplení odpovídal současným požadavkům.

Zesílení stávajícího zateplovacího systému lze provést systémy weber therm SAN a weber therm SAN minerál. Oba systémy jsou certifikované vnější tepelně izolační kompozitní systémy, národním certifikátem určené ke zdvojení zateplovacího systému v souladu s technickými pravidly CZB, Zdvojení ETICS TP CZB 01 – 2014. 

Pozor, firma, která umí zateplovat, nemusí být stejně dobrá pro dozateplení

Zda je dozateplení vhodné pro váš dům může posoudit pouze firma, které má s dozateplováním budov již dostatečné zkušenosti. „Vyžadujte reference a nechte si předložit osvědčení o odborném proškolení. Využít můžete také doporučení výrobce zateplovacího systému, který zpravidla disponuje seznamy proškolených realizačních firem,“ doporučuje Ing. Karel Sedláček, Ph.D., manažer technické podpory ISOVER.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...