1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Kdy bychom měli uvažovat o dozateplení domu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Kdy bychom měli uvažovat o dozateplení domu?

Mnoho domů je již zatepleno. Jejich vlastníci tak považují tuto kapitolu za uzavřenou. Zejména u domů, které byly zatepleny před deseti a více lety se však nabízí otázka, zda jejich zateplení splňuje současné požadavky na snižování energetické náročnosti bydlení a bydlící neplatí za teplo více, než je nutné.

Jak poznat, zda zateplení dostatečně neplní svou funkci?

Znovu se věnovat zateplení domu je námětem pro vlastníky domů, zateplených v 90. letech a dříve. U těchto domů lze obecně předpokládat, že jejich zateplení již nevyhovuje současným požadavkům.

Aby bylo dosaženo maximální efektivity ochrany konstrukcí domu, komfortu pro bydlící a úspor na vytápění, pohybují se dnešní standardy zateplení u běžného bytového domu v rozmezí 140 – 200 mm. Dalším důvodem pro nové řešení jsou i některé poruchy funkčnosti stávajícího zateplovacího systému. Základem vždy musí být podrobná revize stávajícího zateplovacího systému. Tato činnost přísluší výhradně projektantovi nebo odborné firmě, jelikož toto řešení tzv. zateplení na zateplení má své úskalí a zákonitosti. Z výsledků vyplyne, zda bude možné dům pouze zateplit, nebo bude nezbytné zcela nové zateplení. Pro obě řešení existují komplexní certifikované zateplovací systémy.

Dozateplení

Principem zateplení na zateplení je ponechání stávajícího zateplovacího systému a aplikace nové vrstvy izolantu tak, aby celkový součet zateplení odpovídal současným požadavkům.

Zesílení stávajícího zateplovacího systému lze provést systémy weber therm SAN a weber therm SAN minerál. Oba systémy jsou certifikované vnější tepelně izolační kompozitní systémy, národním certifikátem určené ke zdvojení zateplovacího systému v souladu s technickými pravidly CZB, Zdvojení ETICS TP CZB 01 – 2014. 

Pozor, firma, která umí zateplovat, nemusí být stejně dobrá pro dozateplení

Zda je dozateplení vhodné pro váš dům může posoudit pouze firma, které má s dozateplováním budov již dostatečné zkušenosti. „Vyžadujte reference a nechte si předložit osvědčení o odborném proškolení. Využít můžete také doporučení výrobce zateplovacího systému, který zpravidla disponuje seznamy proškolených realizačních firem,” doporučuje Ing. Karel Sedláček, Ph.D., manažer technické podpory ISOVER.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Členy družstev a SVJ čekají zvýšené náklady

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům bytových družstev (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů jako je teplo, teplá a studená voda, úklid, či...

číst více
Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Úsporný tarif elektřiny pomůže domácnostem již letos

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrhy prováděcích nařízení k novele energetického zákona. Ty vymezují pomoc s vysokými cenami energií formou úsporného tarifu. Již letos obdrží pomoc každá domácnost, která má...

číst více
Kdy se začne topit?

Kdy se začne topit?

Lokální topidla v bytě mají své výhody i nevýhody. Předností je možnost zatopit si kdykoliv to budete potřebovat. Domy s dálkovým vytápěním se řídí topnou sezónou. Její oficiální zahájen í je 1. září. K tomu, abychom měli doma teplé radiátory, ale musí být být splněna...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...