1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Krátký den a dlouhá noc. Poradíme, jak správně svítit
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Krátký den a dlouhá noc. Poradíme, jak správně svítit

Zimní měsíce prodlužují dobu, po kterou musíme doma svítit. Naše chyby nejenom ohrožují domácí rozpočty, ale i naše zdraví. Podle odborníků přitom stačí věnovat pozornost několika drobnostem, aby se světlo v domácnostech nestalo zdrojem nepohody a vysokých výdajů.

Klasické žárovky už mají svou éru za sebou

Klasické žárovky, ač jejich dovoz legislativa EU zakazuje, se stále dají pořídit. I přes vydávané světlo jsou to však spíše ohřívače – až 90 % spotřebované elektrické energie přeměňují na teplo, pouhých 10 % na světlo. „Úsporu od klasické žárovky nelze očekávat, spíše naopak. Pokročilejší technologie svítidel jako kompaktní zářivka nebo LED žárovka dokážou ve srovnání s klasickou žárovkou uspořit až 80 % energie,“ říká Michal Doležel, odborník na energetické úspory ze serveru E.ON Rádce.

Halogen, zářivka, LED žárovka. Čím nejlépe svítit?

Ve srovnání s klasickou žárovkou přináší každá jiná forma svítidel úsporu. Nejlevnější alternativou je halogenová žárovka, která při stejném světelném výkonu spotřebuje až o 50 % méně energie a nabízí trojnásobnou životnost. Druhou v pořadí je pak kompaktní zářivka, jejíž použití představuje až 75% úsporu s životností sahající k dvacetinásobku běžné žárovky. Na špici pak zůstává LED žárovka s 80% úsporou energie a životností až 45 tisíc hodin svícení. „Porovnání je možné pomocí takzvaného ekvivalentního příkonu, tedy jak silnou obyčejnou žárovku může LEDka nebo kompaktní zářivka nahradit. LEDka s příkonem pouhých 10 W tak například odpovídá klasické 60W žárovce,“ říká Karel Murtinger, expert na energie.

Studené světlo přes den, teplé k večeru

Ač se to může zdát nepravděpodobné, různé studie ukazují, že barva vnímaného světla nemálo ovlivňuje funkci lidského organismu. Bílé a namodralé světlo (3 300 kelvinů až 5 000 kelvinů) si totiž naše tělo spojuje s dobou bdělosti, přílišné vystavování se modrému světlu ve večerních a nočních hodinách tak může vést i k poruchám spánku. Tuto barevnou teplotu přitom mají přirozeně hlavně LED zdroje, tedy žárovky či obrazovky, přestože jsou samozřejmě dostupné i v teplejších barvách (méně než 3 300 kelvinů).

„Osvit v době před usínáním, obzvláště jde-li o modré světlo, přináší zhoršenou schopnost kvalitně spát, potažmo pak dále snižuje ranní bdělost,“ upozorňuje MUDr. Pavel Dohnal, primář 2. oddělení následné péče v Nemocnici České Budějovice. Podle něj jsou navíc k traumatizaci modrým světlem mnohem náchylnější děti. Je proto lepší LED žárovky s bílým světlem doma používat například v kuchyni a do obývacího pokoje, do ložnice patří spíše světlo žluté.

Přizpůsobte výkon žárovky účelu

K určení, jaký výkon a jakou teplotu světla u žárovek zvolit, je důležité i to, k čemu světlo budeme potřebovat. Například k běžnému trávení času v obýváku není třeba nijak výkonné žárovky, stejně tak ani v ložnici není nutné mít silný zdroj. Výkonná žárovka se hodí do kuchyně, popřípadě k pracovnímu stolu. Zdá se to být maličkostí, ale správně zvolená žárovka přinese i výraznou finanční úsporu. „Chytře vybrané a správně používané LED žárovky spotřebují 4x méně peněz a 7x méně elektrické energie,“ doplňuje Ivo Kršek, energetický konzultant ze společnosti E.ON.

Zlozvyky stojí zbytečné peníze

Jakkoliv banálně tato rada může znít, nejjednodušší způsob, jak zbytečně neplýtvat elektřinou, je nesvítit. To neznamená, že máte doma sedět potmě, ale prostě zhasínat tam, kde zrovna není potřeba svítit. Přestože úsporné žárovky mají opravdu nízký příkon (9 W u běžné LED žárovky) a je pravda, že při zapnutí spotřebují nejvíc energie, pořád se vyplatí je zhasínat. Běžně jsou stavěné na 500 000 spínacích cyklů, tedy zapnutí a vypnutí. Proto není třeba mít strach, že by rychle odešly.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...