1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Máte už doma teplé radiátory? Jak to s topnou sezónou vlastně je?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Máte už doma teplé radiátory? Jak to s topnou sezónou vlastně je?

Teploty to letos vzaly hopem a možná i vy jste už v posledních dnech netrpělivě osahávali radiátory, zda se už začíná topit. Pojďme si v krátkosti projít několik důležitých věcí, které s teplem v našich domovech souvisí.

Začátek topné sezóny a začátek vytápění bytů není totéž

Po provedených kontrolách a opravách radiátorů už jste na začátek topné sezóny dobře připraveni. A kdy se teplých radiátorů dočkáme? Začátek topné sezony stanoví vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. na 1. září. K tomu, aby teplárny začaly pouštět teplo do vašich radiátorů, ale musí být splněna ještě druhá podmínka, kterou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13 °C, a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

„Pokud po zahájení vytápění dojde k výraznému oteplení, vyhláška nám umožňuje vytápění omezit, aby nedocházelo k přetápění a plýtvání. Zkontrolovat funkčnost termostatických hlavic a ventilů na radiátorech je vlastně jedinou činností, kterou by měli obyvatelé domů napojených na dálkové vytápění udělat, vše ostatní je v kompetenci dodavatele tepla,“ říká Marek Pšeničný ze společnosti Pražská teplárenská. Možné kolísání teplot je typické právě pro druhou polovinu září. Pokud denní teploty venkovního vzduchu opět klesnou pod +13 ºC, vytápění bude opět obnoveno.

Dané termíny topné sezóny neplatí pro domy s vlastní kotelnou a pro lokálně vytápěné byty. Tam zahájení vytápění záleží jen na jejich rozhodnutí, ale servis spojený s vlastní kotelnou je poměrně náročnější a obvykle vyžaduje proškolenou osobu a další povinnosti.

Nezapomněli jste na kontrolu?

Cesta k teplu i k úsporám za vytápění začíná u správné péče o otopná tělesa. „Z mého hlediska je důležitá pro majitele bytů nejen kontrola termostatických ventilů a hlavic na otopných tělesech včetně vyzkoušení jejich funkčnosti a nepoškození, ale i kontrola regulačních armatur na jednotlivých stoupačkách a také případné odvzdušnění otopných těles. Kontrola ventilů na patě domu je již v kompetenci poskytovatele (dodavatele) tepla,“ vysvětluje Jaroslav Plšek, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Jak vyzkoušet funkčnost termostatických ventilů?

Pokud jste měli i vy přes léto termostatickou hlavici v poloze „vypnuto“, je nutné nyní termostatickou hlavici několikrát protočit přes všechny polohy. Začne-li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. „Sejměte hlavici ventilu a čímkoliv dostatečně úzkým a plochým zkuste vřeteno stlačovat a pouštět, a tak ho rozpohybovat. Obvykle toto řešení stačí. Pokud jste nebyli úspěšní, budete muset ventil vyměnit,“ radí Martin Koutek ze společnosti AQUA GAS Praha,s.r.o.

Jak tomuto problému pro příští rok předejít? Je to jednoduché. Stačí po konci topné sezóny nechat termostatickou hlavici v otevřené poloze.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...