1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Měli jste letos nedoplatky? Zvažte zvýšení zálohových plateb
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Měli jste letos nedoplatky? Zvažte zvýšení zálohových plateb

V letošním roce mnohé domácnosti čekalo při letošním vyúčtování nepříjemné překvapení v podobě nedoplatku. Příští vyúčtování už ale může být příjemnější. Řešením je úprava výše zálohových plateb. Jak na to?

Jak zvýšit zálohy

Ideální model je, pokud se v rámci SVJ a družstva shodnou na hromadné úpravě výše záloh všichni členové. Výbor pak připraví seznam těch, kteří si přejí zálohy zvýšit a o kolik. Ideální je k tomu využít shromáždění, kde lze zvýšení zálohových plateb s členy probrat a rovnou i zaznamenat jejich požadavky.

Je poměrně časté, že se lidé dotazují, jak vysoké zálohy za teplo a vodu a případně další služby vlastně nyní platí. Tyto informace by jim měl umět poskytnout výbor, případně správce.

Kdy je vhodná doba na zvýšení záloh?

Zpravidla se úprava zálohových plateb provádí v období po ročním vyúčtování, konkrétně tedy zhruba v průběhu druhého čtvrtletí.

V podstatě lze ale zálohy zvyšovat kdykoliv. Členové by své požadavky ale vždy měli komunikovat přes výbor, nikoliv obracet se jednotlivě na správce.

O kolik bychom měli zálohy navýšit?

Zvýšení záloh je do značné míry individuální záležitostí. Bez ohledu na životní styl ale všechny bez rozdílu zasáhlo zdražování energií i řady služeb. Podle průzkumu redakce Okolo bytu mezi SVJ a menšími družstvy bylo členům doporučováno zvýšení záloh o cca 20–30 %, případně lze konkrétně dopočítat podle výše nedoplatku.

Reálné náklady letošního roku ale lze vzhledem ke stále značně nejistému vývoji zejména na trhu s energiemi jen předpokládat. Jistě však každý z nás raději přivítá přeplatek než nedoplatek. Pro následující období pak lze pochopitelně zálohy opět upravit podle aktuálního vyúčtování.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...