1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Měli jste letos nedoplatky? Zvažte zvýšení zálohových plateb
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Měli jste letos nedoplatky? Zvažte zvýšení zálohových plateb

V letošním roce mnohé domácnosti čekalo při letošním vyúčtování nepříjemné překvapení v podobě nedoplatku. Příští vyúčtování už ale může být příjemnější. Řešením je úprava výše zálohových plateb. Jak na to?

Jak zvýšit zálohy

Ideální model je, pokud se v rámci SVJ a družstva shodnou na hromadné úpravě výše záloh všichni členové. Výbor pak připraví seznam těch, kteří si přejí zálohy zvýšit a o kolik. Ideální je k tomu využít shromáždění, kde lze zvýšení zálohových plateb s členy probrat a rovnou i zaznamenat jejich požadavky.

Je poměrně časté, že se lidé dotazují, jak vysoké zálohy za teplo a vodu a případně další služby vlastně nyní platí. Tyto informace by jim měl umět poskytnout výbor, případně správce.

Kdy je vhodná doba na zvýšení záloh?

Zpravidla se úprava zálohových plateb provádí v období po ročním vyúčtování, konkrétně tedy zhruba v průběhu druhého čtvrtletí.

V podstatě lze ale zálohy zvyšovat kdykoliv. Členové by své požadavky ale vždy měli komunikovat přes výbor, nikoliv obracet se jednotlivě na správce.

O kolik bychom měli zálohy navýšit?

Zvýšení záloh je do značné míry individuální záležitostí. Bez ohledu na životní styl ale všechny bez rozdílu zasáhlo zdražování energií i řady služeb. Podle průzkumu redakce Okolo bytu mezi SVJ a menšími družstvy bylo členům doporučováno zvýšení záloh o cca 20–30 %, případně lze konkrétně dopočítat podle výše nedoplatku.

Reálné náklady letošního roku ale lze vzhledem ke stále značně nejistému vývoji zejména na trhu s energiemi jen předpokládat. Jistě však každý z nás raději přivítá přeplatek než nedoplatek. Pro následující období pak lze pochopitelně zálohy opět upravit podle aktuálního vyúčtování.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...