1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Na co se často ptáte ohledně nové povinnosti měsíční informovanosti o spotřebě?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Na co se často ptáte ohledně nové povinnosti měsíční informovanosti o spotřebě?

Povinnost měsíční informace s platností od 1.1.2024 stanoví zákon č. 424/2023 Sb. (novelizace zákona 67/2013 Sb). Zákon rovněž definuje obsah měsíční informace o spotřebě, a to včetně způsobu a časového horizontu jejího poskytování příjemci služeb (domácnosti).

Pozor na mylný výklad. Měsíční informace nejsou měsíční vyúčtování

„Je nutno si uvědomit, jaké jsou rozdíly mezi vyúčtováním a měsíční informací o spotřebě. Vyúčtování obsahuje informaci o spotřebách a nákladech, zatímco měsíční informace o spotřebě, jak už sám název říká, obsahuje informace o spotřebě v příslušných jednotkách kWh, m3, nebo dílcích na indikátorech na radiátorech. Nedovíte se tedy aktuální náklad v penězích, ale pouze spotřebu v jednotkách a údajích spotřebovaného množství tepla a teplé vody, případně i vody studené. Současný systém fakturace a časového rozlišení nákladů ani neumožňuje vyčíslení věrného nákladu do takto krátkého měsíčního časového období,“ vysvětluje Jiří Zerzaň, specialista na rozúčtovací legislativu.

Měsíční informace jsou zpracovány v přehledné grafické podobě. Sledovat můžete v ose časového a místního srovnání. V případě časového srovnání se můžete podívat, jestli jste ve srovnatelném období loňského roku spotřebovali energie více, nebo méně. Místní srovnání ukazuje poměr vaší spotřeby v rámci vašeho domu.

Novým pojmem je referenční uživatel. Kdo to je?

V přehledu měsíčních informací o spotřebě se v rámci místního srovnání setkáte s označením referenční uživatel. Referenčního uživatele zavádí vyhláška č. 269/2015 Sb. (novelizace vyhláškou č. 376/2021 Sb.). Jedná je o propočet průměrné spotřeby tepla a vody v domě. „V případě vytápění se jedná o počet dílků na 1m2 započitatelné podlahové plochy, v případě teplé vody je to průměr v m3 na jednu uživatelskou jednotku (byt). V porovnání s vaší spotřebou vám bude zřejmé, zda se pohybuje nad, nebo pod průměrem domu,“ doplňuje praxi Jiří Zerzaň.

Konkrétní údaje ostatních domácností vám nejsou přístupné, a to při plném respektování požadavků GDPR.

Je poskytování měsíční informovanosti povinné?

U některých domů se můžeme setkat s odmítáním nové povinnosti. Je nutné upozornit, že neplnění této povinnosti je v rozporu se zákonem. Jak dále upozorňuje Jiří Zerzaň, není přípustná ani varianta, že si dům odhlasuje, že měsíční informovanost nechce. Ze zákona musí mít přístup k měsíční informovanosti každý příjemce služeb a je již na jeho zvážení, zda bude možnost sledování své spotřeby využívat.

Pokud dojde k nedodržení informační povinnosti, je zapotřebí počítat s případnou sankcí až do výše 200 000 kč, kterou by udělila Státní energetická inspekce, neboť by se jednalo o správní delikt. Tato případná pokuta jde za konkrétními osobami, tedy za statutárními zástupci a není možné na ni uplatnit pojištění odpovědnosti.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Zálohy na elektřinu není radno podceňovat

S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Jak se tyto skutečnosti promítají do našich celkových...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...