Zabouchnuté dveře patří mezi nepříjemné situace. V některých případech nezbývá nic jiného, než zavolat zámečnickou pohotovost. A někteří zámečníci situace, kdy se ocitnete uzamčení zvenčí na prahu vlastního domova, neváhají zneužít. Na co si dát při využití zámečnických služeb pozor?
Internetové stránky si prověřte v diskusích a recenzích, podívejte se i na VašeStížnosti.cz
Při hledání pomoci bývá první po ruce internet, kde najdeme nepřeberné množství zámečnických společností, které nabízejí rychlou pomoc. Najít však důvěryhodného a spolehlivého zámečníka může být komplikované. Obzvlášť v momentě, kdy potřebujete pomoc okamžitě. Navíc bývá v poslední době pravidlem, že na vás kvůli sponzorované reklamě ve vyhledávačích vyskočí právě ty společnosti, které zabouchnutých dveří často zneužívají. „Na našem portálu VašeStížnosti.cz se za poslední půl rok kupí desítky stížnosti spotřebitelů na zámečnické firmy,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.
Služba VašeStížnosti.cz zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací, až třeba do podoby soudní pře. Současně je to i databáze pro online sdílení a řešení spotřebitelských problémů, a také pro kladení spotřebitelských dotazů. Platformu www.vasestiznosti.cz vybudovalo a službu mimosoudního řešení sporů na ní provozuje sdružení dTest.
Požadujte předem konečnou cenu
Prvním z problémů je to, že některé zámečnické firmy často neváhají své služby několikanásobně předražit. Nebo po telefonu přislíbit určitou cenu a po odemčení dveří překvapit s cenovkou vyšší. „V těchto situacích je tak zapotřebí pamatovat na to, že spotřebitel má právo být předem jasně informován o ceně,” připomíná Eduarda Hekšová.
Z právního hlediska službu odemčení dveří klasifikujeme jako smlouvu o dílo. A může tak nastat problém, kdy není jednoduché přesně stanovit cenu předem. Zámečník má však možnost na místě vyhodnotit co nejpřesnější cenu v závislosti na typu dveří či zámku. Stejně tak zcela logicky zámečník předem ví o ceně cesty ještě před samotným příjezdem. Nenechte se tak překvapit speciálním příplatkem za dojezd např. do okrajové lokality města. „Při zvýšení ceny doporučujeme trvat na transparentním odůvodnění zvýšení, přičemž by se dalo uplatnit pravidlo, kdy by zdražení nemělo překročit hranici 10 %.“
Cenu a způsob placení dohodněte předem
Spotřebitelům tak lze jen doporučit, aby se vždy předem se zámečníkem domluvili na ceně a způsobu placení. Důslednost se v tomto případě vyplácí. „Před čerpáním služby trvejte na písemné potvrzení, že se jedná o konečnou částku včetně daně a veškerých poplatků,” radí Eduarda Hekšová. Stejně tak je klíčové zachovat v těchto situacích chladnou hlavu a nevolat na první číslo, které nabídne vyhledávač. Poctiví zámečníci existují – někdy jen stačí přečíst si pár recenzí a zámečnickou firmu zkontrolovat.
Pokud vás cena za odemčení dveří zaskočí, fakturu ihned rozporujte a nic neplaťte
I samotná platba faktury by mohla být chápána jako souhlas a následné rozporování by mohlo být obtížnější. Nicméně obecně platí zásada, že by nemělo dojít k neúměrnému zkrácení (ani jedné ze stran) a zneužití tísně. Ačkoliv přesná zákonná definice neúměrného zkrácení neexistuje, z judikatury a odborné literatury vyplývá, že se jedná o situaci, kdy je cena dvojnásobná oproti ceně obvyklé v daném místě a čase. „Pokud se domníváte, že vám zámečník účtuje neúměrnou cenu, můžete namítnout neúměrné zkrácení. Případně se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci s návrhem na mimosoudní řešení sporu, v krajním případě soud,” radí Eduarda Hekšová.