Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená světla.Nepříjemní jsou ve dne, v noci se jejich otravnost ještě násobí. Jak se můžeme bránit?
Lapače hmyzu
Při večerním posezení na balkóně, ale i v interiéru, můžeme využít nejrůznější lapače hmyzu, které hmyz nalákají a zahubí. Zvládnou se postarat o plochu o rozloze až 150 metrů čtverečních, podle požadované velikosti místnosti je také budete vybírat. „Oblíbený je hubič s 18W žárovkou UV-A, která zaručuje vysokou účinnost a současně energetickou úspornost. Provoz je bezpečný a ekologický,” radí Jan Kuchařík ze společnosti BAUHAUS.
Výhodou těchto lapačů je jejich lehkost a přenosnost, takže je vždy snadno umístíte na potřebné místo. Vzhledem připomínají malé lucerny, proto nepůsobí rušivě.
Mucholapky, nalepovací pásky
Kromě much a mušek si cestu do bytu nebo domu najdou komáři, mravenci nebo moli. Abyste maximálně zamezili jejich přístupu, lze na okna rozmístit mucholapky v podobě nalepovacích pásků. Lepicí pásek stačí jednoduše přilepit na okno. Pro nalepení odstraňte ochrannou vrstvu, lepicí proužek přilepte na sklo a z lepivé části opatrně sundejte ochranný papírový pás. Balení zpravidla obsahuje několik kusů těchto nalepovacích pásků.
Odpuzovače a svíčky proti komárům
V noční můru se může proměnit jakákoliv letní noc, pokud máte v pokoji komáry. V takovém případě si pořiďte odpuzovač, který vám i dětem zajistí klidný spánek a ochrání vás před štípanci. Insekticidní páry chrání místnost před komáry až na 8 hodin po dobu 60 nocí, efektivní jsou i při otevřených oknech. Součástí balení bývá kromě přístroje také náhradní náplň. Pokud spí v místnosti malé děti, přečtěte si pečlivě etiketu, zda je i pro tento případ vybraný prostředek vhodný.
Alternativou v boji proti komárům mohou být i repelentní svíčky.
Elektrická plácačka na moucky
Šikovným pomocníkem bude elektrická plácačka, se kterou se rychle zbavíte nepříjemných mušek, komárů a dalšího létajícího hmyzu. Ovládání plácačky je velmi snadné, stačí zmáčknout tlačítko a následně s raketou zatřepat, aby se hmyz odstranil. Plácačka neuvolňuje žádné chemikálie nebo pachy a je zcela neškodná pro člověka nebo domácího mazlíčka. Pracuje na principu elektrické sítě, která je chráněna třemi vrstvami. Napájí se 2 bateriemi AA, které nejsou součásti balení.
Insekticid
Insekticid zajišťuje okamžitou a dlouhodobou ochranu vnitřních i vnějších prostor před vosami, sršněmi, mouchami a komáry, účinkuje také proti molům, muškám, roztočům a ostatním druhům hmyzu. Působí kontaktně, ale zároveň prostor chrání po dlouhou dobu. Místnost zároveň osvěží příjemnou vůní. Prostředek je třeba před aplikací dobře protřepat. Rozprašování po dobu 5 vteřin vystačí na prostor o velikosti 20 m2.
Rostliny do oken
Existuje několik druhů rostlin, které mohou odpuzovat hmyz, pokud je umístíte do oken nebo na balkón. Silná vůně levandule odpuzuje moly, komáry a další létající hmyz. Citronová vůně citronely působí jako přírodní odpuzovač komárů a dalšího létajícího hmyzu. Pro mnoho druhů hmyzu je nepříjemná silná vůně bazalky. Silná vůně různých druhů máty odpuzuje komáry, mšice a další hmyz.
Tyto rostliny nejen odpuzují hmyz, ale také mohou dát vašemu domovu příjemnou a osvěžující vůni. Důležité je umístit je na dobře osvětlená místa. Bonusem je, že naprostou většinu z nich můžeme velmi dobře využít i v kuchyni.
Sítě proti hmyzu
Stále častěji používaným řešením jak ochránit náš příbytek proti otravnému hmyzu, jsou sítě do oken. Nabízeny jsou v řadě provedení. Některé jsou pevně vsazovány do rámu, jiné typy mohou být i posuvné, což je nutné například při instalaci do balkónových dveří. Nepodceňujte pečlivost zaměření.