1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Neplaťte v době dovolené doma zbytečně za energie a vodu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Neplaťte v době dovolené doma zbytečně za energie a vodu

Chystáte se na dovolenou? Než odjedete, vyplatí se domácnost zkontrolovat. Nejde jen o bezpečný návrat, ale i o peníze, které bude vaše domácnosti i při vaší nepřítomnosti zbytečně spotřebovávat. Co všechno bychom měli před odjezdem zabezpečit?

Kontrola zabere jen několik minut

Před odjezdem na dovolenou se podle odborníků vyplatí zkontrolovat hned několik věcí. V zásadě bychom měli vypnout a vypojit z elektrické zásuvky veškeré spotřebiče kromě ledničky a mrazáku, který je také vhodné odmrazit. Pokud se chcete vyhnout případným nepříjemnostem s vytopenými sousedy, vypněte přívod vody. Nakonec projděte všechny místnosti a ověřte si, zda ještě někde nezůstalo rozsvícené světlo.

Finančně náročný je provoz klimatizace, takže tu bychom před odjezdem na dovolenou také rozhodně doporučovali vypnout.

Peníze zbytečně protékají kapajícími kohoutky

Největší ztráty vody v domácnosti představují kapající kohoutky či protékající toaleta. Pokud je neopravíme, mohou nám ročně zbytečně protéct stovky až tisíce korun. Tady přicházíme o peníze celoročně. Přitom právě tyto nechtěné úniky vody můžeme velmi snadno odhalit. Existuje služba Detekce úniku vody. Základem je sofistikovaný algoritmus, který detekuje únik vody v bytě. Tato služba upozorňuje správce budov a případně uživatele bytu v momentě, kdy je zaznamenána neobvyklá spotřeba, která může znamenat nežádoucí únik vody.

Vypojte spotřebiče

V momentě, kdy přijde letní bouřka, je výhodné mít domácnost pod kontrolou. Přihnat se může právě ve dnech, které budete trávit mimo domov. Jestliže chcete zabránit možnému požáru v bytě a neplýtvat zbytečně penězi za energie, vždy je dobré spotřebiče vypnout. Z hlediska spotřeby energie je vhodné vypínat zejména WiFi router, televize, zesilovače či Hi-Fi sestavy. Znatelnou úsporu často přinese také vyprázdnění a vypnutí chladničky.

Nezapomeňte na stand-by režim – také ten je ve vaší nepřítomnosti zbytečný

Podle směrnice Evropské unie by spotřeba elektrických přístrojů v pohotovostním režimu, označovaném jako stand-by režim, neměla u většiny spotřebičů převýšit 0,5 W. Pokud však máme v provozu staré spotřebiče vyrobené 5 až 10 let zpátky, pak může být jejich spotřeba o řád vyšší, než udává směrnice Evropské unie.

Mezi nejnáročnější spotřebiče patří stolní počítač, za jehož celodenní fungování můžeme za rok zaplatit až 1 400 korun navíc. Spotřeba počítače v režimu stand-by je zpravidla výrazně vyšší, než pokud je počítač vypnutý, přičemž úplně vypnout se dá vytažením ze zásuvky.

Naopak před odjezdem na dovolenou nevypínejte bezpečnostní systém.

Tip navíc pro příjemný návrat

Pokud máte zajištěno, že váš dům někdo přijde zkontrolovat během doby, kdy budete pryč, ponechte okna v poloze, zajišťující alespoň minimální výměnu vzduchu. Není to sice ani tak záležitost úspor, ale spíš kvality vzduchu v bytě. Takové řešení po návratu rozhodně oceníme. Pokud se ale přece jenom obáváte, domluvte si se sousedy, aby v rámci kontroly bytu a zalévání květin také byt vyvětrali.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...